«Πράσινος» οιωνός… οκτάδας!

-

Με οδηγό την απίστευτη επιθετική απόδοση που έπιασε στο 1ο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός υπέταξε τη Χίμκι στο ΟΑΚΑ με σκορ 94-85 και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρώτης οκτάδας στη Regular Season. Θετικότατοι επιθετικά οι “πράσινοι”, μελανό σημείο τα κενά διαστήματα στην άμυνα.

Παναθηναϊκός: Κιλπάτρικ, Καλάθης, Παπαγιάννης, Τόμας, Παπαπέτρου
Χίμκι: Μποστ, Κρόκερ, Ζούμπκοφ, Τζένκινς, Τόμας

Τα δεκάλεπτα: 33-21, 65-50, 78-67, 94-85

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση σε άμυνα κι επίθεση, καθώς οι “πράσινοι” μόλις στο 3′ είχαν καταφέρει να ελέγξουν το ρυθμό του ματς και να βρεθούν στο +8 (12-4), με πρωταγωνιστή τους Τόμας, Παπαπέτρου και Καλάθη. Μάλιστα, αμέσως μετά η διαφορά πήρε και διψήφιες διαστάσεις για πρώτη φορά (14-4, 4′), με τη Χίμκι να απαντά με τρίποντο του Τζένκινς (14-7, 5′), αλλά δίχως να καταφέρνει κάτι ουσιαστικό, μιας και οι γηπεδούχοι παρά τα σκαμπανεβάσματα το σκορ διατηρούσαν καλή διαφορά από τους Ρώσους σε βάθος χρόνου (26-14, 8′). Διατηρώντας σε υψηλό επίπεδο της απόδοσή τους, οι παίκτες του Πιτίνο συνέχισαν με καλό ρυθμό μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου, την οποίο κι έκλεισαν με 33-21.

Ιδανικά μπήκε και στο 2ο δεκάλεπτο ο “Εξάστερος”, με τον Λάνγκφορντ να πετυχαίνει ένα ακόμη τρίποντο (36-21, 11′) και τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει στην πορεία στο εντυπωσιακό για τα χρονικά δεδομένα του αγώνα στο +17 (42-25, 13′). Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Κουρτινάιτις επιχείρησε με ένα μικρό σερί 4-0 να μειώσει τη διαφορά, αλλά το “Τριφύλλι” δεν είχε καμία διάθεση αρχικά να επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στο ματς. Έτσι, με μπροστάρηδες τους Τόμας και Παπαπέτρου οι γηπεδούχοι βρίσκονταν στο +14 (52-37, 16′) μετά τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου, μια διαφορά ωστόσο που δεν έμελλε να παραμείνει για πολύ σε αυτά τα επίπεδα, αφού μετά από ένα χαζό αντιαθλητικό φάουλ του Πέιν οι Ρώσοι μείωσαν μέσα σε μόλις ένα λεπτό στο… -6 (51-45, 17′)! Ευτυχώς για τον Παναθηναϊκό, αυτό το -6 αποδείχθηκε παροδικό, καθώς προεξάρχοντος Τόμας (22 πόντοι σε ένα ημίχρονο), αλλά και με Καλάθη και Παπαπέτρου, οι πρωταθλητές Ελλάδος αύξησαν ξανά το προβάδισμά τους και εν τέλει έκλεισαν το 1ο ημίχρονο προπορευόμενοι με 65-50.

Όσο καλό ήταν το πρόσωπο που παρουσίασε στο 1ο ημίχρονο, άλλο τόσο… αρνητικό ήταν αυτό που έδειξε στην αρχή του 2ου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός. Συγκεκριμένα, οι “πράσινοι”… κατάφεραν να μείνουν δίχως πόντο για 4 αγωνιστικά λεπτά, ενώ παράλληλα η Χίμκι με ένα σερί 11-0 έφερε το ματς στο 65-61 και στο -4! Έκτοτε, η ομάδα του Πιτίνο κλήθηκε να παλέψει με τον κακό της εαυτό και στις δύο πλευρές του παρκέ, καθώς με τους Ρώσους να έχουν φτάσει τόσο κοντά μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα, η πίεση στους γηπεδούχους αυξήθηκε. Πάντως, προς το τέλος του 3ου δεκαλέπτου το “Τριφύλλι” φάνηκε να βρίσκει και πάλι τα πατήματά του στο γήπεδο, βρέθηκε ξανά στο +13 (78-65, 29′) και τελικά έκλεισε την εν λόγω περίοδο όντας μπροστά με 78-67.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο υποψιασμένος και ως εκ τούτου κατάφερε να κρατηθεί μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (85-75, 5′) μέχρι τα μέσα της περιόδου, δίχως όμως να διορθώνει τα πολλά αμυντικά κενά που δημιουργούνταν εντός της “πράσινης” ρακέτας. Πάντως, παρά τις συνεχείς προσπάθειες της Χίμκι, η διαφορά δεν άλλαξε καθόλου μέχρι και το 39′, όταν ο Καλάθης χάνοντας δύο βολές έδωσε την ευκαιρία στους Ρώσους να κάνουν το 91-83, ισοφαρίζοντας τη διαφορά του πρώτο αγώνα στη Μόσχα, αγχώνοντας τους “πράσινους”, που ναι μεν είχαν εξασφαλίσει τη νίκη, αλλά δεν κόντεψαν να απολέσουν το αβαντάζ της ισοβαθμίας. Τελικά, με σωστές επιλογές στα τελευταία δευτερόλεπτα και με καλάθι του Κιλπάτρικ, ο Παναθηναϊκός πήρε τόσο τη νίκη, όσο και τη διαφορά με σκορ 94-85.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: ΝτεΣόν Τόμας