«Πράσινος»… Τιτανικός στο Ισραήλ!

Ακόμη ένα εκτός έδρας “ναυάγιο” υπέστη ο Παναθηναϊκός στη Euroleague, καθώς ηττήθηκε από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 84-75 και πλέον οδεύει με τα… χίλια εκτός οκτάδας. Double-double ο Καλάθης, θετικότατος ο Τόμας, που όμως δεν αρκούσαν για να έρθει η νίκη.

-

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Ουίλμπεκιν, Πάργκο, Ο’ Μπράιαντ, Καλοϊάρο, Μπλακ
Παναθηναϊκός: Τόμας, Παπαπέτρου, Γκιστ, Καλάθης, Κιλπάτρικ

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 40-35, 62-54, 84-75

Με τον Καλάθη πρωταγωνιστή, ο Παναθηναϊκός τα πήγε αρκετά καλά στο 1ο δεκάλεπτο στο Τελ Αβίβ κόντρα στη Μακάμπι, αντέχοντας την πίεση της “ομάδας του λαού”. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν διαρκώς στο προβάδισμα στο σκορ, με τη μέγιστη μεταξύ τους διαφορά να μην ξεπερνά τους 4 πόντους (13-17, 9′ με βολές Λοτζέσκι), ωστόσο οι “πράσινοι” ήταν αυτοί που μετά το πέρας των πρώτων 10 λεπτών του ματς είχαν στα χέρια τους τα σκήπτρα με σκορ 16-17. Για την ιστορία, ο αρχηγός του “Τριφυλλιού” ήταν καθολικά εύστοχος, καθώς σημείωσε 3/3 δίποντα και 1/1 βολή, μοιράζοντας παράλληλα 3 ασίστ και αποδεικνύοντας ότι αποτελεί βαρόμετρο για την ομάδα του.

Παρότι όλα έδειχναν να λειτουργούν σε ικανοποιητικό βαθμό στον Παναθηναϊκό μέχρι το 11′ (έφτασε στο +4 και στο 16-20), ένα κενό διάστημα των “πράσινων” έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Σφαιρόπουλου να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 10-2 και να φτάσει στο 26-22 στο 12′. Από εκείνο το χρονικό σημείο μέχρι και τη λήξη του 1ου ημιχρόνου, ο “Εξάστερος” δεν μπόρεσε να βρεθεί ξανά μπροστά στο σκορ, παραμένοντας καθ’ όλη τη διάρκεια των 8 υπόλοιπων λεπτών πίσω σταθερά 3 έως 5 πόντους. Από την πλευρά της, η Μακάμπι ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική από το τρίποντο, ολοκληρώνοντας το 1ο ημίχρονο με ποσοστό ευστοχίας 45.5% από την περιφέρεια, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός μετρούσε… 0/5 τρίποντα, όντας στο -5 (40-35).

Το 2ο ημίχρονο μπορεί να ξεκίνησε με αυτό που έλειπε από τον Παναθηναϊκό, δηλαδή με τρίποντο δια χειρός Κιλπάτρικ, ωστόσο η συνέχεια ήταν κάκιστη για τους πρωταθλητές Ελλάδος, που παραδόθηκαν κυριολεκτικά στις ορέξεις της Μακάμπι. Μέσα σε λίγα λεπτά, το σκορ από 40-38 μετατράπηκε σε… 56-44 σε βάρος του “Τριφυλλιού”, που είδε το -2 να γίνεται -12 μέχρι το 25′, με τους Καλοϊάρο και Ουίλμπεκιν να κάνουν εξαιρετική δουλειά για τους Ισραηλινούς. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο μεσοδιάστημα η διαφορά είχε αγγίξει ακόμη και τους 15 πόντους (54-39), ωστόσο οι “πράσινοι” κατάφεραν να μαζέψουν κάπως την κατάσταση, κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο όντας πίσω στο -8 (62-54).

Γνωρίζοντας ότι ένα νέο… εκτός έδρας φιάσκο δεν απέχει πολύ, οι παίκτες του Παναθηναϊκού μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο 4ο δεκάλεπτο και με έναυσμα ένα τρίποντο ψυχολογίας στο ξεκίνημα με τον Λεκαβίτσιους (62-57, 31′), κατάφεραν σταδιακά να μειώσουν τη διαφορά από τη Μακάμπι και να φτάσουν ακόμη και στο -4 (72-68, 36′), διαφορά που σαφώς έδωσε νέες ελπίδες στους “πράσινους” για κάτι καλό. Παρόλα αυτά, στο κρισιμότερο ίσως σημείο της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι έχασαν ξανά τη συγκέντρωσή τους, υπέπεσαν εκ νέου σε λάθη και οι Ισραηλινοί εκμεταλλεύτηκαν απόλυτα την κατάσταση ξεφεύγοντας και πάλι στο +9 (79-70), μόλις 2 λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Έτσι, μέχρι να ηχήσει η κόρνα για το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, με τον “Εξάστερο” να απογοητεύει για μια ακόμη φορά εκτός έδρας, δεχόμενος την ήττα από τη Μακάμπι με σκορ 84-75.

“Όλα Πράσινα”MVP of the Game: Νικ Καλάθης