«Πράσινη»… παρέλαση στο ΟΑΚΑ!

Ανήμερα της 25ης Μαρτίου, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε τη δική του… παρέλαση στο ΟΑΚΑ, νικώντας εύκολα τον Κολοσσό Ρόδου με σκορ 95-68 και συνεχίζοντας έτσι την αήττητη πορεία του στη Basket League (ρεκόρ 20-0). Τρομερό double double από τον Γιώργο Παπαγιάννη (16 πόντους – 16 ριμπάουντ).

-

Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης
Κολοσσός Ρόδου: Μπράουνινγκ, Δημάκος, Τσούπκοβιτς, Μπίλης, Μαυροϊδής

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 44-25, 72-46, 95-68

Το παιχνίδι

Με εμφανή σημάδια χαλαρότητας και νωθρότητας μπήκε στο ματς ο Παναθηναϊκός. Οι “πράσινοι” δεν ήταν καλοί στο επιθετικό κομμάτι, όντας πολύ άστοχοι κυρίως από τα 6.75 μ. (0/4 τρίποντα), ωστόσο μέχρι τα μέσα του 1ου δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ (8-6, 5′). Στη συνέχεια όμως, τα πράγματα άλλαξαν, με τον Κολοσσό να τρέχει ένα σερί 5-0 και να φτάνει για πρώτη φορά στο παιχνίδι το +3 (8-11, 6′). Από την πλευρά του, το “Τριφύλλι” κατάφερε να ανακτήσει το χαμένο του προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη της περιόδου, όμως ένα τρίποντο του Πίνκστον μόλις 3″ πριν το τέλος διαμόρφωσε το 15-16 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το 2ο δεκάλεπτο έμελλε να είναι πέρα για πέρα διαφορετικό από αυτό που προηγήθηκε. Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε στο παρκέ κυριολεκτικά αγνώριστος τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Συγκεκριμένα, οι παίκτες του Πιτίνο έφτασαν γρήγορα στο +3 (23-20, 2′) και από εκείνο το χρονικό σημείο μέχρι και το 6′ έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 (37-20), “καθαριζοντας” ουσιαστικά το παιχνίδι από πάρα πολύ νωρίς. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι δεν αρκέστηκαν σε αυτό το ξεκάθαρα μεγάλο προβάδισμα και μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου πρόλαβαν να μετατρέψουν το +14 σε +19 (44-25), με την πολύτιμη συμβολή των Τόμας και Μήτογλου (ο Αμερικανός έγινε ο πρώτος “διψήφιος” παίκτης στο ματς). Ακόμη, αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 44 πόντους χωρίς να πετύχει ούτε ένα τρίποντο!

Παρά το +19, οι “πράσινοι” διατήρησαν σε πολύ υψηλά επίπεδα το κίνητρό τους και τη σοβαρότητά τους, με αποτέλεσμα και το 3ο δεκάλεπτο να αποτελέσει εν πολλοίς περίπατο γι’ αυτούς. Με το “καλημέρα” έτρεξαν ένα μικρό σερί 4-0 (52-25, 2′), ενώ στη συνέχεια επαναλαμβάνοντας ανά τακτά χρονικά διαστήματα τέτοιου είδους αναπάντητες επιδόσεις έφτασαν στο +22 (65-42, 28′). Σε εκείνο το χρονικό σημείο έμελλε να έρθει και το μεγαλύτερο “πράσινο” σερί (7-0), χάρη στο οποίο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ολοκληρώσει το 3ο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 26 πόντους (72-46).

Με το ματς να έχει κριθεί, ο Πιτίνο αποφάσισε να δώσει περισσότερο χρόνο συμμετοχής στον Καλαϊτζάκη, ο οποίος δικαίωσε με το παραπάνω τον προπονητή του, καθώς πέτυχε δύο τρίποντα, ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή ο Παναθηναϊκός μετρούσε στο παιχνίδι μόλις… ένα εύστοχο. Στη συνέχεια, τη σκυτάλη πήρε ο εκπληκτικός Παπαγιάννης, ο οποίος από τους 6 πόντους μέσα σε λίγα μόλις λεπτά έφτασε τους 16 (!) και πέτυχε ένα υψηλότατο double double, με το “Τριφύλλι” τελικά να φτάνει πολύ εύκολα στη νίκη με το εμφατικό 95-68.

“Όλα Πράσινα”MVP of the Game: Γιώργος Παπαγιάννης