«Πράσινη»… μπαλοθιά στο Ρέθυμνο!

-

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και δίχως να παίξει σε υψηλές στροφές, ο Παναθηναϊκός νίκησε το Ρέθυμνο με σκορ 75-87 στην Κρήτη και συνέχισε αήττητος την πορεία του στη Basket League. Double double ο Γκιστ, εκπληκτικός ο Κιλπάτρικ με 5/6 τρίποντα, διψήφιος και ο Τόμας.

Ρέθυμνο: Χίκι, Ντάνιελς, Χριστοδούλου, Μπαρτ, Κλάντον
Παναθηναϊκός: Παπαγιάννης, Παπαπέτρου, Κιλπάτρικ, Αντετοκούνμπο, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 36-50, 57-66, 75-87

Σκληρό «καρύδι” αποδείχθηκε το Ρέθυμνο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς οι Κρητικοί με καλή ευστοχία παρότι βρέθηκαν στο -4 στα μέσα του 1ου δεκαλέπτου, μπόρεσαν να επιστρέψουν και να αποκτήσουν το προβάδισμα με ένα σερί 5-0 (15-14, 7′). Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι σοβαρεύτηκαν και με μεγάλο όπλο τους την καλή επιθετική λειτουργία τους ξέφυγαν ξανά στο σκορ, απάντησαν στο σερί των Κρητικών με ένα δικό τους 10-0 και με κορυφαίους τους Κιλπάτρικ και Τόμας έκλεισαν προπορευόμενοι με 15-24.

Άκρως δυναμικό ήταν το “μπάσιμο” του Παναθηναϊκού στο 2ο δεκάλεπτο, αφού οι “πράσινοι” με το “καλημέρα” διεύρυναν το 10-0 του 1ου δεκαλέπτου σε 19-0, και έτσι έφτασαν στο 15-33 μόλις στο 12′. Λίγο αργότερα, η ομάδα του Πιτίνο έφτασε και στο +20 (17-37, 14′), όμως οι γηπεδούχοι αρνήθηκαν να παραδοθούν τόσο νωρίς στην αναμέτρηση. Πιο συγκεκριμένα, οι Κρητικοί με ένα νέο δικό τους σερί 7-0 έριξαν τη διαφορά ξανά στο -12 (25-37, 15′) μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα και εν τέλει μέχρι το φινάλε του 1ου ημιχρόνου δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, καθώς οι Κυπελλούχοι Ελλάδος οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 14 πόντους (36-50).

Η επιστροφή του Παναθηναϊκού στο παρκέ δεν ήταν η ιδανική στο 3ο δεκάλεπτο, καθώς μια χαλάρωση, αλλά και μια πτώση στα ποσοστά του στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου κόστισαν και επέτρεψαν στο Ρέθυμνο, που πάλευε σθεναρά για να παραμείνει μέχρι τέλους στο ματς, να ρίξει τη διαφορά μετά από αρκετή ώρα κάτω από διψήφιες διαστάσεις. Συγκεκριμένα, από το 50-65 στο 27′, οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 7-1, αφού οι “πράσινοι” πέτυχαν μόλις έναν πόντο σε διάρκεια… 3 λεπτών, έφτασαν στο 57-66, προβληματίζοντας αρκετά τον Πιτίνο και τους συνεργάτες του, βλέποντας τους παίκτες του “Τριφυλλιού” να έχουν υποτιμήσει τον αντίπαλό τους.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” με τρία τρίποντα από Κιλπάτρικ, Καλάθη και Τόμας (έμμεσο) κατάφεραν να πατήσουν ελαφρώς το “γκάζι” και να αγγίξουν ξανά το +15 (59-74, 34′), το οποίο λίγο αργότερα έγινε +14, το οποίο και παγιώθηκε για τα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς οι δύο ομάδες απαντούσαν αμφότερες στις επιθετικές προσπάθειες η μίας της άλλης. Αυτό, ωστόσο, έμελλε να αλλάξει στο 37′, όταν μετά από ελεύθερο τρίποντο του Ντάνιελς το Ρέθυμνο πλησίασε στο -11 (71-82), χωρίς όμως αυτό να επηρεάσει το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης, νικητής της οποίας διαφαινόταν πλέον πως θα ήταν το “Τριφύλλι”. Έτσι κι έγινε, με την κόρνα της λήξης στο “Μελίνα Μερκούρη” να βρίσκει τους φιλοξενούμενους ως κατόχους του ροζ φύλλου αγώνα με σκορ 75-87.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Σον Κιλπάτρικ