«Πράσινη» κούπα… ακατάλληλη για καρδιακούς!

-

Νικητής βγήκε εν τέλει ο Παναθηναϊκός μετά από έναν τελικό… θρίλερ στο Ηράκλειο κόντρα στον ΠΑΟΚ, πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του 19ου Κυπέλλου Ελλάδος στην ιστορία του, νικώντας τον “Δικέφαλο του Βορρά” με σκορ 73-79. Καλάθης και Λάνγκφορντ οι κορυφαίοι για τους “πράσινους”, θετικότατος και ο Παπαπέτρου.

ΠΑΟΚ: Κόνιαρης, Τέπιτς, Χρυσικόπουλος, Γκος, Τζέφερσον
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Τόμας, Παπαπέτρου, Γκιστ, Κιλπάτρικ

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 34-44, 58-59, 73-79

Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού με το “καλημέρα”, με τον Τόμας να πετυχαίνει τρίποντο στο πρώτο σουτ του Παναθηναϊκού και τον Γκος να απαντά με τον ίδιο τρόπο αμέσως μετά (3-3, 1′). Παρόλα αυτά, στη συνέχεια οι “πράσινοι” συνέχισαν… μόνοι τους σε φρενήρεις ρυθμούς, καθώς από το 3-3 βρέθηκαν 5 λεπτά αργότερα στο 3-18 σε πρώτη φάση με ένα σερί 15-0 και λίγο αργότερα στο 6-23 (7′), μετρώντας 7/7 δίποντα και 3/4 τρίποντα! Προς το τέλος του 1ου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ έσφιξε την άμυνά του και ο “Εξάστερος” έριξε το ρυθμό του στην επίθεση. όμως παρά ταύτα η ομάδα του Πιτίνο ευτύχησε να κλείσει την 1η περίοδο με +14 (15-29).

Παρά τη θετική εικόνα του στο 1ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε αγνώριστος στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου, καθώς έμεινε δίχως σκορ για περίπου 4 λεπτά, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να αδράξει την ευκαιρία που του δόθηκε, ρίχνοντας τη διαφορά στο σκορ μεταξύ των δύο ομάδων στο -7 (22-29, 14′) με ένα σερί 7-0. Όπως ήταν λογικό, ο Πιτίνο ζήτησε τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του, με τους “πράσινους” να ξυπνούν και να επαναφέρουν τη διαφορά σε διψήφιες διαστάσεις (32-44, 18′) λίγο πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου, με τους Λάνγκφορντ και Καλάθη να είναι εν πολλοίς εύστοχοι έξω από την περιφέρεια. Έκτοτε ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να σκοράρει ξανά, με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να σημειώνει μόλις ένα καλάθι με τον Μαργαρίτη στην εκπνοή, μειώνοντας σε 34-44.

Πέρα για πέρα άχρωμος ήταν ο Παναθηναϊκός και στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου, χαλαρώνοντας εμφανώς στην άμυνα, μιας και παρά τους 4 πόντους που πέτυχε μέχρι το 23′, δέχθηκε… 10 μέσα σε διάστημα 3 λεπτών και έτσι διαμορφώθηκε το 44-48, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο -4. Μάλιστα, λίγο αργότερα παρά το γεγονός πως οι “πράσινοι” προηγήθηκαν εκ νέου με 7 πόντους, οι Θεσσαλονικείς με πρωταγωνιστές τους Γκάρετ και Χάτσερ κατόρθωσαν να μετατρέψουν το παιχνίδι σε… ντέρμπι, μειώνοντας στο -3 (51-54, 28′), τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός παρουσίαζε προβλήματα στη συγκομιδή ριμπάουντ. Κι ενώ τελικά όλα έδειχναν πως οι πρωταθλητές Ελλάδος θα ολοκλήρωναν το 3ο δεκάλεπτο όντας στο +6, στα τελευταία δευτερόλεπτα ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε μια απίστευτη αντεπίθεση, η οποία επιστεγάστηκε με buzzer beater τρίποντο του Τζόουνς για το 58-59.

Ακριβώς όπως ολοκληρώθηκε το 3ο δεκάλεπτο, έτσι ξεκίνησε το 4ο, δηλαδή με τρίποντο του Τζόουνς, το οποίο μάλιστα έδωσε και το προβάδισμα στο σκορ στον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (61-59, 31′), όμως ο Καλάθης είχε την απάντηση και με τρίποντο επανέφερε τα σκήπτρα στο “Τριφύλλι” (61-62, 32′). Το ρεσιτάλ τριπόντων συνεχίστηκε, με τον Χάτσερ να πετυχαίνει τυχερό σουτ από την κορυφή με ταμπλό, επαναφέροντας τον “Δικέφαλο του Βορρά” στο -1 (64-65, 33′) και μεταφέροντας εκ νέου την πίεση στον Παναθηναϊκό. Μια πίεση που φάνηκε να μειώνεται όταν ο Παπαπέτρου με δίποντο έκανε το 64-67, όμως για λίγο… αφού ο Γκος με νέο απίστευτο τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια (67-67, 34′) και 1 λεπτό αργότερα ξανά με… αδιανόητο τρίποντο από τα 10 μέτρα έστειλε τον ΠΑΟΚ στο +3 (70-67, 35′). Σε εκείνο το χρονικό σημείο οι “πράσινοι” ξύπνησαν, με τον Πιτίνο να χρησιμοποιεί το τελευταίο τάιμ άουτ που δικαιούτο στο ματς από νωρίς, τρέχοντας ένα σερί 8-0 για το 70-75 στο 37′ και το +5 του “Τριφυλλιού”. Παρόλα αυτά, το παιχνίδι μετατράπηκε εκ νέου σε θρίλερ, αφού με διαδοχικά λάθη του Παναθηναϊκού στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 72-75 με τον Μαργαρίτη στο 39′ και σε 73-75 με 1/2 βολές του Γκος, όμως ο “Εξάστερος” με ψυχραιμία στις βολές την κατάλληλη στιγμή κατάφερε να νικήσει με σκορ 73-79 και να κατακτήσει για 19η φορά στην ιστορία του το Κύπελλο Ελλάδος.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Κιθ Λάνγκφορντ