Πολύ… «Εξάστερος» για να πεθάνει!

Με παλικαρίσιο τρόπο, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Αναντολού Εφές και τον κακό του εαυτό στο ΟΑΚΑ με σκορ 88-75 και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της 8ης θέσης της Euroleague, που οδηγεί στα Play-Offs.

-

Με παλικαρίσιο τρόπο, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Αναντολού Εφές και τον κακό του εαυτό στο ΟΑΚΑ με σκορ 88-75 και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της 8ης θέσης της Euroleague, που οδηγεί στα Play-Offs. “Διαστημικός” ο Καλάθης με double double, παραλίγο να αυτοκτονήσει το “Τριφύλλι”, που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν από το -19.

Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Τόμας, Παπαπέτρου, Βουγιούκας, Καλάθης, Κιλπάτρικ
Αναντολού Εφές: Μπομπουά, Μοερμάν, Μίτσιτς, Ντάνστον, Σιμόν

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 42-37, 61-56, 88-75

Το παιχνίδι

Θετικότατο ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι, παρουσιάζοντας εξαιρετική επιθετική λειτουργία. Μπορεί οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά να πορεύονταν μαζί στο σκορ, ωστόσο οι “πράσινοι” ήταν αυτοί που κατάφεραν μετά τα μέσα του 1ου δεκαλέπτου να πατήσουν “γκάζι” και να ξεφύγουν, έχοντας την πολύτιμη συνδρομή του Καλάθη. Ο αρχηγός του “Τριφυλλιού” ήταν εξαιρετικά εύστοχος (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές), ο Κιλπάτρικ δήλωσε “παρών” από την περιφέρεια, ενώ ο Βουγιούκας έδωσε πολύτιμες λύσεις κάτω από το καλάθι, με αποτέλεσμα η ομάδα του Πιτίνο να ολοκληρώσει την 1η περίοδο στο +8 (24-16).

Εξίσου θετικό ήταν το… μπάσιμο του “Τριφυλλιού” και στο 2ο δεκάλεπτο, καθώς μόλις μέσα σε διάστημα 2 λεπτών το προβάδισμα των γηπεδούχων έφτασε στο +9, όμως η συνέχεια έμελλε να είναι εντελώς διαφορετική. Η Εφές βρήκε φρενήρη ρυθμό από την περιφέρεια και με τρία συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε σταδιακά να μειώσει ραγδαία τη διαφορά στο σκορ στο -4 (34-30, 15′). Σε εκείνο το χρονικό σημείο, οι “πράσινοι” μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν αποτελεσματικά τους Τούρκους αμυντικά, χτυπώντας παράλληλα επιθετικά στις αδυναμίες τους, με αποτέλεσμα να τρέξουν ένα σερί 4-0 (38-30, 17′) αναγκάζοντας τον Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα κατάφερνε να οδηγηθεί στα αποδυτήρια όντας στο +10 (42-32, 19′), όμως ένα φάουλ του Λοτζέσκι και ένα buzzer beater του Άντερσον έστειλαν το “Τριφύλλι” την ανάπαυλα με το +5 (42-37), δηλαδή με μια διαφορά που δεν αντικατοπτρίζει συνολικά την καλή εικόνα της ομάδας.

Καθολικός ήταν ο Παναθηναϊκός στην επανέναρξη του ματς στο 2ο ημίχρονο. Η υπεροχή των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά ήταν τέτοια, που η Εφές κατάφερε μέσα σε 4 λεπτά να πετύχει μόλις… 1 πόντο, τη στιγμή που οι “πράσινοι” εκτοξεύθηκαν από το 42-37 στο 57-38 και στο +19 για πρώτη φορά, μέσα σε πραγματικό κλίμα αποθέωσης στο ΟΑΚΑ. Στο διάστημα αυτό, μέχρι το 24′, τόσο ο Κιλπάτρικ με τρίποντο, όσο και ο Τόμας με ένα απίστευτο κάρφωμα στο πρόσωπο του Ντάνστον, ξεσήκωσαν τον κόσμο και έδωσαν αυτοπεποίθηση στους συμπαίκτες τους. Παρόλα αυτά, οι Τούρκοι βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν και με ένα σερί 8-0 μείωσαν σε 57-46, αναγκάζοντας αυτή την φορά τον Πιτίνο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι φωνές του Αμερικανού προπονητή δεν ήταν ικανές να ξυπνήσουν τους παίκτες των πρωταθλητών Ελλάδος, οι οποίοι παρουσιάζοντας ένα απαράδεκτο κενό διάστημα έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε… 61-56, από το -19 όπου βρίσκονταν λίγα λεπτά πριν.

Στο 4ο δεκάλεπτο, η Εφές γρήγορα μείωσε στο 63-61 και στο -2, μετατρέποντας το ματς σε θρίλερ, όμως ο Καλάθης έδειχνε να έχει διαφορετική άποψη. Συγκεκριμένα, ο αρχηγός του “Τριφυλλιού” με ένα δικό του προσωπικό σερί 7-0 οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο 70-61 (33′), με τους Τούρκους να απαντούν με Ντάνστον και Μπομπουά, μειώνοντας στο -4 (72-68, 35′). Στη συνέχεια, ο Πιτίνο κάλεσε τάιμ άουτ και εξήγησε με συγκεκριμένο τρόπο τι πρέπει να κάνουν για να βγουν νικητές από το παιχνίδι. Έτσι, οι “πράσινοι” εφάρμοσαν με τον καλύτερο τρόπο τις οδηγίες του προπονητή τους, τρέχοντας ένα εμφατικό 9-0 για το 81-68 στο 37′, ενώ λίγο αργότερα ένα καλάθι και φάουλ του Γκιστ έβαλε ταφόπλακα στις ελπίδες της Εφές (84-70, 38′). Έτσι, οι πρωταθλητές Ελλάδος πέτυχαν μια άκρως σημαντική νίκη επιβίωσης στην προσπάθεια που κάνουν για πλασάρισμα στην πρώτη οκτάδα, υποτάσσοντας την Εφές στο ΟΑΚΑ με 88-75.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης