«Πλήρωσε» λάθη κι απουσίες!

-

Τα αρκετά λάθη, αλλά και τις πολλές απουσίες διεθνών παικτών, «πλήρωσε» ο Παναθηναϊκός απέναντι στη Χίμκι, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 67-77 στο φινάλε του φιλικού τουρνουά «ΟΠΑΠ Νεόφυτος Χανδριώτης» στην Κύπρο. Διασωθέντες ξανά οι διψήφιοι, Λάνγκφορντ και Λοτζέσκι.

Παναθηναϊκός: Καλαϊτζάκης, Λάνγκφορντ, Λοτζέσκι, Τόμας, Γκιστ
Χίμκι: Τζένκινς, Κρόκερ, Ζάιτσεφ, Γκιλ, Μίκι

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-42, 52-60, 67-77

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι, κάτι που συνέβη τόσο κόντρα στην ΑΕΚ την Παρασκευή, όσο και απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ το Σάββατο. Παρότι οι «πράσινοι» βρίσκονταν διαρκώς πίσω στο σκορ, ο Λοτζέσκι που δείχνει να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, ισοφάρισε σε 12-12 στα μισά της 1ης περιόδου, δίνοντας στην ομάδα του αυτοπεποίθηση από τα 6.75 μ., με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε μια σκληρή μονομαχία, καθώς οι δύο ομάδες όδευαν προς το τέλος του 1ου δεκαλέπτου… «χέρι – χέρι» στο σκορ. Εν τέλει, οι Ρώσοι ήταν αυτοί που έκλεισαν την περίοδο προπορευόμενοι με 20-23, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Ζάιτσεφ και Γκιλ.

Παρότι κανείς θα περίμενε από τον Παναθηναϊκό να ανεβάσει στροφές στο 2ο δεκάλεπτο, κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Αντιθέτως, αυτοί που ανέβασαν στροφές ήταν οι παίκτες του Μπαρτζώκα, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη των «πράσινων» σε άμυνα κι επίθεση. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε ακόμη και στο -8 για το «Τριφύλλι» (25-33, 14′), όταν ο Ζούμπκοφ εκτέλεσε με σουτ τριών πόντων, με την ομάδα του Πασκουάλ ωστόσο να βρίσκει τον τρόπο να μειώσει και να επανέλθει σε απόσταση αναπνοής από τη Χίμκι 3 λεπτά αργότερα (34-36, 17′). Σε εκείνο το χρονικό σημείο, όμως, οι πρωταθλητές Ελλάδος εμφάνισαν εκ νέου σημάδια έλλειψης συγκέντρωσης, δίνοντας τη δυνατότητα στα εναπομείναντα λεπτά του 1ου ημιχρόνου στους Μίκι, Κρόκερ και Γκιλ να διαμορφώσουν το 36-42.

Στην επανάληψη, ο «Εξάστερος» παρουσιάστηκε φουριόζος βγαίνοντας στο παρκέ από τα αποδυτήρια. Πιο συγκεκριμένα, με δύο διαδοχικές τρίποντες “βόμβες” από Λοτζέσκι και Λάνγκφορντ το 36-42 έγινε 42-42 στο 22′, αλλά για ακόμη μια φορά, αν και έφτασε μια ανάσα από το να πάρει κεφάλι στο σκορ, το “Τριφύλλι” λύγισε. Γκιλ και Τόμας έκαναν ό,τι ήθελαν την “πράσινη” άμυνα, με αποτέλεσμα η ψαλίδα στο σκορ να ανοίξει και πάλι, για να φτάσει όπως πριν στους 8 (45-53, 26′). Έως το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου, οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να φτάσουν ξανά κοντά στους Ρώσους, όμως αυτοί έβρισκαν συνεχώς επιθετικές λύσεις με κύριους εκφραστές τους Τόμας και Μίκι, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μπαρτζώκα να κλείσει την περίοδο στο +8 (52-60).

Το τελευταίο δεκάλεπτο έμελλε να είναι ακόμη χειρότερο για τον Παναθηναϊκό, με τη Χίμκι να φτάνει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (56-66, 32′), με τον Μίκι να πετυχαίνει 4 διαδοχικούς πόντους, ενώ ο Κρόκερ έδωσε συνέχεια στο κρεσέντο του συμπαίκτη του, βάζοντας πίσω το «Τριφύλλι» με -12 (56-68, 33′). Οι παίκτες του Πασκουάλ έδειχναν να αποδέχονται την κατάσταση που είχε δημιουργηθεί, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να μη δυσκολεύονται να διατηρήσουν τη διαφορά στα επιθυμητά για τους ίδιους επίπεδα των 10 και των 12 πόντων, ωστόσο ένα τρίποντο του Τόμας στο 38′ αφύπνισε κατά κάποιον τρόπο τους «πράσινους», που μετά από ώρα έφτασαν στο -5 (66-71). Ωστόσο, η παροδικότητα με την οποία έπαιζε μπάσκετ το «Τριφύλλι» φάνηκε για μια ακόμη φορά, αφού στη συνέχεια η Χίμκι έτρεξε ένα σερί 6-1, για να ολοκληρώσει νικήτρια το ματς με σκορ 67-77.