(Πι)Τίνος «Τριφυλλάρα» ήταν… αυτή;!

Επιστρατεύοντας στο παρκέ όλα εκείνα τα συστατικά που του έλειπαν όλο αυτό το διάστημα φέτος, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε… αγνώριστος στο ΟΑΚΑ και λύγισε την “πολεμική μηχανή” της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και του Δημήτρη Ιτούδη με σκορ 96-84 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Euroleague.

-

Αν αυτό το “Τριφύλλι” είναι το “Τριφύλλι” του Πιτίνο, τότε θα δούμε… ωραία πράγματα στην πορεία! Επιστρατεύοντας στο παρκέ όλα εκείνα τα συστατικά που του έλειπαν όλο αυτό το διάστημα φέτος, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε… αγνώριστος στο ΟΑΚΑ και λύγισε την “πολεμική μηχανή” της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και του Δημήτρη Ιτούδη με σκορ 96-84 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Euroleague. Εμφανής η επιρροή Πιτίνο στην ομάδα μέσα σε μόλις λίγα 24ωρα, υπερπολύτιμος ο Παπαπέτρου, εξαιρετικός ο Καλάθης που θυμήθηκε τον περυσινό καλό του εαυτό.

Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο, Τόμας, Λάσμε
ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Πίτερς, Κλάιμπερν, Χάκετ, Ντε Κολό, Χάντερ

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 55-44, 72-62, 96-84

Μπορεί ο Παναθηναϊκός μέχρι πρότινος να μας είχε συνηθίσει σε νωθρά ξεκινήματα σε παιχνίδια, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Παρασκευής κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι παίκτες του Πιτίνο μπήκαν δυναμικά στο ματς, κυρίως επιθετικά, και με εξαιρετικούς τους Λάσμε και Λοτζέσκι οδηγούσαν την “κούρσα” μέχρι και το 5′ (13-11), αφού τότε οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι (13-16, 6′). Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα μέχρι και το τέλος του 1ου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει τις κατάλληλες απαντήσεις στο παιχνίδι των Ρώσων, οι οποίοι ολοκλήρωσαν την περίοδο στο +7 (19-26), βρίσκοντας ρυθμό από το τρίποντο.

Παρά το αρνητικό κλείσιμο στο 1ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να πραγματοποιήσουν την ολική επαναφορά στο σκορ και μέσα σε μόλις 3 λεπτά κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (30-30) με πρωταγωνιστές τους Παπαπέτρου και Λεκαβίτσιους, προτού ο Πίτερς με νέο δικό του τρίποντο βάλει ξανά μπροστά την ΤΣΣΚΑ με 30-33. Οι “πράσινοι” δεν πτοήθηκαν ούτε από τη “βόμβα” από τα 6.75 μ. και με διαρκή πίεση σε άμυνα κι επίθεση κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ έπειτα από δύο τρίποντα από Παπαπέτρου και Αντετοκούνμπο, με τον τελευταίο να βγάζει πολλή ενέργεια στο παρκέ για το 37-36. Μάλιστα, λίγο αργότερα η ομάδα του Πιτίνο, αγωνιζόμενη σαν ένα… διαφορετικό σύνολο σε σχέση με τη μέχρι πρότινος εικόνα του Παναθηναϊκού στη σεζόν εκτόξευσε τη διαφορά στο σκορ σε πρώτη φάση στο +6 (44-38, 18′) με τρίποντο του Καλάθη, ενώ μετά τη διακοπή από το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Ιτούδης το προβάδισμα του “Τριφυλλιού” έλαβε και διψήφιες διαστάσεις (48-38, 19′), με το ΟΑΚΑ να παίρνει “φωτιά”. Από την πλευρά της, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιχείρησε μέσα από τις βολές να επιστρέψει, αλλά το τρίποντο του Τόμας λίγα δευτερόλεπτα αργότερα εδραίωσε τη θέση του “Εξάστερου”, που ολοκλήρωσε τελικά το 1ο ημίχρονο όντας μπροστά με 55-44.

Με τη μαχητικότητα να αποτελεί αναπόσπαστο χαρακτηριστικό του Παναθηναϊκού και στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας παρότι προσπάθησε μετά μανίας, βρέθηκε και πάλι πίσω με διψήφια διαφορά στο σκορ στο 33′ (59-49), με τον Παπαπέτρου να κάνει… θαύματα έξω από τη γραμμή της περιφέρειας στην επιστροφή του στα παρκέ. Η ομάδα του Ιτούδη ήταν δεδομένο ότι θα συνέχιζε την πίεση, με τον Παναθηναϊκό από τη δική του πλευρά να παρουσιάζει σοβαρή ολιγωρία στα αμυντικά ριμπάουντ. Έτσι, σύντομα οι Μοσχοβίτες έφτασαν στο 63-58 στο 27′, με τους Καλάθη και Παπαπέτρου να απαντούν την καταλληλότερη στιγμή, ξυπνώντας και πάλι στους συμπαίκτες τους το ένστικτο της μπασκετικής επιβίωσης, αφού με τρίποντο και κάρφωμα αντίστοιχα έστειλαν το “Τριφύλλι” ξανά στο +10 (68-58, 28′). Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Πιτίνο διατήρησε την εν λόγω διαφορά μέχρι και το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, κλείνοντας ιδανικά με 72-62.

Εξαιρετικά δυναμικό ήταν το μπάσιμο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο 4ο δεκάλεπτο, αφού η διαφορά από τον Παναθηναϊκό ψαλιδίστηκε αμέσως στο μισό (72-67, 32′), με τους “πράσινους” να πληρώνουν τόσο την επιθετική τους αφλογιστία (έμειναν δίχως πόντο στα πρώτα 2 λεπτά του 4ου δεκαλέπτου), όσο και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ για το 72-70 και την ολική επιστροφή των Ρώσων στο ματς. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Πιτίνο κάλεσε τάιμ άουτ και τα έψαλε στους παίκτες του, οι οποίοι επέστρεψαν στο παρκέ και με ένα σερί 6-0 επανέφεραν τη διαφορά στα προηγούμενα επίπεδα (78-70, 35′). Έπειτα, ήταν η σειρά του Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ, χωρίς όμως τα λεγόμενά του να έχουν άμεσο αντίκτυπο, αφού οι γηπεδούχοι με γκολ – φάουλ του Τόμας οδηγήθηκαν για μια ακόμη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (83-72, 36′), ενώ ύστερα με βολές του Λάσμε οι πρωταθλητές Ελλάδος απήλαυσαν ακόμη και προβάδισμα 13 πόντων (85-72, 37′). Πλέον, η αυτοπεποίθηση ξεχείλιζε στο “πράσινο” στρατόπεδο, με τον Καλάθη να σκοράρει και να πασάρει με κάθε δυνατό κι αδύνατο τρόπο και με τον Λάσμε να συνεχίζει να σκοράρει, βοηθώντας τα μέγιστα τον “Εξάστερο” να φτάσει σε μια μεγαλειώδη νίκη με 96-84.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Ιωάννης Παπαπέτρου

Ο Έλληνας διεθνής small forward απέδειξε έμπρακτα πόσο πολύ έλειψε στον Παναθηναϊκό όλο αυτό το διάστημα που βρισκόταν στα “πιτς”. Εκπληκτική η εμφάνιση του παίκτη, ο οποίος δημιούργησε τρομερά προβλήματα στην άμυνα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, όντας και τρομερά εύστοχος στο τρίποντο.