Πανωλεθρία στην Πόλη!

Με… “κατεβάσμένα” τα χέρια στην Πόλη, ο Παναθηναϊκός συνετρίβη από την Αναντολού Εφές με 78-62 για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

-

Με… “κατεβάσμένα” τα χέρια στην Πόλη, ο Παναθηναϊκός συνετρίβη από την Αναντολού Εφές με 78-62 για την 7η αγωνιστική της Euroleague. Κάκιστη η εμφάνιση συνολικά από τους “πράσινους”, με την αστοχία από τα 6.75 να φτάνει σε τραγικά επίπεδα.

Οι αρχικές πεντάδες

Αναντολού Εφές: Μπομπουά, Μίτσιτς, Μοερμάν, Άντερσον, Ντάνστον
Παναθηναϊκός: Λάνγκφορντ, Καλάθης, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου, Λάσμε

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 44-28, 60-46, 78-62

Το παιχνίδι

Με την αστοχία να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τον Μοερμάν να “σπάει” την ανομβρία στο σκοράρισμα, σημειώνοντας τρίποντο (3-0, 2′), βάζοντας μπροστά την Εφές έπειτα από αρκετές άστοχες προσπάθειες των Τούρκων. Η ομάδα του Πασκουάλ φάνηκε να δίνει αρκετά ελεύθερα σουτ έξω από την περιφέρεια στους γηπεδούχους, οι οποίοι μέχρι και το 4′ όφειλαν όλους τους πόντους τους σε προσπάθειες για τρεις (6-3), ενώ λίγο αργότερα η Εφές άνοιξε περαιτέρω τη διαφορά (12-3, 5′). Το αναπάντητο τουρκικό σερί 6-0 έλαβε τέλος με την είσοδο του Λοτζέσκι στο ματς (12-5, 7′), που πέτυχε δίποντο, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να ανακόψει την κεκτημένη ταχύτητα της Εφές, η οποία έφτασε ακόμη και στο +10 (17-7, 9′), αλλά το 1ο δεκάλεπτο τελικά έλαβε τέλος με το σκορ 19-11 χάρη στον Λοτζέσκι.

Σαφώς πιο έντονος και γρήγορος ήταν ο ρυθμός στο 2ο δεκάλεπτο, γεγονός που φάνηκε να μην ευνοεί το “Τριφύλλι”, αν κρίνει κανείς από το ότι βρέθηκε στο -12 μόλις στο 13′ (30-18). Η κάκιστη εικόνα των φιλοξενούμενων εξόργισε τον Πασκουάλ, που κάλεσε τάιμ άουτ για να συνεφέρει τους παίκτες του, που έδειχναν μεγάλη έλλειψη συγκέντρωσης στο παρκέ. Στην επανέναρξη του ματς ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ακόμη και στο -14, όμως με δύο έμμεσα τρίποντα από Τόμας και Παππά μείωσε στο -6 (32-24, 15′) πολύ γρήγορα. Παρόλα αυτά, το ξέσπασμα των “πράσινων” αποδείχθηκε παρένθεση, αφού οι Τούρκοι έκαναν ό,τι ήθελαν και στις δύο πλευρές του παρκέ εκτοξεύοντας το προβάδισμά τους στο… +16 (40-24, 17′) και προβληματίζοντας εκ νέου τον Πασκουάλ. Στα υπόλοιπα 3 λεπτά του 1ου ημιχρόνου δεν άλλαξε απολύτως τίποτα σε ουσία, αφού οι “πράσινοι” φαίνονταν σαν να μην έχουν ταξιδέψει ποτέ στην Πόλη για το ματς, αφού οι γηπεδούχοι με άνεση και στυλ διατήρησαν μέχρι την ανάπαυλα το +16 με το σκορ στο 44-28.

Οι φωνές και οι δριμύτατες παρατηρήσεις του Πασκουάλ, τουλάχιστον αμυντικά φάνηκε να πιάνουν τόπο, αφού ο Παναθηναϊκός άφησε δίχως σκορ την Αναντολού Εφές για περίπου 2 λεπτά, ωστόσο επιθετικά έχασε μεγάλη ευκαιρία να επανέλθει για τα καλά στο ματς προτού ο Αταμάν καλέσει τάιμ άουτ (44-32, 22′). Οι γηπεδούχοι επανήλθαν μεταμορφωμένοι στο ματς μετά τη διακοπή και έφτασαν στο 48-32, μηδενίζοντας ουσιαστικά την προσπάθεια που έγινε από πλευράς “πράσινων” στο ξεκίνημα, με τον Ντάνστον να μην έχει αντίπαλο κάτω από το καλάθι. Αναμφίβολα, τα πρόσωπα του 3ου δεκαλέπτου για το “Τριφύλλι” ήταν οι Καλάθης και Αντετοκούνμπο, οι οποίοι με δικές τους προσπάθειες διατηρούσαν την ομάδα στο παιχνίδι (52-40, 26′), πετυχαίνοντας μάλιστα αμφότεροι και τρίποντο. Παρόλα αυτά, ο άκρατος ενθουσιασμός στον δεύτερο στοίχισε, καθώς έφτασε στα 4 προσωπικά φάουλ μέσα σε μόλις 8 λεπτά και αποσύρθηκε στον πάγκο, ενώ παράλληλα η Εφές συνέχισε να κάνει τη δουλειά της απρόσκοπτα, παραμένοντας στο +12 (56-44, 19′). Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα μπουν στο 4ο δεκάλεπτο με 12 πόντους να τις χωρίζουν στο σκορ, ένα γλίστρημα του Καλάθη επέτρεψε στους Τούρκους να πετύχουν το 60-46.

Ακριβώς όπως συνέβη στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου, έτσι και στο 4ο ο Παναθηναϊκός λειτούργησε εξαιρετικά στην άμυνα, με την Εφές να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους της στο 34′, ενώ οι “πράσινοι” είχαν προλάβει να πετύχουν μόλις ένα τρίποντο (62-49), με την αστοχία να κυριαρχεί και στις δύο ομάδες. Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” προσπάθησαν κυρίως μέσω αρκετών split outs να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο την ομάδα του Αταμάν από το τρίποντο, όμως η μεγάλη αστοχία των παικτών που αναλάμβαναν να εκτελέσουν “προστάτευσαν” το +13 για την Εφές (67-54, 37′), με την κλεψύδρα στο μεταξύ να αδειάζει σε βάρος του “Τριφυλλιού”. Στα τελευταία 2 λεπτά οι Τούρκοι βρήκαν ρυθμό και από το τρίποντο, γεγονός που σήμανε το τέλος οποιασδήποτε “πράσινης” ελπίδας για ανατροπή, με την Εφές να παίρνει τη νίκη με 78-62.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης

Αρκετά κακή βραδιά για τον Παναθηναϊκό, πολύ μέτρια για τον αρχηγό της ομάδας, που ναι μεν πρόσφερε στο δημιουργικό κομμάτι, όμως δεν κατάφερε να μείνει μακριά από τα λάθη. Παρόλα αυτά, μπορούμε να πούμε πως είναι ο διασωθέντας των “πράσινων” στο ματς, καθώς οι περισσότεροι συμπαίκτες του πραγματοποίησαν αρνητικές εμφανίσεις στην Τουρκία.