Πέρασε από τη Ρόδο με… «Κολοσσό» Μήτογλου!

Όντας εμφανώς επηρεασμένος από τις πολλές απουσίες, ο Παναθηναϊκός δυσκολεύθηκε αρκετά κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου για τρία δεκάλεπτα, αλλά εν τέλει πήρε τη νίκη με σκορ 78-88.

-

Όντας εμφανώς επηρεασμένος από τις πολλές απουσίες, ο Παναθηναϊκός δυσκολεύθηκε αρκετά κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου για τρία δεκάλεπτα, αλλά εν τέλει πήρε τη νίκη με σκορ 78-88. Απίστευτη εμφάνιση από τον Μήτογλου, που έκανε double double πριν ολοκληρωθεί το 1ο ημίχρονο!

Οι αρχικές πεντάδες

Κολοσσός Ρόδου: Τσούπκοβιτς, Δημάκος, Ντιγκς, Πίνκστον, Κάρτερ
Παναθηναϊκός: Βουγιούκας, Μήτογλου, Αντετοκούνμπο, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 43-47, 61-64, 78-88

Το παιχνίδι

Ιδιαίτερο αποδείχθηκε το 1ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης για τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει επηρεασμένος από τις πολλές απουσίες που είχε να διαχειριστεί. Πιο συγκεκριμένα, αν και αρχικά οι “πράσινοι” φάνηκε πως ενδεχομένως θα έχουν ακόμη μια… ήσυχη ημέρα στο ελληνικό πρωτάθλημα, προπορευόμενοι με +7 (3-10) μόλις στο 2′, οι γηπεδούχοι με μια ολική επαναφορά και ένα σερί 9-0 έφεραν τα πάνω κάτω (12-10, 4′). Στη συνέχεια, τόσο οι φιλοξενούμενοι, όσο και οι Ροδίτες, πορεύονταν χέρι – χέρι στο σκορ, με τους πρώτους να διατηρούν σταθερά ένα ισχνό προβάδισμα εύρους ενός μέχρι τριών πόντων, ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο όλα άλλαξαν με απίστευτο τρόπο, αφού ο Κολοσσός με τρία σερί τρίποντα από Παπαδάκη, Μπράουνινγκ και Γεωργαλή ολοκλήρωσε το 1ο δεκάλεπτο όντας μπροστά με… 29-24!

Στο 2ο δεκάλεπτο, όπως ήταν λογικό, ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να πλησιάσει τους γηπεδούχους περαιτέρω στο σκορ και να βελτιώσει την αμυντική εικόνα του, η οποία στο 1ο δεκάλεπτο μόνο καλή δεν ήταν. Τελικά, μετά από αρκετή προσπάθεια και έπειτα από άστοχες απόπειρες, ο Λεκαβίτσιους με εύστοχο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στο “Τριφύλλι” για πρώτη φορά στο ματς μετά το 8ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης με ακόμη 4 προσωπικούς πόντους με καλάθι και ζεύγος βολών έστειλε τους “πράσινους” στο +3 (41-43, 16′), με το σκορ να κρίνεται ιδιαιτέρως υψηλό για τα χρονικά δεδομένα της αναμέτρησης. Παράλληλα,  ο Κολοσσός Ρόδου… σίγησε από την περιφέρεια, μέσω της οποίας μπόρεσε να προηγηθεί στο φινάλε της 1ης περιόδου, κι έτσι η ομάδα του Πιτίνο ανέτρεψε της εις βάρος της κατάσταση και ολοκλήρωσε το 1ο ημίχρονο με σκορ 43-47.

Βέβαια, την παράσταση “έκλεψε” ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος κατά τη διάρκεια μόλις ενός ημιχρόνου σημείωσε double double (10 πόντοι με 4/9 δίποντα και 2/5 βολές, 11 ριμπάουντ (6αμ. ριμπ. και 5επ. ριμπ.), 4 ασίστ, 4 κερδισμένα φάουλ και μόλις 1 λάθος σε 19:30).

Με την είσοδό του στο παρκέ στο 3ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να ξεφύγει περαιτέρω στο σκορ μέχρι ενός σημείου, ωστόσο δεν κατόρθωσε να τελειώσει και το παιχνίδι, καθώς ο Κολοσσός Ρόδου αποδείχθηκε… “σκληρό καρύδι”. Στο πρώτο μισό της περιόδου, οι “πράσινοι” δεν δυσκολεύθηκαν να ανοίξουν την ψαλίδα και να φτάσουν ακόμη και στο +8 (46-54, 24′), ενώ λίγο αργότερα στο 27′ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν για πρώτη φορά στο ματς διψήφια διαφορά (48-58). Παρόλα αυτά, όμως, με ένα παρόμοιο κρεσέντο με αυτό του 1ου δεκαλέπτου, οι Ροδίτες στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου αντεπιτέθηκαν και έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 13-3 (3 σερί τρίποντα), ισοφαρίζοντας σε 61-61 και προβληματίζοντας ιδιαίτερα τον Πιτίνο, ο οποίος χρειάστηκε να… “αγριέψει” ώστε οι παίκτες του να ολοκληρώσουν προπορευόμενοι με 61-66.

Ό,τι δεν συνέβη στο 3ο δεκάλεπτο, το έπραξε ο “Εξάστερος” στο 4ο και τελευταίο του παιχνιδιού. Πιο συγκεκριμένα, με ένα σερί 13-0 οι “πράσινοι” μέσα σε διάρκεια μόλις 2 λεπτών τελείωσαν την υπόθεση “νίκη” και μαζί έβαλαν ταφόπλακα στα όνειρα και στις ελπίδες που έκαναν οι μαχητικοί Ροδίτες για ένα θετικό αποτέλεσμα (61-74, 32′). Μετά από το “πράσινο” σερί, όσο κι αν προσπάθησαν οι γηπεδούχοι να επιστρέψουν στο ματς, η κατάσταση δεν άλλαζε. Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων παγιώθηκε και έτσι ο Παναθηναϊκός, που για 30 λεπτά τα βρήκε “σκούρα” κόντρα στον Κολοσσό, πήρε τη νίκη με σκορ 78-88 και συνέχισε την αήττητη πορεία του προς τους τελικούς του πρωταθλήματος.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Ντίνος Μήτογλου