Ξεκίνησε… μουδιασμένος!

Την ήττα στο ΟΑΚΑ από την Ούνικς Καζάν γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης με σκορ 65-63, έχοντας σε καλή μέρα τους Ντένμον (14 πόντοι), Ρίβερς (12 πόντοι) και Όγκαστ (11 πόντοι). Φανερά επηρεασμένοι οι “πράσινοι” από τις πολλές απουσίες.

-

? Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Μποχωρίδης, Ντέντμον, Γκάμπριελ, Όγκαστ
Ούνικς Καζάν: Εζίμ, Κολόμ, Λόκετ, Τρούσκιν, Σουκόβτσοφ

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 34-34, 45-47, 63-65

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

? Το παιχνίδι

Μουδιασμένα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι “πράσινοι”, καθώς πολύ γρήγορα και σύντομα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στο +6 (1-7, 2′), εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της ομάδας του Πασκουάλ στην επίθεση, με τον Λόκετ να ξεχωρίζει. Το “Τριφύλλι” μείωσε προσωρινά σε 6-7 έπειτα από τρίποντο και δίποντο των Ντένμον και Όγκαστ αντίστοιχα, ωστόσο οι Ρώσοι άνοιξαν ξανά τη “ψαλίδα” στο σκορ, με τους Κολόμ και Εζίμ να “πληγώνουν” το “πράσινο” καλάθι (7-14, 7′). Τελικά, το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου ήταν να ρίξουν τη διαφορά στο -6 (10-16), έπειτα από 1/2 βολές του Βουγιούκα, ο οποίος μάλιστα είχε την ευκαιρία στη συνέχεια να κάνει το 12-16, όμως αστόχησε κάτω από το καλάθι υπό πίεση.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στο παρκέ ο Παναθηναϊκός στο 2ο δεκάλεπτο, με τους Ρίβερς και Λοτζέσκι να πετυχαίνουν δύο τρίποντα εκατέρωθεν, γράφοντας το 16-19 στο 12‘, ενώ στο ματς είχε περάσει και ο νεαρός Καλαϊτζάκης. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Πρίφτη πάτησε και πάλι… γκάζι και οδηγήθηκε στο +10 (16-26, 14′), με τον Κολέσνικοφ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων, ενώ ο Ρίβερς απάντησε με δύο προσωπικές ενέργειες (τρίποντο και δύο δίποντα) για το 23-26 στο 15′, προκαλώντας το τάιμ άουτ του κόουτς του ρωσικού συλλόγου. Καθώς το παιχνίδι ξεκινούσε ξανά, οι “πράσινοι” εμφανίστηκαν ελαφρώς βελτιωμένοι, με τον Όγκαστ να πετυχαίνει το καλάθι, αστοχώντας στη συμπληρωματική βολή, και τον νεοεισελθόντα Μήτογλου να καρφώνει δυνατά με follow για το 29-34 στο 18′. Στο φινάλε του 1ου ημιχρόνου, το “Τριφύλλι” κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, με τον Ντένμον να πετυχαίνει 4 σερί πόντους (2/2 βολές και δίποντο) για το 34-34, ενώ είχε προηγηθεί μία εύστοχη βολή από τον Μήτογλου.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός θέλησε να περάσει μπροστά στο σκορ, ωστόσο ο Κολόμ ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο καλάθι του 2ου ημιχρόνου για το 34-36. Ύστερα, οι “πράσινοι” κατάφεραν να ισοφαρίσουν εκ νέου με λέι απ του Λοτζέσκι που φαινόταν ορεξάτος (36-36, 21′), όμως ένα τρίποντο του Λόκετ έφερε την Ούνικς στο +3, όπως και μία εύστοχη βολή του Καϊμακόγλου λίγο αργότερα διαμόρφωσε το 39-45 στο 26′. Σταδιακά, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να μειώσουν ξανά στο -2 (45-47, 29′), αρχικά με ωραία ενέργεια του Όγκαστ, έπειτα από ασίστ του Μποχωρίδη, και στη συνέχεια με τον ίδιο παίκτη να νικά ξανά την άμυνα των Ρώσων. Παρότι το “Τριφύλλι” είχε τη κατοχή της μπάλας στην τελευταία επίθεση του 3ου δεκαλέπτου, ο Αμερικανός γκαρντ δεν κατόρθωσε να κάνει το δικό του προσωπικό 3/3 στα τελευταία λεπτά, με το σκορ να παραμένει 45-47 υπέρ της Ούνικς.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, ο Όγκαστ το έπραξε στην πρώτη φάση του 4ου, κάνοντας το 47-47, προτού ο Τρούσκιν πετύχει τρίποντο, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Πρίφτη (47-50, 31′). Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα, η Ούνικς Καζάν έδειχνε να κυριαρχεί ξανά στο παρκέ, καθώς αρχικά με τρίποντο του πρώην “πράσινου”, Καϊμακόγλου, και ύστερα με ένα ακόμη εύστοχο σουτ από την περιφέρεια δια χειρός Τρούσκιν, αύξησε τη διαφορά στο σκορ στο +8 (51-59, 37′). Ο Πασκουάλ αναγκάστηκε να ζητήσει τάιμ άουτ, σε μια προσπάθεια να αφυπνίσει τους παίκτες του για τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, καθώς πλέον τα περιθώρια είχαν στενέψει επικίνδυνα. Τελικά, οι… φωνές του Ισπανού τεχνικού έπιασαν τόπο, αφού με 2/2 βολές και ένα τρίποντο του Ντένμον έγινε το 57-59 στο 38′, με τους “πράσινους” να έχουν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στο φινάλε. Οι Ρώσοι με εύστοχο ζευγάρι βολών έκαναν το 57-61, όμως ο Αμερικανός γκαρντ απάντησε για μια ακόμη φορά με προσωπική ενέργεια για το 59-61. Ο Πασκουάλ κάλεσε για μια ακόμη φορά τάιμ άουτ 18″ πριν το τέλος ύστερα από 1/2 βολές του Καϊμακόγλου (59-62), με τον Σίνγκλετον να τον… μιμείται για το 60-62. Εν τέλει, ο Ντένμον έμελλε να είναι ο μοιραίος παίκτης για τους γηπεδούχους, καθώς με ένα αχρείαστο φάουλ στα 12″, χάρισε στον Έζιμ καλάθι και φάουλ, με τον τελευταίο να το εκμεταλλεύεται και να κάνει το 60-65 για την Ούνικς. Το μόνο που κατάφερε το “Τριφύλλι” ήταν αν μειώσει σε 63-65 με τρίποντο του Λοτζέσκι, γνωρίζοντας έτσι την ήττα.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 4, Ρίβερς 12, Μποχωρίδης 3, Ντένμον 14, Γκιστ 3, Βουγιούκας 5 Καλαϊτζάκης, Γκάμπριελ, Όγκαστ 11, Λοτζέσκι 8, Παπαντωνίου, Μήτογλου 3.
Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Έζιμ 10, Πονκρασόφ 5, Κολόμ 14, Σουκόβτσοφ 1, Σμιθ 2, Τρούσκιν 8, Καϊμακόγλου 8, Λόκετ 7, Κοστσέεφ 4, Σεργκέεφ, Ανούσιτς, Κολέσνικοφ 6