Μπασκετικό… σεμινάριο από Πιτίνο στη συνέντευξη Τύπου!

Ιδιαίτερα αναλυτικός και μιλώντας πάλι με τη γλώσσα του μπάσκετ εμφανίστηκε στη συνέντευξη Τύπου, μετά το τέλος του αγώνα κόντρα στον Προμηθέα, ο Ρικ Πιτίνο.

-

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού σημείωσε μεταξύ άλλων πως η βελτίωση της άμυνας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας από τους βασικούς παράγοντες, ενώ για μία ακόμα φορά αναφέρθηκε με καλά λόγια για τον κόσμο του «Τριφυλλιού».

Αναλυτικά οι δηλώσεις του στη συνέντευξη Τύπου:

«Σήμερα παίξαμε έχοντας τον Νικ Καλάθη τραυματία. Έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια για να παίξει, καθώς ήταν χτυπημένος. Είμαι περήφανος για τον Νίκο Παππά, ο οποίος έδωσε μεγάλη ώθηση στην ομάδα.

Πολλά χρόνια πριν, όταν ήμουν στους Νικς, είχαμε διαπιστώσει πως με 35 deflections σε κάθε παιχνίδι κερδίζεις το 90% του αγώνα και χάνεις μόνον όταν ο αντίπαλος έχει 60-65% στα τρίποντα. Στο προηγούμενο παιχνίδι που δώσαμε, είχαμε 31 deflections που δεν είναι μεν τέλεια επίδοση, αλλά είναι καλή. Οι 5 περιοχές που πρέπει να δίνουμε έμφαση είναι τα deflections, τα κλεψίματα, τα κοψίματα, οι χαμένες μπάλες-recovery και το tip από πίσω. Μάθαμε πολλά απόψε. Αν και θυμίζω ότι παίξαμε 36 ώρες πριν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, στο Αι ημίχρονο σήμερα είχαμε μόλις 5 deflections, τις λιγότερες στην καριέρα μου. Είπα στα παιδιά στο ημίχρονο ότι είναι μια ευκαιρία για να μάθουμε κάποια πράγματα.

Τους είπα στα αποδυτήρια ότι αν και είστε εξαιρετικοί στην επίθεση, ακόμη και ο Στεφ Κάρι και ο Κέβιν Ντουράντ δεν θα μπορούσαν να περάσουν από αυτήν την πόρτα. Βελτιώσαμε λοιπόν την άμυνά μας και φτάσαμε στο Β’ ημίχρονο στα 26 deflections. Στο Α’ ημίχρονο κάναμε μόλις 9 ασίστ και στο Β’ ημίχρονο 15. Το να πασάρουμε και το να παίξουμε άμυνα ήταν τα κλειδιά. Πρέπει να μαθαίνουμε πράγματα και όταν κερδίζουμε και κυρίως ότι η ήττα δεν είναι επιλογή”.

Για την ατμόσφαιρα είπε: «Όπως είπα είναι σαν τους οπαδούς στο Κεντάκι. Για εμένα είναι σπουδαίο να έχουμε αυτή τη στήριξη, νιώθω πως είμαι σαν στο σπίτι μου. Με πήγαν μια βόλτα στην παραλία, ήταν πολύ ωραία, όπως και τα βουνά με το χιόνι στην κορυφή. Όταν η οικογένειά μου με ρώτησε για την Ελλάδα, όμως, δεν τους είπα για τις παραλίες και τα βουνά. Τους είπα για τους οπαδούς του Παναθηναϊκού που τους αγαπάω πάρα πολύ. Θα ήθελα να ευχηθώ καλή χρονιά σε όλους, είμαι πολύ χαρούμενος που είμαι εδώ και κοουτσάρω, απολαμβάνω κάθε δευτερόλεπτο».