Μισός μεν… «Εξάστερος» δε!

-

Σε ένα παιχνίδι με πολλές μεταπτώσεις σε απόδοση και σκορ, ο Παναθηναϊκός των έξι ελλείψεων κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 87-81 στο πλαίσιο του τουρνουά «ΟΠΑΠ Νεόφυτος Χανδριώτης», έχοντας για μια ακόμη φορά σε πολύ μεγάλη ημέρα τον γενεθλιάζοντα, Κιθ Λάνγκφορντ. Εξαιρετικός και ο Ματ Λοτζέσκι, έκπληξη ο βοηθητικός Παπαντωνίου.

? Οι αρχικές πεντάδες

?? Παναθηναϊκός: Καλαϊτζάκης, Τόμας, Γκιστ, Λάνγκφορντ, Λοτζέσκι
?? Μακάμπι Τελ Αβίβ: Καλοϊάρο, Πάργκο, Κέιν, Αβντίγια, Τάιους

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 41-49, 63-60, 87-81

?Το παιχνίδι

Νωθρά μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, κάτι που συνέβη και στο 1ο δεκάλεπτο της χθεσινής φιλικής αναμέτρησης με την ΑΕΚ. Οι «πράσινοι» χωρίς καθαρό μυαλό, βρέθηκαν γρήγορα πίσω στο σκορ και έφτασαν στα μισά της περιόδου να απέχουν 7 πόντους από τους Ισραηλινούς (2-9, 5΄), οι οποίοι πήραν σκορ από τρεις διαφορετικούς παίκτες (Πάργκο, Κέιν, Τάιους). Η ομάδα του Πασκουάλ, αν και πλησίασε λίγο αργότερα στο -3 (7-10, 6′), συνέχισε τα λάθη σε επίθεση και άμυνα, με αποτέλεσμα η Μακάμπι να ξεφύγει εκ νέου στο +7 (7-14, 7′), ωστόσο η συνθήκη επανήλθε στο -3 χάρη σε εύστοχα ζευγάρια βολών από Λάνγκφορντ και Λοτζέσκι (13-16, 8′). Βρίσκοντας ρυθμό από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας», ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσια (18-18, 9′) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, με το τρίποντο του βοηθητικού Παπαντωνίου να συμβάλλει τα μέγιστα, όμως ο Ο’ Μπράιαντ απάντησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο για να διαμορφώσει το 18-21 υπέρ της Μακάμπι. Έτσι, οι Ισραηλινοί ολοκλήρωσαν το 1ο δεκάλεπτο προπορευόμενοι (22-23), παρά το γεγονός πως ένα εύστοχο ζεύγος βολών από τον Βουγιούκα κι ακόμη ένα από τον Λάνγκφορντ έβαλαν το «Τριφύλλι» σε θέση οδηγού για λίγο (22-21).

Σε αντίθεση με ό,τι συνέβη στο 1ο δεκάλεπτο, ο «Εξάστερος» ξεκίνησε εκρηκτικά το 2ο, με τον Λοτζέσκι να σηκώνεται από τα 6.75 μ. και να πετυχαίνει τρίποντο με το «καλημέρα» (25-23, 11′), δίνοντας γι πρώτη φορά στην ομάδα του προβάδισμα μεγαλύτερο του ενός πόντου. Πάνω που όλα έδειχναν ότι οι «πράσινοι» έβρισκαν καλό ρυθμό, καθώς ο Λάσμε με ωραία προσπάθεια είχε στείλει τη διαφορά στο +3, η τεχνική ποινή που δόθηκε σε βάρος του Πασκουάλ για έντονη διαμαρτυρία με αφορμή ένα επιθετικό που σφυρίχτηκε πάνω στον Γκαμπονέζο σέντερ, άλλαξε το μομέντουμ. Οι παίκτες του Ισπανού τεχνικού φάνηκε να χάνουν τον έλεγχο του αγώνα, επιτρέποντας έτσι στο αντίπαλο με πρωταγωνιστές τους Αβντίγια και Πάργκο να στείλουν το «Τριφύλλι» στο -6 (31-37, 16′) σε πρώτη φάση και στο -7 σε δεύτερη (36-43, 18′). Το φινάλε του 1ου ημιχρόνου έμελλε να είναι ακόμη χειρότερο, με την ομάδα του Σπάχια να εκμεταλλεύεται τα πολλά λάθη των «πράσινων», ολοκληρώνοντας με σκορ 41-49. Αξίζει να σημειωθεί πως στα πρώτα 20 λεπτά αγώνα, ο Παναθηναϊκός μέτρησε 6 λάθη, έναντι 3 της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Περίπου ένα λεπτό χρειάστηκε να περάσει, ώστε να δούμε σκορ στο 3ο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει διάθεση να πλησιάσει στο σκορ κυρίως με προσπάθειες για σουτ τριών πόντων, αλλά και με drive του Λάνγκφορντ. Χαρακτηριστικό είναι ότι με δύο τρίποντα από Παπαντωνίου και Λάνγκφορντ, drive του δεύτερου και καλάθι του Λοτζέσκι, οι «πράσινοι» έφεραν τα πάνω – κάτω στην αναμέτρηση και ανέκτησαν το προβάδισμά τους στο σκορ (51-50, 24′), για πρώτη φορά μετά από 13 αγωνιστικά λεπτά. Ουσιαστικά, ο Αμερικανοβέλγος σουτέρ του «Τριφυλλιού» πήρε τη σκυτάλη από τον Αμερικανό γκαρντ και με τη συμβολή του Παπαντωνίου έστειλαν τη διαφορά στο +6 (59-52, 27′), ενώ θα πρέπει να αναφερθεί και το τρίποντο του νεαρού Καλαϊτζάκη για το 63-57, προτού απαντήσει ο Ο’ Μπράιαντ με τον ίδιο τρόπο για το 63-60, το οποίο ήταν και το σκορ του 3ου δεκαλέπτου, με τους «πράσινους» να έχουν κάνει το comeback από το -8, έχοντας περάσει μπροστά στο +3.

Με την κεκτημένη ταχύτητα από το 3ο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» πάτησαν δυναμικά παρκέ στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο του παιχνιδιού και με Παππά, Λοτζέσκι και Γκιστ έδειξαν πως θέλουν να ολοκληρώσουν νικηφόρα την αναμέτρηση. Η «ομάδα του λαού», κυρίως με τους Ο’ Μπράιαντ και Πάργκο, έβρισκαν λύσεις επιθετικά, όμως το ίδιο έκανε και το «Τριφύλλι», με τη διαφορά των 6 πόντων να διατηρείται μέχρι και το 33′ (73-67). Στην εξίσωση του Παναθηναϊκού μπήκε ξανά αποφασιστικά και ο Καλαϊτζάκης, καθώς  ομάδα με δικό θρασύ lay up έφτασε για πρώτη φορά στο +7 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (77-70, 35′). Παρόλα αυτά, στη συνέχεια οι παίκτες του Πασκουάλ παρουσίασαν σημάδια έλλειψης συγκέντρωσης και παρότι έφτασαν ακόμη και στο +8 (78-70, 35′), βρέθηκαν στο 37′ να προηγούνται μόλις με τρεις πόντους (78-75), με τους Ο’ Μπράιαντ και Πάργκο να κάνουν τη ζημιά ξανά και ξανά. Το ματς ήρθε τελικά στην απόλυτη ισορροπία χάρη στον Κέιν (78-78, 38′), με τους Ισραηλινούς να τρέχουν να σερί 8-0 σε βάρος του Παναθηναϊκού, με τον Λάσμε να βγαίνει μπροστά και με δικό του καλάθι να «σπάει» το μομέντουμ της Μακάμπι (80-78, 38′). Έτσι, οι «πράσινοι» ανέκτησαν την αυτοπεποίθηση που χρειάζονταν και με ένα δικό τους σερί 7-0 ξέφυγαν στο +7 (85-78, 39′), με τον Λοτζέσκι να συνεχίζει να «βομβαρδίζει»από την περιφέρεια και τον Λάνγκφορντ να «πληγώνει» εντός πεδιάς, ενώ η κόρνα της λήξης βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με 87-81.