Με πλουραλισμό και στυλ, «βύθισε» τον Ήφαιστο!

Δίχως να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από τη Λήμνο, αφού πάταξε τον τοπικό Ήφαιστο με σκορ 62-84 για τη 14η αγωνιστική της Basket League. Στα θετικά ο πλουραλισμός των “πράσινων” στο σκοράρισμα, που πήραν πόντους από 11 παίκτες της δωδεκάδας.

-

Ήφαιστος Λήμνου: Γκότσερ, Έβανς, Ουίγκινς, Σμιθ, Φρεϊμάνις
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Παπαγιάννης, Αντετοκούνμπο, Τόμας, Κιλπάτρικ

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-41, 45-65, 62-84

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην ξεκίνησε άσχημα την αναμέτρηση, πετυχαίνοντας μάλιστα τρίποντο από νωρίς δια χειρός Κιλπάτρικ, ωστόσο οι γηπεδούχοι θέλησαν να βάλουν δύσκολα στους φιλοξενούμενους, βγάζοντας πολλή ενέργεια στο παρκέ από την αρχή. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως κατά τη συμπλήρωση 7 αγωνιστικών λεπτών ο πίνακας του σκορ έγραφε 8-12, με το “Τριφύλλι” να παίρνει πόντους σχεδόν απ’ όλους τους παίκτες του που ξεκίνησαν ως βασικοί. Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα οι γηπεδούχοι φάνηκαν να χάνουν τη συγκέντρωσή τους, ενώ συγχρόνως οι “πράσινοι” θέλησαν να πατήσουν “γκάζι”, τρέχοντας ένα σερί 8-0 για το 8-20 στο 9′, με το 1ο δεκάλεπτο τελικά να ολοκληρώνεται με νταμπλ σκορ υπέρ του Παναθηναϊκού (10-20).

Με τον ίδιο θετικό τρόπο πάτησε παρκέ και στο 2ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, ο οποίος σύντομα κατάφερε να διευρύνει σημαντικό το προβάδισμά του στο +16 (10-26, 12′), όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν διατεθειμένοι να παραδώσουν τα όπλα, αφού με ένα δικό τους 5-0 μείωσαν στους 11 πόντους (15-26, 13′). Παρόλα αυτά, οι ελπίδες των νησιωτών για κάτι καλό αποδείχθηκαν παροδικές, αφού αργότερα ο “Εξάστερος” αρχικά μπόρεσε να επαναφέρει τη διαφορά στους 16 πόντους και εν τέλει να κλείσει το 1ο ημίχρονο όντας μπροστά με 27-41, δίχως να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα σε κανένα χρονικό σημείο του αγώνα.

Με καλή ψυχολογία επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Πιτίνο για το 2ο ημίχρονο και μέσα σε μόλις 3 λεπτά αύξησαν τη διαφορά τους από τον Ήφαιστο Λήμνου στους 22 πόντους (30-52, 23′), με τον Παπαπέτρου να μπαίνει κι ο ίδιος δυναμικά στην εξίσωση του “πράσινου” σκοραρίσματος. Ουσιαστικά, το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν εκ νέου στο -16 στο 26′ (40-56), αλλά και λίγο αργότερα στο -13 (45-58, 28′), δίχως όμως να μπορέσουν να κάνουν την υπέρβαση και να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιες διαστάσεις, με το “Τριφύλλι” να κλείνει τελικά το 3ο δεκάλεπτο στο +20 (45-65), τρέχοντας ένα σερί 7-0.

Πλέον, το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, μιας και ο νικητής είχε κριθεί και το μόνο που απέμενε ήταν να διαπιστωθεί η διαφορά στο σκορ μεταξύ των δύο ομάδων. Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμά σου σε υψηλά επίπεδα, δίχως να χάσει σημαντικό έδαφος μέχρι τα μέσα του 4ου δεκαλέπτου (54-73, 34′). Η εν λόγω κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι και την ολοκλήρωση του αγώνα, η οποία βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με σκορ 62-84.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: ΝτεΣόν Τόμας