Κοιμήθηκε ο… Θεός στο ΟΑΚΑ!

Ο Παναθηναϊκός βρισκόταν αγκαλιά με τη νίκη και την πρόκριση στα Play-Offs μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ, ωστόσο ο Φερνάντεθ με ένα απίστευτα τυχερό τρίποντο υπό πίεση κι εκτός ισορροπίας με το ένα χέρι από τα 7.5 μέτρα χάρισε τη νίκη στους Ισπανούς με σκορ 73-74.

-

Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης
Ρεάλ Μαδρίτης: Γιούλ, Φερνάντεθ, Τέιλορ, Ράντολφ, Ταβάρες

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 45-33, 59-53, 73-74

Το παιχνίδι

Αντλώντας δύναμη κι ενέργεια από τον κόσμο του που κατέκλυσε τις εξέδρες του ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς, καθώς παρότι βρέθηκε πίσω με 0-3, με ένα σερί 10-0 βρέθηκε πολύ γρήγορα στο +7 (10-3, 2′), ενώ λίγο αργότερα με εκπληκτικούς τους Παπαγιάννη, Καλάθη και Παπαπέτρου έφτασε ακόμη και στο +12 (17-6, 5)! Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” όχι μόνο διατήρησαν το εν λόγω προβάδισμά τους για περίπου 2 λεπτά, αλλά στο 7′ με 2/2 βολές του Βουγιούκα ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (24-12, 7′), έχοντας υποχρεώσει τους Ισπανούς σε 4 λάθη μέσα σε 7 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανές πως είχαν χάσει το καθαρό μυαλό τους, βλέποντας τον “Εξάστερο” να είναι ασταμάτητος επιθετικά, με αποτέλεσμα να υποπίπτουν συνεχώς σε φάουλ και λάθη, ενώ ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο όλα τα προαναφερθέντα, ολοκληρώνοντας το 1ο δεκάλεπτο ιδανικά με σκορ 32-14.

Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε με τον ίδιο τρόπο στο παρκέ, όπως στο 1ο, επιτρέποντας στη Ρεάλ Μαδρίτης να πετύχει δύο σερί τρίποντα, να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 2-8 και να μειώσει σε 34-22 στο 13′, με τον Πιτίνο να καλεί γρήγορα τάιμ άουτ. Η παρέμβαση του Αμερικανού προπονητή φάνηκε να έχει άμεσο αντίκτυπο, καθώς οι Κυπελλούχοι Ελλάδος σοβαρεύτηκαν και με μπροστάρη στο σκοράρισμα τον Νικ Καλάθη δεν άφησαν τους Ισπανούς να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο, διατηρώντας έτσι το προβάδισμά τους σε διψήφιες διαστάσεις. Μάλιστα, μέχρι και τη λήξη του 1ο ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων, οι οποίες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με 45-33 υπέρ του “Τριφυλλιού”.

Μπορεί στο 1ο ημίχρονο να μην έκανε αισθητή την παρουσία του, ωστόσο ο Γιουλ φρόντισε να τραβήξει όλα τα βλέμματα επάνω του στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, αφού μέσα σε κάτι λιγότερο από 3 λεπτά πέτυχε 2 σερί τρίποντα και ένα lay up, μειώνοντας σε 50-44 στο 22′ και αναγκάζοντας τον Πιτίνο να καλέσει τάιμ άουτ. Κι αν οι φωνές του Αμερικανού έμπειρου τεχνικού κατάφεραν να αλλάξουν το αμυντικό πρόσωπο της ομάδας του, δεν συνέβη το ίδιο και στην επίθεση. Οι “πράσινοι” φάνηκαν αγχωμένοι στο παιχνίδι τους, έχασαν αρκετές εύκολες φάσεις και καλάθια από κοντά και τα… χρειάστηκαν όταν η ομάδα του Λάσο πλησίασε στο -5 (54-49, 28′), όμως τη λύση έδωσαν οι Βουγιούκας και Λάνγκφορντ, που με δίποντο και τρίποντο χάρισαν στον Παναθηναϊκό ξανά διψήφια διαφορά (59-49, 29′) μέσα σε κλίμα αποθέωσης στο ΟΑΚΑ. Τελικά, η “Βασίλισσα” έτρεξε ένα μικρό σερί 4-0 στο φινάλε και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο -6 (59-53) με buzzer beater τρίποντο του Γιούστα.

Με τρία τρίποντα, ένα για τη Ρεάλ και δύο για τον Παναθηναϊκό, ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο, ενώ παράλληλα οι “πράσινοι” μπόρεσαν να κρατήσουν τον αντίπαλό τους στους μόλις στους 3 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά της περιόδου, ανακτώντας για μια ακόμη φορά το διψήφιο προβάδισμά του (67-56, 34′). Κι ενώ όλα έδειχναν πως το μομέντουμ ήταν με το μέρος των γηπεδούχων, ένα κενό διάστημα περίπου 3 λεπτών έδωσε την ευκαιρία στους “μερένχες” να μειώσουν στο -4 για πρώτη φορά μετά από πάρα πολλή ώρα στο ματς (71-67, 37′), ενώ αμέσως μετά ένα ανόητο φάουλ του Τόμας επέτρεψε στον Φερνάντεθ με 2/2 βολές να ολοκληρώσει ένα σερί 9-0 (71-69, 38′). Όπως ήταν λογικό, τα 2 τελευταία λεπτά του παιχνιδιού μετατράπηκαν σε θρίλερ, με τον Ταβάρες να βάζει 1/2 βολές και τον Λάνγκφορντ να απαντά με δίποντο και να βάζει τέλος στην “πράσινη” ανομβρία, για να έρθει ο Ράντολφ με επίσης 1/2 βολές για το 73-71 με 21.5″ να απομένουν στο χρονόμετρο. Στην τελευταία επίθεση, οι Ισπανοί στάθηκαν απίστευτα τυχεροί, καθώς ο Φερνάντεθ σούταρε υπό πίεση ένα… σκοτωμένο τρίποντο σχεδόν σε νεκρό χρόνο, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 73-74.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Κιθ Λάνγκφορντ