Η κριτική των “πράσινων” με ΤΣΣΚΑ Μόσχας! (Poll)

Ο Παναθηναϊκός έχασε 68-60 από την…. Ρωσική αρκούδα, αλλά το θετικό ήταν ότι «κέρδισε» τον Γιώργο Καλαϊτζάκη που έδειξε ότι μπορεί και φέτος να μπει στο εντός συνόρων ροτέισον των νταμπλούχων Ελλάδας.

-

Ο Παναθηναϊκός έχασε 68-60 από την…. “Ρωσική αρκούδα”, αλλά το θετικό ήταν ότι «κέρδισε» τον Γιώργο Καλαϊτζάκη που έδειξε ότι μπορεί και φέτος να μπει στο εντός συνόρων ροτέισον των νταμπλούχων Ελλάδας.

? Κρις Σίνγκλετον

Σε σχέση με το ματς της Παρασκευής κόντρα στην Ούνιξ, ο Αμερικανός φόργουορντ που έπαιξε ως 3άρι (δίπλα στον Μήτογλου) και ως 4άρι, έδειξε μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα, αλλά γενικότερα θέλει χρόνο για να ρολάρει. Να πιάσει τα δικά του στάνταρ. Πάντως δημιούργησε και βοήθησε στα ριμπάουντ. Είχε 4 πόντους και 7… σκουπίδια σε 22 λεπτά.

? Κέι Σι Ρίβερς

Για δεύτερο σερί φιλικό, ο Αμερικανός σμολ φόργουορντ ο οποίος αγωνίστηκε και στην θέση «2», ήταν η μοναδική αξιόπιστη λύση για τους «πράσινους». Είτε μετά από σκριν, είτε μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας. Πίεσε πάνω στην μπάλα και έβγαλε ενέργεια στην άμυνα. Σημείωσε 15 πόντους με 6/9 σουτ εντός παιδιάς, με 2 ασίστ σε 32 λεπτά.

? Λευτέρης Μποχωρίδης

Πρέπει να προσπαθήσει περισσότερο. Δυστυχώς στο παιχνίδι δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο. Δεν έδωσε λύσεις, είτε στην οργάνωση, είτε στην άμυνα. Πρέπει να παλέψει πολύ για να βελτιωθεί. Σημείωσε 2 πόντους σε 6 λεπτά παρουσίας.

? Μάρκους Ντένμον

Ο Αμερικανός γκαρντ (έπαιξε και ως πλέι μέικερ, αλλά λιγότερο σε σχέση με το ματς με την Ούνιξ), δεν είχε επιθετικά την ίδια… σπιρτάδα, αλλά βοήθησε στο γρήγορο παιχνίδι (όταν φυσικά το επέτρεπαν οι συνθήκες). Εκανε τα λαθάκια του, αλλά αυτό είναι λογικό. Σημείωσε 8 πόντους με 2/5 σουτ εντός παιδιάς σε 20 λεπτά.

? Τζέιμς Γκιστ

Ο Αμερικανός ψηλός που έπαιξε μόνο ως σέντερ, ήταν μεν αρκετά άστοχος, αλλά είχε μεγαλύτερη ενέργεια σε σχέση με το προηγούμενο φιλικό. Πίεζε ψηλά και γενικότερα συνεργάστηκε καλύτερα μαζί με τον Σίνγκλετον. Σημείωσε 10 πόντους με 3/10 σουτ εντός παιδιάς σε 20 λεπτά.

? Ιαν Βουγιούκας

Δεν μπορεί να σχολιαστεί αρκετά η απόδοσή του Ελληνα σέντερ. Κλείστηκε καλά από τους ψηλούς της ΤΣΣΚΑ και δεν κατάφερε να δώσει λύσεις στην επίθεση ή να πάρει πρωτοβουλίες. Ηταν άποντος σε 7 λεπτά συμμετοχής.

? Γιώργος Καλαϊτζάκης

Ο άνθρωπος που «έλαμψε» στο παρκέ. Αν συνεχίσει έτσι, το μέλλον του προδιαγράφεται λαμπρό. Ο 18χρονος γκαρντ αγωνίστηκε ως πλέι μέικερ και έδειξε διάθεση να παίξει πικ εν ρολ, διάβασε καλά το παιχνίδι σε μερικές φάσεις πασάροντας και στην αδύνατη πλευρά. Πίεσε πάνω στην μπάλα με τα μακριά του χέρια. Πήρε πρωτοβουλίες και δέχθηκε το χειροκρότημα. Σημείωσε 9 πόντους με 3/9 σουτ εντός παιδιάς και μοίρασε 3 ασίστ σε 25 λεπτά.

? Κένι Γκάμπριελ

Αγωνίστηκε περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο. Ηταν φιλότιμος και προσπάθησε με τα σκριν να απελευθερώσει τους συμπαίκτες του, αλλά επιθετικά δεν μπόρεσε να βρει τον χώρο, να συνεργαστεί ώστε να ενισχύσει την επίθεση. Σημείωσε 1 πόντο και μάζεψε 1 ριμπάουντ σε 12 λεπτά.

? Ζακ Ογκαστ

Ο ομογενής σέντερ έχει αυτή την τρομερή ικανότητα να βάζει πολύ όμορφα την μπάλα κάτω και να ντριμπλάρει το αντίπαλο 5άρι. Όταν τροφοδοτήθηκε (ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο), το έδειξε. Στην άμυνα θέλει βελτίωση γιατί η «τρύπα» υπήρχε. Σημείωσε 6 πόντους με 3/3 δίποντα σε 13 λεπτά.

? Ματ Λοτζέσκι

Αγωνίστηκε για αρκετή ώρα δίπλα στον Ρίβερς (ως σούτινγκ γκαρντ). Επαιξε φυσικά και ως 3άρι σε μερικές στιγμές. Προσπάθησε να προσφέρει λύσεις στην αδύνατη πλευρά. Το πάλεψε για να βοηθήσει στον ρυθμό της ομάδας. Σημείωσε 5 πόντους με 2/5 σουτ εντός παιδιάς σε 22 λεπτά.

? Ντίνος Μήτογλου

Σε 2-3 περιπτώσεις χρίστηκε πόιντ-φόργουορντ και έβγαλε 2 ασίστ στον Γκιστ κάνοντας ιδανικά το πικ εν ρολ. Φυσικά αγωνίστηκε μόνο στην θέση «4» και πάλεψε με τα θηρία της ρωσικής ομάδας με στόχο να τους σταματήσει το πικ εν ρολ. Θέλει χρόνο, αλλά τα χαμόγελα δεν λείπουν. Ηταν άποντος σε 13 λεπτά.

Απόκτησε το διαχρονικό t-shirt του Δημήτρη Διαμαντίδη αποκλειστικά από το PAO SHOP!