Η κριτική των «πράσινων» με Μπούντουτσνοστ (Poll)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Μπούντουτσνοστ με σκορ 67-72 και ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

-

ΤΟΜΑΣ: Ο Τόμας έκανε το καλύτερο του ματς με τη φανέλα του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα. Έδειξε για έναν ακόμα αγώνα διάθεση να παλέψει στην άμυνα και βοήθησε στο αμυντικό ριμπάουντ. Επιθετικά ήταν καθοριστικός, ειδικά με τα σουτ του στη τελευταία περίοδο του αγώνα. Δεν εκβίασε προσπάθειες και πήρε πολύ καλές θέσεις, που του επέτρεψαν να σουτάρει με τις καλύτερες συνθήκες. Αμυντικά ήταν συνεπής. Σημείωσε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 15:24. Βαθμολογία: 8/10

ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ: Ο Αμερικάνος δεν αγωνίστηκε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο, λόγω του πολύ κακού πρώτου ημιχρόνου. Δεν κατάφερε να δείξει αυτά που μας έχει μάθει, για αυτό δεν πήρε χρόνο συμμετοχής. Σημείωσε 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 10:37 . Βαθμολογία: 2/10

ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ: Ο Έλληνας σέντερ ήταν πολύ καλός όταν πάτησε για πρώτη φορά στο παρκέ και εκμεταλλεύτηκε τον εξαιρετικό πασέρ Καλάθη και σκόραρε μετά από συνεργασίες τους. Αμυντικά ύψωσε ένα τοίχος στη ρακέτα του «Τριφυλλιού» έκοψε σουτ, και δυσκόλεψε τη ζωή των αντιπάλων του. Όσο πέρναγε ο χρόνος έγινε άφαντος στην επίθεση και αμυντικά έχασε μονομαχίες κυρίως από τον έμπειρο Όμιτς. Ήταν πάντως η καλύτερη φετινή εμφάνιση του Big-Papa. Σημείωσε 6 πόντους, 1 ριμπάουντ και 3 κοψίματα σε 17:17. Βαθμολογία: 7/10

ΛΑΣΜΕ: Ξεκίνησε βασικός, αλλά χρεώθηκε νωρίς με 2 φάουλ που τον έστειλαν για ώρα στον πάγκο και δεν του επέτρεψαν να πάρει ρυθμό. Στην άμυνα ήταν κακός, καθώς πολλές φορές έχανε τον προσωπικό του αντίπαλο. Έπαιξε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς όμως να δικαιολογήσει την παρουσία του. Σημείωσε 2 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 20:11. Βαθμολογία: 4/10

ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ: Ο Έλληνας forward ήταν πολύ κινητικός και έδειξε πολύ ορεξάτος στο σημερινό αγώνα. Βοήθησε τόσο με το σκοράρισμα του, όσο και στον τομέα των ριμπάουντ, κάνοντας θραύση στα επιθετικά. Πήρε αρκετές προσπάθειες και ευστόχησε στις περισσότερες. Έδειξε μεγάλη διάθεση να παίξει άμυνα και έκανε μία ακόμα καλή εμφάνιση προερχόμενος από το πάγκο, όπως και στον αγώνα με την Κανάρια. Σημείωσε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 28:36. Βαθμολογία: 8/10

ΠΑΠΠΑΣ: Ο Παππάς πέρασε στο ματς λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ήταν θετικός στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η μπάλα πέρασε πολύ από τα χέρια του. Οργανωτικά πήρε καλό βαθμό, αλλά περιμέναμε να είναι πιο aggresive στο σκοράρισμα. Βοήθησε αρκετά στα ριμπάουντ, δηλαδή σε έναν τομέα που η ελληνική ομάδα είχε πρόβλημα όλο το βράδυ.  Σημείωσε 6 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 14:49. Βαθμολογία: 5.5/10

ΓΚΙΣΤ: Ο Γκιστ δεν θυμίζει σε τίποτα τον περσινό παίκτη των «πρασίνων». Ο Αμερικάνος δεν έχει ξεκινήσει καλά τη σεζόν και αυτό φαίνεται τόσο στη στατιστική του, όσο και στη συνολική παρουσία του σε άμυνα και επίθεση. Αμυντικά δε τα πήγε άσχημα, κάτι που δείχνουν και τα 2 κλεψίματα που έκανε. Επιθετικά οι συνεργασίες του με τον Νικ Καλάθη για έναν ακόμα αγώνα δεν φάνηκαν, με αποτέλεσμα ο forward-center να μείνει χαμηλά. Σημείωσε 5 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 20:24. Βαθμολογία: 5.5/10

ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ: Πέρασε στο παρκέ για λίγο χρόνο στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει πουθενά την ομάδα του. Όσο διάστημα βρέθηκε στο παρκέ ήταν αρνητικός και ο Παναθηναϊκός έχασε την διαφορά που είχε πάρει. Ο Πασκουάλ τον έριξε ξανά στο παρκέ στο τέταρτο δεκάλεπτο και με το καλό του μακρινό σουτ έδωσε μία ανάσα σε ένα δύσκολο σημείο. Σημείωσε 3 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 11:48. Βαθμολογία: 4/10

ΛΟΤΖΕΣΚΙ: Ο Λοτζέσκι ξεκίνησε στο βασικό σχήμα για τον Παναθηναϊκό και παρόλο που στην αρχή δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά, όσο πέρναγε η ώρα έβρισκε ρυθμό και ευστόχησε σε καλάθια που κράτησαν την ομάδα του στο σκορ. Ευστόχησε σε δύο σερί τρίποντα και έκοψε τα πόδια της ομάδας από το Μαυροβούνιο όταν αυτή είχε πάρει το ρυθμό του αγώνα. Σημείωσε 8 πόντους, 1 ασίστ και 2 λάθη σε 14:34. Βαθμολογία: 6.5/10

ΚΑΛΑΘΗΣ: Ο Καλάθης αρχίζει σιγά-σιγά να βρίσκει τα πατήματα του. Ένα ακόμα βράδυ που δημιουργικά τα πήγε πολύ καλά, και στον εκτελεστικό του τομέα, αν και εκβίασε προσπάθειες, πήρε σχετικά καλό βαθμό. Στην άμυνα ήταν θετικός τόσο στη πίεση πάνω στη μπάλα, όσο και μακριά από αυτή. Στα κρίσιμα σημεία ηρέμησε την ομάδα του και τη βοήθησε να πάρει τη νίκη. Σημείωσε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 28:12. Βαθμολογία: 8/10

ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ: Ξεκίνησε βασικός και έκανε αυτό που μας είχε συνηθίσει από πέρσι. Έβγαλε ενέργεια στο παρκέ και έκανε την άμυνα του Παναθηναϊκού πραγματικά τρομακτική για τον αντίπαλο. Έκλεψε μπάλες, προκάλεσε λάθη των αντιπάλων και κάρφωσε με μανία στο καλάθι δείχνοντας ότι βρίσκεται σε καλό βράδυ. Παρόλο που έδειξε ζεστός, ο Καταλανός προπονητής δεν τον εμπιστεύτηκε πολύ στο υπόλοιπο αγώνα. Σημείωσε 5 πόντους, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 11:24. Βαθμολογία: 7/10

ΜΗΤΟΓΛΟΥ: Ένα κακό βράδυ για τον Έλληνα forward του «Τριφυλλιού», καθώς δεν κατάφερε να βρει ούτε αμυντικό, ούτε επιθετικό ρυθμό. Μάλιστα ήταν το πρώτο παιχνίδι που ήρθε από το πάγκο και δεν ξεκίνησε βασικός. Σημείωσε 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 6:44. Βαθμολογία: 2/10