Η κριτική των “πράσινων” με Μάλαγα! (Poll)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Μάλαγα με σκορ 82-71 στο ΟΑΚΑ για τη 10η αγωνιστική της Euroleague και ο Μαρίνος Πρίντεζης σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη της αναμέτρησης.

-

Η τριάδα (Γκιστ, Καλάθης, Παππάς) που έβαλε την υπογραφή της!

Δεν ήταν και η καλύτερη… βραδιά του είτε σε άμυνα, είτε σε επίθεση. Βέβαια δεν πήρε πολλές προσπάθειες, αλλά όσο μπόρεσε το πάλεψε. Ο Αμερικανός ψηλός σημείωσε 7 πόντους με 2/6 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 6 ριμπάουντ και έκανε 4 λάθη σε 22 λεπτά.

Βαθμολογία: 6,5/10

Εδωσε λύσεις στην επίθεση. Στην δεύτερη περίοδο, αλλά και στο δεύτερο ημίχρονο κατέθεσε τον οβολό του. Σημείωσε μερικά καλάθια –ψυχολογίας που «ξεκόλλησαν» την ομάδα από την άμυνα ζώνης ενώ και στο αμυντικό κομμάτι ήταν ουσιαστικός. Σημείωσε 15 πόντους με 5/11 σουτ εντός παιδιάς και έκλεψε 3 φορές τη μπάλα σε 23 λεπτά.

Βαθμολογία: 8,5/10

Στο πρώτο ημίχρονο είχε μόλις 1 πόντο χωρίς να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο, αλλά αυτό δεν τον «εμποδίζει» να… μιλάει την στιγμή που πρέπει. Ηταν εκεί όταν η ομάδα τον χρειάστηκε. Στο «ξέσπασμα» που έκαναν οι «πράσινοι» στην τελευταία περίοδο σημείωσε 10 πόντους και έπαιξε καθοριστικό ρόλο και στην άμυνα. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 11 πόντους με 4/9 σουτ εντός παιδιάς ενώ μοίρασε και 2 ασίστ σε 21 λεπτά.

Βαθμολογία: 9/10

Τίποτα απολύτως από τον Αμερικανό γκαρντ που σκεφτόταν να σουτάρει, παρά να πασάρει. Ηταν άποντος με 0/3 σουτ εντός παδιάς σε 9 λεπτά.

Βαθμολογία: 2/10

Απίστευτος! Πραγματικά ήταν ηγετικός. Ηταν παντού! Ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι με 5/5 δίποντα. «Κέρδισε» πολλές «μάχες» κάτω από το καλάθι, αλλά έξω και από αυτό. Εκανε άμυνα σε κοντό και ψηλό. Ο κορυφαίος και σε διάρκεια του αγώνα. Σημείωσε 17 πόντους με 8/11 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 11 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ σε 35 λεπτά. Του αξίζουν δύο θαυμαστικά δίπλα στο 10.

Βαθμολογία: 10!!/10

Δεν προσέφερε στο ματς. Δεν «κόλλησε» και ως εκ τούτου δεν αγωνίστηκε πολύ. Ηταν άποντος με 0/1 δίποντο και 1 λάθος σε 5 λεπτά.

Κάπως προσπάθησε να το παλέψει, αλλά τίποτα. Ο λιθουανός πλέι μέικερ δεν βοήθησε στο ελάχιστο στην οργάνωση της ομάδας. Δεν την ζωήρεψε και έτσι δεν αγωνίστηκε πολύ. Σημείωσε 3 πόντους με 1/1 τρίποντο και μοίρασε 2 ασίστ σε 8 λεπτά.

Βαθμολογία: 3/10

Η καλύτερη φετινή του εμφάνιση (σε σχέση με τις άλλες φυσικά) με την πράσινη φανέλα. Ειχε καθοριστική συμβολή με τον αμυντικό ρόλο πάνω στον εξαιρετικό Σουάρεθ (εν τέλει ο τελευταίος αποβλήθηκε) και έβγαλε πάθος. Σημείωσε 4 πόντους με 1/5 σουτ εντός παιδιάς και έκλεψε 1 φορά τη μπάλα σε 14 λεπτά.

Βαθμολογία: 7,5/10

Δεν αγωνίστηκε πολύ διότι αμυντικά τα βρήκε… σκούρα και δεν ταίριαξε στο στιλ της Μάλαγα και έτσι δεν μπορεί να κριθεί.

Βαθμολογία:

Σε 1-2 φάσεις έδωσε λύσεις μετά από σκριν, αλλά δεν ήταν και… στα καλύτερα του. Σημείωσε 7 πόντους με 2/5 σουτ εντός παιδιάς και μοίρασε 1 ασίστ σε 17 λεπτά.

Βαθμολογία: 5,5/10

Ο κινητήριος «μοχλός» της ομάδας. Ο φυσικός ηγέτης της ήταν δημιουργικός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο ήταν επιθετικά εξαιρετικός. Μια ομάδα μόνος του. Φυσικά είχε τρελές… εμπνεύσεις, βοήθησε και στην άμυνα και έβαλε την «σφραγίδα» του. Σημείωσε 16 πόντους με 7/14 σουτ εντός παιδιάς, έκανε 2 κλεψίματα και μοίρασε 12 ασίστ σε 33 λεπτά. Του αξίζει 10 με δύο θαυμαστικά.

Ο διεθνής φόργουορντ δεν αγωνίστηκε πολύ (ως 3άρι φυσικά), αλλά όσο ήταν στο παρκέ έδωσε λύσεις στο μαρκάρισμα του Νέντοβιτς. Επιθετικά δεν μπόρεσε να δώσει λύσεις ως… κρυφός σέντερ. Ηταν άποντος με 0/2 σουτ εντός παιδιάς και μάζεψε 3 ριμπάουντ σε 10 λεπτά.