«Εξάστερος» που… «ρολάρει»!

-

Δίχως να αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης, ο Παναθηναϊκός νίκησε με μεγάλη ευκολία τον Πανιώνιο στο “καταπράσινο” από γυναίκες ΟΑΚΑ με σκορ 96-71, κάνοντας το «19 στα 19» στη Basket League. Εξαιρετική η απόδοση των Τόμας, Καλάθη, Γκιστ και Παπαγιάννη.

Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Παπαγιάννης, Παπαπέτρου, Σακελλαρίου, Καλάθης, Τόμας
Πανιώνιος: Δίπλαρος, Μπέρι, Χάρις, Όστιν, Χάμιλτον

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 52-32, 72-54, 96-71

Το παιχνίδι

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να ξεκίνησε πιο δυναμικά το παιχνίδι, βασιζόμενος κυρίως σε συνεργασίες μεταξύ Καλάθη και Τόμας, φτάνοντας μάλιστα ακόμη και στο +8 (10-2, 3′) από πολύ νωρίς, ωστόσο ο Πανιώνιος κατά τη διάρκεια του 1ου δεκαλέπτου κατάφερε να μείνει σχετικά κοντά στους “πράσινους”. Μάλιστα, το γεγονός πως διατηρήθηκε σε απόσταση περίπου 6 πόντων μέχρι το 8′, επέτρεψε στον “Ιστορικό” με ένα επιμέρους 2-8 υπέρ τους να μειώσουν τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της, προτού ο Γκιστ με δύο εύστοχες βολές διαμορφώσει το 22-19 υπέρ του “Τριφυλλιού”.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να μην… αστειευτεί και με μπροστάρηδες τους Παπαγιάννη, Παπαπέτρου και Τόμας ξέφυγε αρκετά στο σκορ, διαμορφώνοντας εν τέλει μια διαφορά που έμοιαζε πέρα για πέρα ασφαλείας. Στο πρώτο 4λεπτο της 2ης περιόδου, ο Πανιώνιος στεκόταν αρκετά καλά στο ΟΑΚΑ και βρισκόταν σταθερά κοντά στους “πράσινους”, όντας μάλιστα μόλις στο -5 (32-27) στο 14′. Παρόλα αυτά, σε εκείνο το χρονικό σημείο η ομάδα του Πιτίνο πάτησε… “γκάζι” και με ένα σερί 13-0 μέσα σε διάρκεια 2 λεπτών έφτασε στο +18 (45-27, 16′), με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να επιστρέψουν, ολοκληρώνοντας το 1ο ημίχρονο με 52-32 εις βάρος τους.

Από άποψη ενδιαφέροντος, το 3ο δεκάλεπτο δεν ήταν ιδιαίτερα ελκυστικό, αφού ο Παναθηναϊκός κατάφερε με σχετική ευκολία να διατηρήσει τα κεκτημένα του 1ου ημιχρόνου, τη στιγμή που ο Πανιώνιος όσο κι αν προσπαθούσε, δεν μπορούσε να επιστρέψει στο ματς με αξιώσεις. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως παρά τις πολλές διακυμάνσεις στον πίνακα του σκορ, μετά από 8 λεπτά παιχνιδιού στο 2ο ημίχρονο οι “πράσινοι” συνέχισαν να προηγούνται με 20 πόντους διαφορά (68-48, 28′), κατά τη διάρκεια των οποίων ο Καλάθης έγινε διψήφιος στις ασίστ. Τελικά, το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να ρίξουν τη διαφορά στο -18 και να κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο όντας πίσω με 72-54.

Όπως ήταν λογικό, το 4ο δεκάλεπτο δεν αναμενόταν να παίξει κάποιο ρόλο ως προς τον νικητή του ματς, αλλά μονάχα προς το τελικό σκορ του αγώνα. Με Γκιστ και Λάνγκφορντ, ο Παναθηναϊκός στα μέσα της περιόδου έφτασε στα πρόθυρα της «30άρας» (84-57, 35′) και προς το τέλος της αναμέτρησης κατάφερε να τη φτάσει, καθώς προηγήθηκε ακόμη και με 32 πόντους στο 39′ (96-64), με την κόρνα της λήξης να βρίσκει τελικά νικητή τον “Εξάστερο” με σκορ 96-71.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: ΝτεΣόν Τόμας