«Πράσινος» διασυρμός στη Μαδρίτη!

Μόνο ως… εξευτελιστικό μπορεί να χαρακτηριστεί το σκορ με το οποίο ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Ισπανία για τη 13η αγωνιστική της Euroleague.

-

Μόνο ως… εξευτελιστικό μπορεί να χαρακτηριστεί το σκορ με το οποίο ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Ισπανία για τη 13η αγωνιστική της Euroleague. Οι “πράσινοι”, που παρουσιάστηκαν στο παρκέ μονάχα στο 3ο δεκάλεπτο, παραδόθηκαν άνευ όρων στους πρωταθλητές Ευρώπης και γνώρισαν τη συντριβή με σκορ 89-68.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κοζέρ, Ράντολφ, Αγιόν, Γιουλ, Ντεκ
Παναθηναϊκός: Τόμας, Παππάς, Γκιστ, Καλάθης, Αντετοκούνμπο

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 43-31, 63-55, 89-68

Τραγική ήταν η εικόνα του Παναθηναϊκού στο 1ο δεκάλεπτο, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να κάνει τη ζημιά κυρίως δια χειρός Κοζέρ και να ξεφεύγει πολύ εύκολα στο σκορ από νωρίς, τη στιγμή που οι “πράσινοι” μέχρι και το… 8′ είχαν πάρει σκορ μονάχα από δύο παίκτες (Καλάθη και Βουγιούκα). Αργότερα μπήκε στην εξίσωση και ο Λοτζέσκι, ωστόσο χαρακτηριστικό της κατάστασης ήταν πως οι γηπεδούχοι είχαν φτάσει στο +12 μέσα σε μόλις 5 λεπτά (16-4, 5′). Μάλιστα, η εικόνα του “Τριφυλλιού” δεν έφτιαξε ούτε προς το τέλος της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να απέχει 13 πόντους από τη “Βασίλισσα” (23-10).

Ο μονόλογος της Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο, με τους Ισπανούς να τα πηγαίνουν περίφημα κόντρα στην κακή άμυνα των “πράσινων”, πετυχαίνοντας ένα τρίποντο και δύο δίποντα λίαν συντόμως για το διόλου τιμητικό 32-12 για τον Παναθηναϊκό στο 13′, ο οποίο σε εκείνο το χρονικό σημείο έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει. Έτσι, ο Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ και λίγο αργότερα είδε την ομάδα του να βελτιώνεται στο παρκέ, μειώνοντας μάλιστα σε 40-24 χάρη σε δύο σερί τρίποντα από Παππά και Λάνγκφορντ, ενώ αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Λάσο να επέμβει στο ματς, προβαίνοντας σε αλλαγές. Παρά την προσπάθεια των “πράσινων” να δείξουν ένα καλύτερο πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο, η διαφορά στο σκορ δεν άλλαξε αισθητά, καθώς η κόρνα της λήξης για το 1ο ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους πίσω με 43-31.

Η διακοπή του ημιχρόνου δεν φάνηκε να ευνοεί τον Παναθηναϊκό, ο οποίος επέτρεψε στη Ρεάλ να τρέξει ένα επιμέρους σερί 7-2 για να φτάσει ξανά στο +17 (50-33, 22′), με τον Γιούλ μάλιστα λίγο αργότερα να ανοίγει ακόμη περισσότερο την ψαλίδα μεταξύ των δύο ομάδων με εύστοχο τρίποντο (53-35, 23′). Ο Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ και οι “πράσινοι” μετά την επανέναρξη του ματς, μέσα σε διάστημα 4 λεπτών κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς και να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό μετά από πάρα πολλή ώρα (59-51, 27′). Οι “πράσινοι” στο καλύτερό τους τρίλεπτο στο παιχνίδι μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο βρήκαν σκορ από τους Τόμας, Παπαγιάννη, Καλάθη και Λάνγκφορντ, με τη δουλειά της επιστροφής στην αναμέτρηση να είναι πολυδιάστατη για το “Τριφύλλι”. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Λάσο να καλέσει τάιμ άουτ, βλέποντας το τεράστιο προβάδισμα της ομάδας του να εξανεμίζεται μέσα σε λίγα λεπτά, με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου να βρίσκει την Ρεάλ Μαδρίτης μπροστά μεν, αλλά στο +8 δε (63-55), με τους πρωταθλητές Ελλάδας να διατηρούν με αυτόν τον τρόπο ζωντανές τις ελπίδες τους ενόψει της τελευταίας περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός όντας εμφανώς ανεβασμένος σε σχέση με το 1ο ημίχρονο προσπάθησε να μεταφέρει το άγχος στους γηπεδούχους με τον Καλάθη να πετυχαίνει τρίποντο για το 63-58, αλλά η απόφαση των διαιτητών να χρεώσουν με αντιαθλητικό φάουλ τον αρχηγό των φιλοξενούμενων έδωσε ξανά “αέρα” στους γηπεδούχους, που εκτίναξαν ξανά τη διαφορά στο +11 (69-58, 32′). Εκείνη τη στιγμή οι “πράσινοι” φάνηκε να χάνουν το μυαλό τους και τη συγκέντρωση που είχαν αποκτήσει στο 3ο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με Τόμπκινς και Ρούντι να καθαρίσουν το παιχνίδι λίγο αργότερα, φτάνοντας στο +17 (78-61, 36′), παρά το γεγονός πως μέχρι το φινάλε απέμεναν περίπου 4 λεπτά. Μάλιστα, στο εναπομείναν διάστημα οι “πράσινοι” όχι μόνο δεν κατάφεραν να μειώσουν ξανά, αλλά υποπίπτοντας στο ένα λάθος μετά το άλλο επέτρεψαν στον αντίπαλό τους να μετατρέψει τη διαφαινόμενη νίκη του σε θρίαμβο, αφού το προβάδισμα της Ρεάλ έφτασε το… +25 στο 38′ (86-61). Τελικά, το κοντέρ σταμάτησε στο 89-68, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να παίρνει τη νίκη και τον Παναθηναϊκό να υποχρεώνεται σε μια ήττα που εύκολα μπορεί να χαρακτηριστεί και εξευτελιστική για το μέγεθος και το παρελθόν του συλλόγου, με βάση το τελικό σκορ.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Κιθ Λάνγκφορντ