Αυτόχειρας Παναθηναϊκός, διασώστης Καλάθης!

Με τη… φωτιά θέλησε να παίξει ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Άρη! Οι “πράσινοι” πραγματοποίησαν μια απαράδεκτη 3η περίοδο στο ματς, ωστόσο εν τέλει κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 85-65 χάρη (και) στον Νικ Καλάθη, που διέσωσε την ομάδα του από τα χειρότερα απέναντι στους “κιτρινόμαυρους”.

-

Παναθηναϊκός: Παπαπέτρου, Καλάθης, Τόμας, Κιλπάτρικ, Πέιν
Άρης: Φλιώνης, Μποχωρίδης, ΜακΓκι, Τζόουνς, Χάρις

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 51-34, 60-59, 85-65

Χέρι – χέρι στο σκορ πορεύονταν οι δύο ομάδες στο ματς μέχρι τα μέσα του 1ου δεκαλέπτου, με τον Παναθηναϊκού από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά να ανεβάζει στροφές, να πατάει “γκάζι” και να ξεφεύγει αρκετά, σημειώνοντας ωστόσο ένα κενό διάστημα στο φινάλε της περιόδου. Πιο συγκεκριμένα, στο 5′ το σκορ ήταν 12-9 υπέρ του “Τριφυλλιού”, με τον Άρη μάλιστα πιο πριν να έχει προηγηθεί με +3 (4-7, 3′), όμως οι “πράσινοι” με πρωταγωνιστή τον Καλάθη (2/2 τρίποντα, 3 ασίστ) έτρεξαν ένα σερί 8-0 για το 20-9 στο 8′, για αν έρθει λίγο αργότερα η σειρά των φιλοξενούμενων να μονοπωλήσουν το σκοράρισμα και να ρίξουν τη διαφορά στο -8 (22-14).

Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά δεν άργησε να επανέλθει και πάλι σε διψήφιες διαστάσεις, αφού ο Παναθηναϊκός με Γκιστ και Λοτζέσκι έφτασε σύντομα στο +11 (27-16, 11′), με τον Άρη ωστόσο να πραγματοποιεί μια… μίνι αντεπίθεση, τρέχοντας ένα σερί 5-0 και μειώνοντας στο -6 από το “Τριφύλλι” λίγο αργότερα (27-21, 12′) με Κάιζερ και Ντάλο. Παρόλα αυτά, ακριβώς σε εκείνο το χρονικό σημείο οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και απάντησαν στο σερί των “κιτρινόμαυρων” ηχηρά, τρέχοντας ένα δικό τους 9-0 για το 36-21 στο 15′, ενώ αμέσως μετά το καλάθι του Τζόουνς που “έσπασε” τον “πράσινο” μονόλογο, ο Παναθηναϊκός με ένα ακόμη 5-0 (41-23, 16′) ουσιαστικά θέλησε να εξανεμίσει τις όποιες ελπίδες υπήρχαν στον Άρη για ένα θετικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ. Μέχρι και το τέλος του 1ου ημιχρόνου δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα, με τους “πράσινους” να πηγαίνουν προπορευόμενοι στα αποδυτήρια με σκορ 51-34.

Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και με μεθοδική δουλειά, εκμεταλλευόμενοι τα κενά διαστήματα και την ολιγωρία του “Τριφυλλιού” σε όλους τους τομείς, επανήλθαν ολοκληρωτικά σε ένα ματς που πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου έμοιαζε εν πολλοίς… τελειωμένο. Ουσιαστικά, ο Άρης με ένα εμφατικό… 9-23 στο 3ο δεκάλεπτο κατόρθωσαν να μειώσουν στο -3 (!) από το -17 με το οποίο μπήκαν στο παρκέ (60-57, 28′), προκαλώντας έντονο προβληματισμό στον Πιτίνο και στους συνεργάτες του, που δεν μπορούσαν να πιστέψουν τι ακριβώς έχει συμβεί. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι δεν… έβαλαν μυαλό ούτε στα 2 τελευταία λεπτά της περιόδου, δίνοντας τη δυνατότητα στον Άρη να κάνει το 9-23… 9-25 και το 60-57… 60-59, ρίχνοντας έτσι τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της!

Ευτυχώς, στο 4ο δεκάλεπτο ο “Εξάστερος” συνήλθε και με μπροστάρη τον Καλάθη, που σημείωσε ένα ακόμη double double, ξέφυγε ξανά στο σκορ, άφησε πίσω τον Άρη και ουσιαστικά σφράγισε επιτέλους τη νίκη, έστω και με άκρως αγχωτικό τρόπο. Μάλιστα, σημείο… κλειδί για την επικράτηση του Παναθηναϊκού αποτέλεσαν τα τρία συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα από Παπαπέτρου, Κιλπάτρικ και Καλάθη, τα οποία εκτόξευσαν το “Τριφύλλι” από το 74-65 στο 83-65 λίγο πριν το τέλος της περιόδου. Έτσι, με αυτόν τον τρόπο και με δίποντο του Γκιστ στο τέλος, οι “πράσινοι” νίκησαν τον Άρη με 85-65 και διατήρησαν το αήττητο σερί τους στο ελληνικό πρωτάθλημα.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης