Αυτόν τον “Εξάστερο” να τον… φοβάστε!

Παρά το γεγονός πως για τρία δεκάλεπτα τα βρήκε “σκούρα” στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός “καθάρισε” τη Μάλαγα στο 4ο δεκάλεπτο και πέτυχε την 5η συνεχόμενη νίκη του στην Euroleague με σκορ 82-71. Double Double για Καλάθη και Γκιστ, καθοριστικοί οι Παππάς και Ριβερς.

-

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Ντένμον, Γκιστ, Λοτζέσκι, Καλάθης
Μάλαγα: Μακάλουμ, Ντίεθ, Νέντοβιτς, Μπρουκς, Ογκάστιν

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 32-35, 54-54, 82-71

Μουδιασμένα και νωθρά πάτησαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ οι δύο ομάδες, με τη Μάλαγα ωστόσο να καταφέρνει να προηγηθεί με 0-4 σχετικά σύντομα στο 1′. Με πρωταγωνιστή τον Γκιστ, αλλά και τον Λοτζέσκι, οι “πράσινοι” ανέτρεψαν γρήγορα την εις βάρος τους κατάσταση και με ένα επιμέρους σερί 5-0 πέρασαν μπροστά στο ματς για πρώτη φορά (5-4, 3′), για να φτάσουμε στο 6′ με το σκορ να βρίσκεται στην απόλυτη ισορροπία και στο 9-9. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο “Εξάστερος” αποφάσισε να πατήσει “γκάζι” και να ξεσηκώσει τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες, καθώς με ένα νέο επιμέρους σερί 6-0 έφτασε στο +6 (15-9, 8′), αναγκάζοντας τον Πλάθα να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Μέχρι το τέλος του 1ου δεκάλεπτου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πετύχει μόλις 1 πόντο από βολή του Παππά, με αποτέλεσμα η Μάλαγα να μειώσει σε 16-15.

Θετικό ήταν το ξεκίνημα του “Τριφυλλιού” στο 2ο δεκάλεπτο, καθώς η είσοδος του Λεκαβίτσιους στο ματς άλλαξε εντελώς τον ρυθμό και την ταχύτητα του παιχνιδιού. Έτσι, η ομάδα του Πασκουάλ διεύρυνε το προβάδισμά της ξανά στο +6 (24-18, 13′), με τη Μάλαγα να προσπαθεί να επανέλθει στα επίπεδα των τελευταίων λεπτών του 1ου δεκάλεπτου. Λίγο αργότερα, το σκηνικό έμελλε να ανατραπεί εις βάρος του Παναθηναϊκού όταν οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Μιλοσάβλιεβιτς προηγήθηκαν σε 26-25 σε πρώτη φάση, ενώ στη συνέχεια πήραν τα ηνία του ματς (30-31, 18′) προβληματίζοντας το τεχνικό επιτελείο των “πράσινων”. Παρά τις παραινέσεις του Πασκουάλ, η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του 1ου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να οδηγηθεί στα αποδυτήρια όντας πίσω με 32-35.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκάλεπτου δεν φάνηκε να βελτιώνεται, αφού επέτρεψε στη Μάλαγα να ευστοχήσει ξανά σε σουτ τριών πόντων, με τους Ισπανούς να φτάνουν μέχρι και στο +7 (34-41, 22′). Δίχως όμως να χρειαστεί τάιμ άουτ από πλευράς Πασκουάλ, οι “πράσινοι” αντέδρασαν σχετικά άμεσα και με ένα επιμέρους σερί 8-0 κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα στο σκορ, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γκιστ, ο οποίος έδειχνε να πραγματοποιεί μεγάλο παιχνίδι (42-41, 25′). Μάλιστα, οι 2/2 βολές του Σινγκλετον έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο +3 (44-41, 25′), αναγκάζοντας τον Πλάθα να καλέσει τάιμ άουτ. Στην επανέναρξη του ματς, οι “πράσινοι” έδειξαν διατεθειμένοι να ξεφύγουν σταδιακά στο σκορ, όμως η Μάλαγα με ωραίες επιθετικές προσπάθειες κατόρθωνε να μένει κοντά στους γηπεδούχους, αρχικά ισοφαρίζοντας σε 44-44 και αργότερα περνώντας μπροστά με 50-51 στο 28′ με τρίποντο του Σουάρεθ. Τελικά, η ισορροπία στο σκορ επανήλθε στην εκπνοή του 3ου δεκάλεπτου, όταν ο Καλάθης με καθοριστικό τρίποντο από την κορυφή έκανε το 54-54, με τις δύο ομάδες να οδεύουν στο 4ο δεκάλεπτο έχοντας… ανοιχτούς λογαριασμούς.

Ο Καλάθης μπήκε φουριόζος και στο τελευταίο και κρισιμότερο δεκάλεπτο, ευστοχώντας σε ένα ακόμη σουτ 3 πόντων για το 57-58, όμως ο Σουάρεθ με τρίποντο και συμπληρωματική βολή έδωσε τα ηνία στη Μάλαγα (57-58, 31′). Οι φωνές του Πασκουάλ προς τους παίκτες του είχαν ως αποτέλεσμα την σύσφιξη της άμυνας, μέσω της οποίας οι “πράσινοι” κατάφεραν να βρουν ρυθμό και στην επίθεση, όπως φάνηκε και από το τρίποντο του Παππά για το 60-58. Ακριβώς σε εκείνο το χρονικο σημείο οι Ισπανοί έχασαν την ψυχραιμία τους, υπέπεσαν σε αντιαθλητικό φάουλ, ο Σουάρεθ αποβλήθηκε και ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς με τον Παππά να βάζει τη δική του σφραγίδα από την περιφέρεια και τον Ρίβερς να στέλνει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους (68-58, 35′). Μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Πλάθα, ο Παππάς συνέχισε να είναι “on fire” από τα 6.75 μ. (71-62, 36′), ενώ ο Γκάμπριελ θέλησε να μιμηθεί τον συμπαίκτη του για το 74-64 στο 37′. Με αυτόν τον τρόπο, παρότι δυσκολεύθηκε σε αρκετά σημεία της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός πήρε ακόμη μια σημαντική νίκη στο ΟΑΚΑ, αυτή τη φορά κόντρα στη Μάλαγα με σκορ 82-71 και συνέχισε τη νικηφόρο πορεία του στη Euroleague.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Τζέιμς Γκιστ