«Αυτοκράτορας» σε πλήρη μαρασμό!

Περίπου ένα 24ωρο μετά την απομάκρυνση του Τσάβι Πασκουάλ, ο Παναθηναϊκός υπέστη ακόμη μια απογοητευτική ήττα στο ΟΑΚΑ, αυτή τη φορά από την Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 83-86 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague.

-

Περίπου ένα 24ωρο μετά την απομάκρυνση του Τσάβι Πασκουάλ, ο Παναθηναϊκός υπέστη ακόμη μια απογοητευτική ήττα στο ΟΑΚΑ, αυτή τη φορά από την Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 83-86 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague. Συγκινητική εμφάνιση του Καλάθη με double-double, δόθηκε μεγάλη μάχη για ανατροπή στο φινάλε, αλλά οι γνωστές παθογένειες στοίχισαν ξανά στο “Τριφύλλι”, μαζί με ορισμένες τραγικές διαιτητικές αποφάσεις.

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Τόμας, Λάσμε, Αντετοκούνμπο, Παππάς
Αρμάνι Μιλάνο: Τζέιμς, Μίτσοφ, Ταρζέφσκι, Νέντοβιτς, Μπρουκς

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-47, 56-64, 83-86

Με φρενήρη ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι, καθώς η μπάλα πήγαινε διαρκώς από τη μία πλευρά του παρκέ στην άλλη με εξαιρετικά μεγάλη ταχύτητα. Φαινομενικά κάτι τέτοιο θα μπορούσε να ευνοήσει τους φιλοξενούμενους, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έδειξε να βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση, όντας μπροστά στο σκορ με 11-6 στα μέσα του 1ου δεκαλέπτου. Η απόδοση του “Τριφυλλιού” ήταν ιδιαίτερα σταθερή χωρίς διακυμάνσεις και κενά διαστήματα στη συνέχεια, κάτι στο οποίο δεν μας είχε συνηθίσει στη φετινή σεζόν, με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να διατηρήσουν το προβάδισμα των 5 πόντων μέχρι και λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου. Τότε, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν σημάδια έλλειψης συγκέντρωσης, δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν και να κλείσουν με 23-21.

Ακριβώς με τον τρόπο που ολοκλήρωσε το 1ο δεκάλεπτο, έτσι ξεκίνησε το 2ο ο Παναθηναϊκός, ο οποίος όσο… απίστευτο κι αν μοιάζει έμεινε δίχως σκορ για περίπου 5 λεπτά, με αποτέλεσμα η ομάδα του Πιανιτζάνι να ξεφύγει μέχρι και στο +10, κάνοντας απλά τα βασικά και τα προβλεπόμενα (23-33, 15′). Παρά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Βόβορας, οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να συνέλθουν, με την Αρμάνι Μιλάνο να φτάνει ακόμη και στο +12 (27-39, 17′) δια χειρός Τζέιμς. Μετά τη συμπλήρωση 18 λεπτών στο παρκέ και την είσοδο του Καλάθη στο ματς οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ψαλίδισαν τη διαφορά από τους φιλοξενούμενους ακριβώς στο μισό (35-41, 19′), με τον αρχηγό του “Εξάστερου” να ολοκληρώνει το 1ο ημίχρονο έχοντας πετύχει 17 πόντους. Μάλιστα, με την πολύτιμη συμβολή του Παππά η διαφορά έπεσε ακόμη και στο -4, όμως ένα buzzer beater τρίποντο του Νέντοβιτς έστειλε τους Ιταλούς στα αποδυτήρια με το +7 ανά χείρας (40-47).

Το πρόβλημα στο σκοράρισμα για τον Παναθηναϊκό δεν λύθηκε ούτε στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου, με την Αρμάνι Μιλάνο να ξεφεύγει στο +9 και τους πρωταθλητές Ελλάδος να “σπάνε το ρόδι” στην επανάληψη δια χειρός Λάσμε στο 22′ (42-51), ενώ λίγο αργότερα η ψαλίδα μεταξύ των δύο ομάδων έλαβε ξανά διψήφιες διαστάσεις (43-53, 25′), αφού οι “πράσινες” παθογένειες δεν έλεγαν να γιατρευτούν. Αξίζει να σημειωθεί πως 3 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου, οι Ιταλοί προηγήθηκαν ακόμη και με 15 πόντους (46-61, 27′), με τον Παναθηναϊκό να δείχνει σημάδια ζωής σε εκείνο το χρονικό σημείο και να τρέχει ένα σερί 6-0 (52-61, 29′) και να ολοκληρώνει το εν λόγω δεκάλεπτο με το σκορ στο 56-64, έχοντας ρίξει τη διαφορά στους 8.

Με ένα τρίποντο για κάθε ομάδα ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο (58-67, 31′), καθώς οι Καλάθης και Τζέρελς “πυροβόλησαν” από τα 6.75, ενώ αργότερα το “Τριφύλλι” με μπροστάρη τον αρχηγό του κατάφερε να μειώσει στο -5 μετά από πάρα πολλή ώρα (62-67, 32′), σφίγγοντας παράλληλα την άμυνά του. Η εν λόγω διαφορά διατηρήθηκε και στη συνέχεια μέχρι και το 33′, καθώς ακριβώς τότε ο Γκιστ έκλεψε, έφυγε στον αιφνιδιασμό, κάρφωσε και μείωσε στο -3 (68-71, 33′), προκαλώντας μεγάλο άγχος στην πλευρά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι σταδιακά είδαν το προβάδισμά τους να εξανεμίζεται. Θα πρέπει να αναφερθεί ότι καθοριστική ήταν η είσοδος του Μήτογλου στο παρκέ, αφού ο Έλληνας power forward βοήθησε τα μέγιστα σε αμυντικό επίπεδο. Παρότι δόθηκε μεγάλη μάχη από ορισμένες μονάδες του “Εξάστερου”, η Αρμάνι Μιλάνο με ένα τρίποντο – “μαχαιριά” από τον Τζέιμς έφτασε πρώτα στο +8 (74-82, 37′), ενώ λίγο αργότερα ήρθε το δίποντο του Γκουντάιτις για να διαμορφώσει το 74-84, το οποίο ως σκορ σε συσχετισμό με το χρονόμετρο (38′) δεν έδινε πολλές ελπίδες στους “πράσινους” για ανατροπή. Παρόλα αυτά, έστω και… ακέφαλοι, οι παίκτες του Παναθηναϊκού αρνήθηκαν να παραδοθούν και με ένα σερί 7-0 μείωσαν σε 83-84, με 6.6 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ματς. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, οι διαιτητές αρνήθηκαν για άγνωστο λόγο να σφυρίξουν δύο φάουλ των γηπεδούχων που ήθελαν να στείλουν στις βολές τους Ιταλούς, με τον Αντετοκούνμπο τελικά να σταματά την επίθεση στο… 0.6″. Ο Νέντοβιτς ευστόχησε και στις δύο βολές, έκανε το 83-86 και υποχρέωσε σε ακόμη μια εκτός έδρας ήττα…

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης

Μυθική εμφάνιση από τον αρχηγό του Παναθηναϊκού, που έκανε double-double, ξεπέρασε το φράγμα των 20 πόντων και έπαιξε ακόμη και με αίματα στο κεφάλι του. Κατάθεση ψυχής από τον ίδιο, σε μια τρομερά δύσκολη στιγμή του συλλόγου.