Αυτοκαταστροφικός!

Ύστερα από 40 λεπτά ακατάλληλα για… καρδιακούς στο ΣΕΦ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να απολέσει το προβάδισμα 10 πόντων που είχε αποκτήσει στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από τον Ολυμπιακό με σκορ 64-62 στον τρίτο τελικό της Basket League.

-

? Οι αρχικές πεντάδες

Ολυμπιακός: Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπαπέτρου, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Ρίβερς, Φελντέιν, Σίνγκλετον, Μπουρούσης

? Το παιχνίδι

Ως… πραγματικό ντέρμπι ξεκίνησε ο τρίτος τελικός του πρωταθλήματος μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού, καθώς οι δύο ομάδες έπειτα από 4 λεπτά παιχνιδιού πορεύονταν μαζί στο σκορ (7-7, 4′), με τον Φελντέιν να έχει 2/2 εντός πεδιάς και τον Σίνγκλετον 1/2 τρίποντα. Όμως, οι “πράσινοι” σε εκείνο το χρονικό σημείο παρουσίασαν αστοχία στο επιθετικό κομμάτι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν στο +5 (12-7, 6′) χάρη σε τρίποντο του Γκριν. Το τάιμ άουτ του Πασκουάλ φάνηκε να πιάνει τόπο, καθώς οι “πράσινοι” έδειξαν να σοβαρεύονται σε άμυνα κι επίθεση μειώνοντας στο -1 (15-14, 8′) με τον Καλάθη να πετυχαίνει 7 πόντους μέσα σε διάστημα 2 λεπτών, ενώ ο Παππάς με δύσκολο lay up έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (15-16, 9′). Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου ήταν να φέρει το ματς στα ίσια με 1/2 βολές του Μπιρτς για το 16-16.

Απόκτησε πρωτοποριακά προϊόντα P&G με κέρδος έως και 68€!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στο 2ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, καθώς ο Γκάμπριελ πέτυχε τρίποντο από την κορυφή λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο παρκέ (16-19, 11′), ενώ ύστερα ο Ρίβερς με εξαιρετικά δύσκολη ατομική ενέργεια έδωσε αέρα 5 πόντων στο “Τριφύλλι” για πρώτη φορά στο ματς (16-21, 11′). Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός έδειξε να σοκάρεται από το δυναμικό “μπάσιμο” του Παναθηναϊκού στο 2ο δεκάλεπτο, με τη διαφορά στο σκορ να φτάνει ακόμη και στο +7 για την ομάδα του Πασκουάλ έπειτα από εύστοχο ζευγάρι ελεύθερων βολών του Παππά (18-25, 14′). Παρόλα αυτά, η εν λόγω συνθήκη δεν κράτησε για πολύ. Οι “ερυθρόλευκοι” εκμεταλλεύτηκαν δύο λάθη στην άμυνα των “πράσινων” και μείωσαν σύντομα σε 22-25, ο Τζέιμς είχε τις κατάλληλες απαντήσεις για να στείλει με 5 προσωπικούς πόντους ξανά τον Παναθηναϊκό στο +7 (23-30, 16′) και έτσι το παιχνίδι μετατράπηκε σε… ροντέο. Αυτό ωφέλησε τους γηπεδούχους, που ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 36-33.

? Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Ο Παναθηναϊκός επέλεξε να μπει στο 2ο ημίχρονο ακριβώς όπως στο 2ο δεκάλεπτο, αφού με τρίποντο του Ρίβερς και lay up του Καλάθη στο transition έφτασε σύντομα στο +2 (36-38, 22′), ενώ ο Ολυμπιακός παρέμενε χωρίς σκορ στην επανάληψη. Στα επόμενα λεπτά κυριάρχησε η αστοχία και το κακό μπάσκετ, με τους δύο “αιώνιους” να εναλλάσσονται συνεχώς στη θέση οδηγού στο σκορ (41-40, 27′), με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να στέκεται άτυχος χάνοντας τον Μπουρούση εξαιτίας ενοχλήσεων. Τελικά, ο Έλληνας σέντερ επέστρεψε στον πάγκο των “πράσινων”, ωστόσο δεν αγωνίστηκε ξανά στο 3ο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 43-43.

Η απόλυτη ισορροπία μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού έπειτα από 30 λεπτά παιχνιδιού προκάλεσε στους παίκτες ακόμη περισσότερη νευρικότητα, όντας πλέον ξεκάθαρο πως το τελικό σκορ του ματς θα είναι πολύ χαμηλό, όπως συνέβη και στον πρώτο τελικό. Πάντως, περίπου 2 λεπτά μετά την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου, ο Σφαιρόπουλος αναγκάστηκε να ζητήσει τάιμ άουτ, βλέποντας το “Τριφύλλι” στο +5 (43-48, 32′) έπειτα από τρίποντο του Γκάμπριελ, τη στιγμή που η ομάδα του πρώτου δεν είχε πετύχει κανένα καλάθι, όπως και στο 3ο δεκάλεπτο. Τα πράγματα δεν έδειχναν να βελτιώνονται για τους γηπεδούχους, με τον Τζέιμς να εκμεταλλεύεται εξαιρετικά την “ερυθρόλευκη” ολιγωρία και να “τιμωρεί” με δύο σερί τρίποντα τον Ολυμπιακό (48-54, 34′), ενώ λίγο αργότερα η απαράδεκτη συμπεριφορά του Παπανικολάου προς τους διαιτητές (χρεώθηκε με τεχνική ποινή) έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει ακόμη περισσότερο στο σκορ με 1/2 βολές του Τζέιμς τρίποντο του Ρίβερς (48-58, 35′) κι έτσι η διαφορά πήρε διψήφιες διαστάσεις για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Ωστόσο, οι “πράσινοι” δεν διαχειρίστηκαν για μια ακόμη φορά σωστά το προβάδισμά τους, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να επιστρέψει ολοκληρωτικά στο ματς και να μειώσει στο -1 (61-62, 38′), μετατρέποντας ξανά το παιχνίδι σε θρίλερ. Οι τάσεις αυτοχειρίας που παρουσίασε το “Τριφύλλι” στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης τελικά κόστισαν μοιραία, με τον Σίνγκλετον να κάνει βήματα στο 63-62 υπέρ των γηπεδούχων, με 16″ να απομένουν στο χρονόμετρο. Έπειτα ο Πριντεζης με 1/2 βολές έκανε το 64-62, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να αντιδράσει ουσιαστικά στην τελευταία επίθεση και έτσι οι Πειραιώτες έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών.

? Τα στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-33, 43-43, 64-62

? “Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Μάικ Τζέιμς

Χάρη στις προσωπικές του πρωτοβουλίες, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +10 στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου, ενώ είχε εξαιρετικό ποσοστό από τα 6.75 μ. (60%). Παρόλα αυτά, η καλή εμφάνισή του δεν συνδυάστηκε με break στο ΣΕΦ. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 16 πόντους, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 23:41 λεπτά συμμετοχής.