Απόλυτος κυρίαρχος!

-

Παίζοντας κυριαρχικό μπάσκετ ως τυπικά φιλοξενούμενος στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός διέλυσε την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Basket League με σκορ 72-104 και έδειξε πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση ενόψει Play-Offs της Euroleague. Ξανά διψήφιος σε ασίστ ο Καλάθης, θετικότατοι οι Παπαγιάννης (double double), Τόμας, Βουγιούκας και Λεκαβίτσιους.

Οι αρχικές πεντάδες

ΑΕΚ: Μωραΐτης, Γκρίφιν, Σάκοτα, Σαντ Ρος, Χάντερ
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 37-55, 54-80, 72-104

Το παιχνίδι

Με φόρα μπήκε στην αναμέτρηση η ΑΕΚ παρά τις ελλείψεις της (παρέταξε δεκάδα αντί για δωδεκάδα στο ματς) και πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο τρίλεπτο, αναγκάζοντας τον Πιτίνο να καλέσει τάιμ άουτ μόλις στο 3′ (11-8). Ωστόσο, από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά όλα άλλαξαν για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος παρουσιάστηκε στο παρκέ… “μεταμορφωμένος. Με Βουγιούκα, Κιλπάτρικ και Καλάθη, οι “πράσινοι” έτρεξαν ένα σερί 10-0 σε βάρος της “Ένωσης”, με αποτέλεσμα να βρεθούν πάρα πολύ γρήγορα από το -3 στο +7 (11-18, 7′), αφήνοντας τους τυπικά γηπεδούχους δίχως πόντους για περίπου 4 λεπτά. Η είσοδος του Λάνγκφορντ στο παρκέ άλλαξε ακόμη περισσότερο προς το καλύτερο την εικόνα του “Τριφυλλιού”, που έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα μόλις στο 1ο δεκάλεπτο (14-25, 9′), ολοκληρώνοντας τελικά την περίοδο με 18-27.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα μικρό σερί 4-0 (19-31, 11′) δια χειρός Λεκαβίτσιους, ενώ στη συνέχεια με Γκιστ, Παπαγιάννη και Λοτζέσκι οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στο ματς στο +13 (24-37, 14′). Η εν λόγω περίοδος σημαδεύτηκε από την ένταση που δημιουργήθηκε μεταξύ Πιτίνο και Λάνγκφορντ, ωστόσο οι υπόλοιποι παίκτες του “Τριφυλλιού” έμειναν εντελώς ανεπηρέαστοι από τα όσα συνέβησαν, με αποτέλεσμα όχι μόνο να παραμείνουν μπροστά στο σκορ, αλλά και να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το εμφατικό 37-55!

Με συνέπεια και σταθερότητα στην απόδοσή τους επέστρεψαν στο παρκέ οι παίκτες του Πιτίνο μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Σε πρώτη φάση κατάφεραν σύντομα να “σπάσουν” το φράγμα του +20 (39-60, 21′), ενώ μέχρι και το τέλος του 3ου δεκαλέπτου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες δεν έπεσε κάτω από τους 17 πόντους. Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν εμφανές πως δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τους ρυθμούς των “πράσινων”, με τον Λοτζέσκι να εκτοξεύει ξανά τον Παναθηναϊκό στη “σφαίρα” του +20 με τρίποντο (52-74, 27′), δείχνοντας έτσι πόσο πολύτιμα μπορεί να αποδειχθούν για τον ίδιο τα παιχνίδια της Basket League, προκειμένου να βρει το χέρι του από μακριά ενόψει Ρεάλ Μαδρίτης. Μάλιστα, εκτός από ιδανικό ξεκίνημα, ο “Εξάστερος” έκανε και ιδανικό κλείσιμο στην 3η περίοδο, τρέχοντας ένα σερί 6-0 για το 54-80.

Παρότι το ματς είχε κριθεί για τα καλά, το “πράσινο… τρένο” δεν ανέκοψε ταχύτητα ούτε στο 4ο δεκάλεπτο. Οι “πράσινοι” πέτυχαν 12 πόντους μέσα σε 4 λεπτά με Μήτογλου, Λοτζέσκι και Λάνγκφορντ που επέστρεψε στον αγώνα (61-92, 34′), με αποτέλεσμα να ξεπεράσουν το +30 για παρθενική φορά στο παιχνίδι. Όλα έδειχναν πως η «100άρα» με 6 λεπτά να απομένουν στο χρονόμετρο θα αποτελούσε εύκολη υπόθεση για την ομάδα του Πιτίνο, η οποία δεν δυσκολεύθηκε να επαληθεύσει αυτό που διαφαινόταν. Έτσι, ο Παναθηναϊκός νίκησε κατά κράτος την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με σκορ 72-104 και έδειξε πως βρίσκεται σε “καλό φεγγάρι” ενόψει των Play-Offs της Euroleague απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Γιώργος Παπαγιάννης