Έργο… Μήτογλου!

Με τον Μήτογλου να πραγματοποιεί την κορυφαία εμφάνισή του με την πράσινη φανέλα, ο Παναθηναϊκός που δεν έπεισε στο παρκέ του ΟΑΚΑ κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Νταρουσάφακα με σκορ 75-67 για την 12η αγωνιστική της Euroleague.

-

Παναθηναϊκός: Τόμας, Παπαγιάννης, Παππάς, Καλάθης, Μητόγλου
Νταρουσάφακα: Μπράουν, Ντάγκλας, Ντίμπλερ, Έβανς, Έρικ

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-32, 57-53, 75-67

Μπορεί οι “πράσινοι” να μπήκαν ορεξάτοι στο ματς και να ξέφυγαν γρήγορα στο +5 (7-2, 2′) και στη συνέχεια στο +7 (15-8, 5′), όμως η τουρκική ομάδα και ουραγός στη Regular Season της Euroleague κατάφερε να επιστρέψει με αξιώσεις κατά τη διάρκεια του 1ου δεκαλέπτου. Σε πρώτη φάση πλησίασε ξανά στο -5 και στο φινάλε της περιόδου με πρωταγωνιστές τους Σαβάς και Ντάγκλας μπόρεσε να μειώσει ακόμη και στο -2 (18-16, 8′) . Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε εκ νέου και έτρεξε ένα επιμέρους αναπάντητο σερί 4-0, κλείνοντας την 1η περίοδο όντας μπροστά με 22-16.

Θετικό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο 2ο δεκάλεπτο, με το “Τριφύλλι” να φτάνει στο +8 (26-18, 12′) χάρη σε Λάνγκφορντ και Λάσμε, με τον Ντίμπλερ όμως να “σπάει” τελικά την καλή άμυνα των “πράσινων” με ένα αρκετά τυχερό και δύσκολο καλάθι, που αρχικά μέτρησε για τρεις, αλλά τελικά διορθώθηκε με λογίστηκε ως δίποντο (26-20, 23′). Η ανασταλτική λειτουργία των γηπεδούχων δεν πτοήθηκε και συνέχισε να αποδίδει σε καλά επίπεδα, με τον Γκιστ να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία και με 5 σερί προσωπικούς πόντους να δίνει για πρώτη φορά στου γηπεδούχους “αέρα” 9 πόντων (33-24, 16′), τη στιγμή που η Νταρουσάφακα φαινόταν να δυσκολεύεται αρκετά. Από την πλευρά του, ο Αμερικανός power forward συνέχισε τις υψηλές πτήσεις, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Λάνγκφορτ, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να ξεφύγει και με διψήφια διαφορά στο σκορ (41-30, 19′) και να ολοκληρώσει τελικά το 1ο ημίχρονο με 43-32,χάρη σε ένα εξαιρετικό buzzer beater fade away του Αμερικανού γκαρντ.

Όσο καλό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο 2ο δεκάλεπτο, άλλο τόσο… κακή ήταν η είσοδος του “Τριφυλλιού” στο 2ο ημίχρονο. Το πρώτο λεπτό του 3ου δεκαλέπτου ανήκε ολοκληρωτικά στη Νταρουσάφακα, που πλησίασε στο 45-39 με ένα σερί 0-7, όμως οι φωνές του Πασκουάλ ξύπνησαν τους “πράσινους”, που ανέβασαν στροφές, απάντησες με ένα δικό τους 4-0 και έφτασαν στο +10 (49-39, 23′). Για αρκετή ώρα στη συνέχεια το ματς και το σκορ κινούνταν σε εξαιρετικά σταθερούς ρυθμούς, με τον Μήτογλου να βγαίνει μπροστά την κατάλληλη στιγμή και με εξαιρετική απόδοση να κρατά τον Παναθηναϊκό μπροστά στο +9 (56-47, 28′). Η συνθήκη αυτή διατηρήθηκε μέχρι και το 29′, καθώς τότε οι κακές επιλογές σε άμυνα κι επίθεση από τους “πράσινους” έδωσε τη δυνατότητα στους Τούρκους να επιστρέψουν με αξιώσεις στο ματς και να ολοκληρώσουν την 3η περίοδο όντας πίσω με 57-53.

Το γεγονός πως πλέον η… “ανάσα” της Νταρουσάφακα έγινε ξανά αισθητή στους “πράσινους” φαίνεται πως τους γέμισε με άγχος, αν κρίνει κανείς από τα όσα είδαμε στο 4ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Πασκουάλ έδειξαν να… “κολλούν”, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν πλήρως το “μούδιασμα” των γηπεδούχων, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 35′ (65-65, 35′) και “παίζοντας” εκ νέου με το μυαλό των αντιπάλων τους. Μετά από τάιμ άουτ του προπονητή των Τούρκων, ο Μήτογλου βγήκε ξανά μπροστά κι έπειτα από τάπα πάνω στον Παππά πήρε τη μπάλα και έκανε το 67-65 στο 38′, σώζοντας την κατάσταση. Λίγο αργότερα, Γκιστ και Καλάθης έγραψαν το 71-65 για τον Παναθηναϊκό, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι προς όφελος των πρωταθλητών Ελλάδος, οι οποίοι θα μπορούσαν πολύ εύκολα να είχαν πάθει… ζημιά, αν ο αντίπαλος στο τέλος ήταν πιο συγκεντρωμένος και πιο συνεπής σε ελεύθερα σουτ που του δόθηκαν. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται και να μένει στο 75-67.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Ντίνος Μήτογλου

Εξαιρετική η εμφάνιση του Έλληνα power forward, που βγήκε μπροστά στο κατάλληλο χρονικό σημείο, κυρίως στο 3ο δεκάλεπτο, όταν οι συμπαίκτες του έριξαν την απόδοσή τους. Εύστοχος μακριά από την περιφέρεια, στοιχείο που του είχε λείψει στα προηγούμενα ματς.