«Άλωσε» την Πάτρα ο «Εξάστερος»!

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Παναθηναϊκού και από την έδρα του Προμηθέα Πάτρας, με τους «πράσινους» να επικρατούν στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League με 69-86.

-

Το «τριφύλλι» στο ντεμπούτο του Ρικ Πιτίνο στο ελληνικό πρωτάθλημα, έδειξε να δυσκολεύεται για δύο περιόδους, ωστόσο έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Νίκο Παππά (18 πόντους) ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε εύκολα στη νίκη.

Πολύ καλός για μία ακόμα φορά ο Καλάθης (12 πόντους, 8 ασίστ), θετικός και ο Τόμας (14 πόντους, 5 ριμπάουντ). Παραμένει αήττητος ο Παναθηναϊκός. Δυναμικό παρών στο «Δ.Τόφαλος» από τους φίλους του «τριφυλλιού» που αποθέωσαν τους παίκτες και τον Ρικ Πιτίνο, ζητώντας τη νίκη στο επερχόμενο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Οι αρχικές πεντάδες

Προμηθέας Πατρών: Γκίκας, Τσαϊρέλης, Μέιερ, Λίποβι, Μπράουν
Παναθηναϊκός: Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Καλάθης, Βουγιούκας, Τόμας

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 34-35, 50-61, 69-86

Το παιχνίδι

Ο Ρικ Πιτίνο ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Καλάθη, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Τόμας, και Βουγιούκα, ενώ από τη μεριά του ο Μάκης Γιατράς απάντησε με τους Γκίκα, Λίποβι, Μπράουν, Μέιερ και Τσαϊρέλη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε έχοντας αρκετά γρήγορο ρυθμό και από τις δύο ομάδες με τον Παναθηναϊκό να βλέπει τον Προμηθέα να παίρνει το προβάδισμα με 9-4, ύστερα από τρία λεπτά αγώνα. Η ομάδα της Πάτρας συνέχισε να είναι ενθουσιώδης και βγάζοντας ενέργεια πάνω στο παρκέ έφτασε στο +7 (13-6) στο 5’. Στις επόμενες επιθέσεις οι δύο ομάδες έδειχναν να δυσκολεύονται να βρουν το δρόμο προς το καλάθι, πραγματοποιώντας βεβιασμένες ενέργειες και αρκετά λάθη. Το «τριφύλλι» δια χειρός Καλάθη μείωσε σε 13-9 στο 7’, ενώ ο Αντετοκούνμπο ευστοχώντας για τρεις από τη γωνία έκανε το 16-12 στο 8’. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους να υπολείπονται πέντε πόντων (21-16), με τον Παναθηναϊκό να παρουσιάζεται ιδιαίτερα άστοχος.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι «πράσινοι» έσφιξαν την άμυνά και έτσι βρήκαν την ευκαιρία σκοράροντας πέντε συνεχόμενους πόντους να φέρουν αρχικά το ματς στα ίσια (21-21) και στη συνέχεια να περάσουν μπροστά με 21-24 στο 12’, μετά το δεύτερο εύστοχο τρίποντο του Παππά. Το «τριφύλλι» συνέχισε να διατηρεί σε υψηλά στάνταρ την άμυνά του έχοντας δεχτεί μόλις ένα πόντο σε πέντε λεπτά, όχι όμως και την επίθεσή του, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 22-26 στο 15’. Το σκορ παρέμεινε σε χαμηλά πλαίσια, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων (29-31), μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο για το ημίχρονο. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με ένα πόντο (34-35), έχοντας 10 παραπάνω ριμπάουντ από τον Προμηθέα (12-22) τα οποία δεν κεφαλαιοποίησε σε σκορ, αλλά και πέντε περισσότερα λάθη (2-7).

Στην αρχή της τρίτης περιόδου το «τριφύλλι» επέλεξε να πάει σε γρήγορες επιθέσεις και δικαιώθηκε, με τον Καλάθη να γράφει το 36-44 στο 22’ και να βάζει μπροστά στον παναθηναϊκό για πρώτη φορά με οκτώ πόντους. Η μεταμόρφωση των «πρασίνων» ήταν εμφανής και ο Παπαπέτρου σκοράροντας για τρεις από τη γωνία έκανε το 39-50 στέλνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Ο Προμηθέας αντέδρασε άμεσα και μείωσε στους 5 (45-50), όμως ο σταθερός Παππάς δήλωσε και πάλι παρών και με το τρίτο του τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +9 (47-56), Λίγο αργότερα ο Παπαγιάννης με φόλοου έγραψε το 47-59, ενώ η συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα βρήκε τους «πράσινους» στο +11 (50-61), διαφορά την οποία καλούνταν να υπερασπιστούν στα τελευταία δέκα λεπτά.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Παππά και Λεκαβίτσιους που έκαναν το σκορ 50-67. Παρόλο τη μεγάλη διαφορά η απόδοση των παικτών του Παναθηναϊκού παρέμεινε σε υψηλό τέμπο με το σκορ να παραμένει στα ίδια πλαίσια (57-75 στο 35’). Οι πρωταθλητές Ελλάδας βάδιζαν ολοταχώς προς μία ακόμα τη νίκη, την πρώτη του Ρικ Πιτίνο στο ελληνικό πρωτάθλημα. Στα εναπομείναντα πέντε λεπτά οι «πράσινοι» άρχισαν να προσφέρουν και θέαμα με βασικό πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη, ενώ στα τελευταία δυόμισι λεπτά στο ματς πέρασε και ο Γιώργος Καλαϊτζάκης. Η διαφορά έφτασε στο +22 (60-82) στο 37’, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 69-86.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: ΝτεΣόν Τόμας