Simply The Berg!

-

Με σκορ 4-3 επικράτησε ο Παναθηναϊκός επί του ΠΑΟΚ στην άδεια Λεωφόρο, με τον Μάρκους Μπεργκ να πραγματοποιεί χατ-τρικ και να έχει και μια ασίστ. Ο Καρέλης πέτυχε το άλλο γκολ του “Τριφυλλιού”, το οποίο χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στην ανατροπή για να φτάσει στη νίκη. Αθανασιάδης, Σκόνδρας και Νομπόα πέτυχαν τα γκολ του “Δικεφάλου” σε ένα παιχνίδι που είχε συναρπαστική εξέλιξη. Συγκλονιστικός ο κόσμος του Παναθηναϊκού που έσπρωξε την ομάδα στη νίκη, ενώ βρισκόταν στη… Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Λουκ Στιλ κάτω από τα δοκάρια και τους Τριανταφυλλόπουλο, Σίλντενφελντ, Ταυλαρίδη και Νάνο να αποτελούν την τετράδα της άμυνας από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στο χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Λαγός, Ζέκα και Πράνιτς, με τον Πέτριτς να βρίσκεται πιο μπροστά τους και πίσω από τους δύο προωθημένους, Κλωναρίδη και Μπεργκ.

Στο πρώτο ημίχρονο, παρά το γεγονός ότι δεν υπήρχε καθόλου καλός ρυθμός, οι δύο ομάδες κατάφεραν να σκοράρουν από ένα γκολ. Στο 27′ ο Παναθηναϊκός, που είχε τον έλεγχο της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει, κατάφερε στην πρώτη ωραία συνεργασία μεταξύ των παιχτών του να φτάσει στο γκολ. Ο Ζέκα έπαιξε πολύ ωραία το 1-2 με τον Κλωναρίδη, έβγαλε σέντρα ακριβείας από τα δεξιά και ο Μάρκους Μπεργκ δεν δυσκολεύτηκε με κοντινή κεφαλιά να πετύχει το 8ο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα και να κάνει το 1-0. Το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις κι εκεί που όλα έδεχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ, η αμυντική λειτουργία των “πρασίνων” έπαθε ένα δίλεπτο… μπλακ άουτ και έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει. Αρχικά, στο 41′ ο Αθανασιάδης κινήθηκε πίσω από την πλάτη των Ταυλαρίδη και Τριανταφυλλόπουλου μετά από βαθιά μπαλιά, κατέβασε την μπάλα, ωστόσο το γυριστό σουτ του κατέληξε λίγο άουτ. Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα, ο επιθετικός των “μελανόλευκων” δεν θα μπορούσε να συγχωρήσει για δεύτερη φορά και μετά από σέντρα του Σκόνδρα, κινήθηκε στην καρδιά της “πράσινης” άμυνας και με σουτ έκανε το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος αποτέλεσε μια πραγματική ποδοσφαιρική πανδαισία! Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να ανακτήσει το προβάδισμα πολύ γρήγορα, ωστόσο ο Κλωναρίδης στην τελευταία του ενέργεια στο παιχνίδι πριν δώσει τη θέση του στον Καρέλη, έστειλε τη μπάλα άουτ με δυνατό σουτ. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του αγώνα και τελικά κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή, όταν ο Σκόνδρας με εξαιρετική προσπάθεια και μακρινό δυνατό σουτ έκανε το 1-2 για την ομάδα του Αναστασιάδη. Ωστόσο οι “πράσινοι” αντέδρασαν άμεσα και μόλις δύο λεπτά μετά, ο Μπεργκ με “μαγική” ασίστ έβγαλε τετ-α-τετ τον Καρέλη, ο οποίος νίκησε τον Ιτανζ για το 2-2. Η… ανατροπή στην ανατροπή δεν άργησε να έρθει, καθώς στο 70′ οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Καρέλης ήταν αυτός που σέρβιρε στον Μπεργκ, με τον Σουηδό με κοντινό πλασέ να κάνει το 3-2. Το… κερασάκι στην τούρτα το έβαλε και πάλι ο σπουδαίος Μάρκους Μπεργκ, ο οποίος μετά από σέντρα του Ζέκα στο 87′ έκανε το τακουνάκι για το 4-2. Το “Τριφύλλι” θα μπορούσε να είχε σκοράρει κι άλλα τέρματα, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πέτυχε τελικά το τελευταίο γκολ του αγώνα στο 93′, όταν ο Νομπόα μετά από σέντρα του Σαλπιγγίδη διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

Πλέον, οι “πράσινοι” βρίσκονται στο +5 από τους Θεσσαλονικείς, εκτός κι αν δικαιωθούν στην έφεση που έχουν καταθέσει και βρεθούν στο +8, απόσταση που θα του προσφέρει σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης.