Πάλεψε, αλλά τον… λύγισαν

-

Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι των αιωνίων με σκορ 1-0, χάρη σε γκολ του Τάσου Αυλωνίτη στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης. Πάλεψαν οι πράσινοι στην άμυνα, όμως η απώλεια δημιουργίας και ανάπτυξης στο χώρο του κέντρου ήταν τα στοιχεία που κόστισαν στην ομάδα του Γιάννη Αναστασίου.

Ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε τον Στιλ κάτω από τα δοκάρια, ενώ για την αμυντική τετράδα των πρασίνων προτίμησε τους Νάνο, Σίλντενφελντ, Κουτρουμπή και Τριανταφυλλόπουλο, από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στο χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Πράνιτς, Λαγός και Μπούι, πιο μπροστά τους πήραν θέση οι Ζέκα και Ατζαγκούν, με τον Καρέλη να βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στο προσκήνιο και τον Παναθηναϊκό να αμύνεται, έχοντας ως πρωταρχικό σκοπό να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν. Οι σκληρές διεκδικήσεις της μπάλας δεν επέτρεψαν σε καμία από τις δύο ομάδες να δημιουργήσει κάποια ουσιαστική ευκαιρία για γκολ στο πρώτο μέρος, καθώς ναι μεν οι ερυθρόλευκοι είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου έκλειναν σωστά τους διαδρόμους χωρίς να αφήνουν κενούς χώρους.

Από την άλλη, οι πράσινοι δεν κατόρθωσαν να βγουν με αξιώσεις στην αντεπίθεση, αν και έψαχναν συνεχώς την ευκαιρία να πιάσουν τον αντίπαλο απροετοίμαστο, δίχως όμως να υπάρχει καθαρό μυαλό. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια του ”Γ. Καραϊσκάκης” με το σκορ στο 0-0, με το Τριφύλλι ικανοποιημένο για την αμυντική σταθερότητα, αλλά χωρίς να συμβαίνει το ίδιο με την επιθετική λειτουργία της ομάδας.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ακριβώς με την ίδια αγωνιστική νοοτροπία. Ο Παναθηναϊκός ήταν άκρως προσηλωμένος στα αμυντικά του καθήκοντα, όμως δεν υπήρχε ίχνος δημιουργίας στο χώρο του κέντρου. Στο 59ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ το οποίο πιθανότατα δεν υπήρξε ποτέ, ο Αυλωνίτης έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της πράσινης άμυνας, κάνοντας το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Ο 42χρονος τεχνικός του Τριφυλλιού ανακάτεψε άμεσα την τράπουλα, βάζοντας στο παιχνίδι τους Πέτριτς και Μέντες, θέλοντας να δώσει στην ομάδα του μια πιο επιθετική και δημιουργική πνοή. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους Κυπελλούχους να μην μπορούν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους. Μάλιστα, στο 81ο λεπτό, ο Μήτρογλου ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Στιλ σε μια φάση αδράνειας, όμως ο Άγγλος κατάφερε να αποκρούσει το πέναλτι του Έλληνα επιθετικού.

Ο Παναθηναϊκός στον ελάχιστο χρόνο που του είχε απομείνει, προσπάθησε να βγει μπροστά για το γκολ της ισοφάρισης, όμως ουσιαστικά ολοκλήρωσε το παιχνίδι χωρίς να δημιουργήσει ούτε μια επικίνδυνη φάση στην εστία του Ρομπέρτο.

Όσο για την διαιτησία του Καλογερόπουλου, δεν έχουμε να πούμε και πολλά. ”Χειρουργική” δουλειά και με το γάντι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ) : Ρομπέρτο,