Ανώμαλη προσγείωση…

-

Με 3-0 ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Superleague. Οι “πράσινοι” παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν πολλές φάσεις στην αντίπαλη εστία. Παρόλα αυτά δεν ήταν χειρότεροι από τους “κυανέρυθρους” οι οποίοι όμως ήταν σαφώς πιο αποτελεσματικοί. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.

Σε μία αλλαγή προχώρησε ο Γιάννης Αναστασίου σε σχέση με την ενδεκάδα που παρέταξε κόντρα στον Παναιτωλικό πριν από μια εβδομάδα. Αυτή είχε να κάνει με την επιστροφή του αρχηγού, Κάρλος Ζέκα, ο οποίος πήρε την θέση του Αμπεϊντ στο χώρο του κέντρου, αν και οι περισσότεροι πίστευαν πως θα ξεκινούσε ο Γαλλοαλγερινός έναντι του Τάσου Λαγού, ο οποίος πήρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι φανέλα βασικού. Όσον αφορά την υπόλοιπη ενδεκάδα, κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Στέφανος Καπίνο, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Νάνο, Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ και Μαρινάκης. Την τριάδα του κέντρου συμπλήρωσαν οι Μέντεζ, Λαγός και Ζέκα, ενώ στις πτέρυγες αγωνίστηκαν οι Μπαϊράμι και Ντίνας. Στην κορυφή της επίθεσης προτιμήθηκε ο Καρέλης αντί του ανέτοιμου Μπεργκ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι έχοντας την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να γίνεται ιδιαίτερα απειλητικός. Ο Πανιώνιος ισορρόπησε σιγά σιγά το παιχνίδι και μετά το 30λεπτο πήρε τα “ηνία” του αγώνα, καταφέρνοντας να φτάσει στο γκολ στο 40′ με εξαιρετικό γκολ του Αραβίδη. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους “κυανέρυθρους” να προηγούνται με 1-0.
Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι δυνατά με τον Μπεργκ, που είχε περάσει στο ημίχρονο στη θέση του Λαγού να χάνει δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 46′ και στο 62′. Ο Πανιώνιος ισορρόπησε και πάλι το παιχνίδι και έφτασε και σε δεύτερο γκολ με τον Κολοβό με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή στο 71′. Κάπου εκεί οι “πράσινοι” παραδόθηκαν, και η τραγική βραδιά ολοκληρώθηκε με την αποβολή του Μέντεζ, με δύο κάρτες σε 3 λεπτά, καθώς και το δεύτερο γκολ του Αραβίδη μετά από τραγικό λάθος της άμυνας που έγραψε το τελικό 3-0.
Ταμείο: Ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να ξεχάσει σύντομα την σημερινή εμφάνιση και ο Γιάννης Αναστασίου θα έχει πολύ δουλειά στον ψυχολογικό τομέα, ώστε το τελικό αποτέλεσμα να μην επηρεάσει αρνητικά τους νεαρούς παίχτες του “Τριφυλλιού”. Από ‘κει και πέρα, όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, όπως είχαμε αναφέρει και μετά το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό, η ομάδα χρειάζεται βελτίωση σε όλες τις γραμμές, με τον Αναστασίου να περιμένει άμεσα μεταγραφές.
MVP: Ο Χρήστος Αραβίδης έβαλε μπροστά στο σκορ τον Πανιώνιο από το πουθενά με πολύ ωραίο γκολ και κλείδωσε το παιχνίδι για την ομάδα του με ένα δεύτερο γκολ. Έτσι δικαιωματικά του ανήκει ο τίτλος του κορυφαίου παίχτη της αναμέτρησης. Από την πλευρά του Παναθηναϊκού, κανένας παίχτης δεν ξεχώρισε ιδιαίτερα με την απόδοσή του.