Όταν βλέπει κόκκινο… αφηνιάζει!

-

Εμφάνιση Λεωφόρου πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου, διαλύοντας τον Ολυμπιακό Βόλου με 4-0. Σκόρερ για το Τριφύλλι οι Ατζαγκούν, Μπαϊράμι, Μπεργκ και Καρέλης. Οι πράσινοι μπορούν να κοιτούν ήδη τον ημιτελικό του θεσμού.

Ο Γιάννης Αναστασίου ανακάτεψε την τράπουλα κι έκανε εμφανές rotation στις περισσότερες θέσεις της βασικής ενδεκάδας. Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού επέλεξε να χρησιμοποιήσει τον Κοτσόλη κάτω από τα δοκάρια, τους Τριανταφυλλόπουλο και Κουτρουμπή ως αμυντικό δίδυμο και τους Χουχούμη, Σπυρόπουλο στα μπακ. Στο χώρο του κέντρου ο ”Ολλανδός” δεν ρίσκαρε πολύ και προτίμησε τον Λαγό σε ρόλο αμυντικού χαφ, με τους Ζέκα και Μπαϊράμι να βρίσκονται μπροστά του. Οι Ντίνας και Ατζαγκούν πήραν θέση στα δύο άκρα της επίθεσης, με τους δύο παίκτες να αλλάζουν συνεχώς πλευρές, ενώ ο Μπεργκ αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος για το Τριφύλλι.

Οι πράσινοι μπήκαν δυναμικά στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησαν πάρα πολλά προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού Βόλου. Η ομάδα του Αναστασίου έψαξε από νωρίς το γκολ, όμως η μπάλα δεν έλεγε να αναπαυθεί στα δίχτυα του Γεωργίου. Οι Ατζαγκούν και Μπεργκ έχασαν αρκετές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, αφού σε πολλές περιπτώσεις καθυστέρησαν με αποτέλεσμα να δεχθούν πίεση κατά το τελείωμα των φάσεων. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος ήρθε στο 44ο λεπτό, όταν ο Μπεργκ βρέθηκε ολομόναχος με τον Γεωργίου, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Βόλου τον νίκησε. Με 13 τελικές πήγε στα αποδυτήρια το Τριφύλλι, καμία ευκαιρία για τους Βολιώτες.

Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι ο διαιτητής Κουκουλάκης δεν καταλόγισε πεντακάθαρο πέναλτι πάνω στον Μπεργκ, ενώ στην αρχή του αγώνα υπέδειξε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ τον Σουηδό στράικερ, όταν εκείνος ήταν έτοιμος να βγει σε τετ-α-τετ. Η απαράδεκτη διαιτητική συμπεριφορά του προκάλεσε την οργή των 6.000 φιλάθλων που βρέθηκαν στη Λεωφόρο.

Όμως, όσο κι αν προσπάθησε ο Κουκουλάκης να κρατήσει στο μηδέν τον Παναθηναϊκό δεν τα κατάφερε, καθώς οι πράσινοι μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο, ανοίγοντας το σκορ στο 47ο λεπτό με τον Ατζαγκούν. Ο Μπαϊράμι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κουτρουμπής πήρε την κεφαλιά, με τον
Γεωργίου να αποκρούει αρχικά και το Νιγηριανό να παίρνει το ριμπάουντ
και από κοντά να κάνει το 1-0. Το Τριφύλλι δεν επαναπαύθηκε στο βραχύ προβάδισμα που απέκτησε και συνέχισε να πιέζει τον Ολυμπιακό Βόλου με μεγάλη ένταση.

Οι προσπάθειες των πρασίνων ανταμείφθηκαν στο 57ο λεπτό, όταν ο Ζέκα πραγματοποίησε μια εκπληκτική διείσδυση από την αριστερή πλευρά της μεγάλης περιοχής, έκανε τη σέντρα βρίσκοντας το κεφάλι του Ατζαγκούν, η μπάλα χτύπησε με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι, κατέληξε στα πόδια του Μπαϊράμι, ο οποίος στην κίνηση έγραψε το 2-0 και σκόραρε το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα.

Το 3-0 πραγματοποιήθηκε από τον συνήθη ”ύποπτο”, Μάρκους Μπεργκ, ο οποίος μετά την φανταστική σέντρα του Λαγού από τα δεξιά, έπιασε δυνατά την κεφαλιά και πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Γεωργίου. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Νίκος Καρέλης, ο οποίος έλαβε την καταπληκτική πάσα ”πάρε-βάλε” του Ζέκα και εκτέλεσε εύκολα τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 89ο λεπτό. Το υπόλοιπο παιχνίδι κύλησε σε διαδικαστικό ρυθμό με τον Παναθηναϊκό να
ελέγχει πλήρως τον αγώνα, εξαφανίζοντας από το χορτάρι την διεφθαρμένη
ομάδα της Β’ Εθνικής.

Το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο, εάν στο 80ο λεπτό το κάθετο δοκάρι δεν σταματούσε το σουτ του Καρέλη.

Ταμείο: Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις και καθάρισε την πρόκριση στον ημιτελικό του Κυπέλλου από νωρίς με ευκολία. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου απέδωσε καλό ποδόσφαιρο και άξιζε απόλυτα τη νίκη, αφού δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους ερυθρόλευκους. Οι πράσινοι δείχνουν ξεκάθαρα ότι στοχεύουν στην κατάκτηση του Κυπέλλου.

MVP: Μπορεί να μην σκόραρε, όμως δημιούργησε. Ο Αρχηγός του Παναθηναϊκού, Κάρλος Ζέκα, έκανε ”άνω-κάτω” την άμυνα του Ολυμπιακού Βόλου και ουσιαστικά σέρβιρε δύο γκολ στους Μπαϊράμι και Καρέλη. Καταλυτική η παρουσία του και στο χώρο του κέντρου, όπου ”καθάρισε” κάθε δημιουργική δραστηριότητα των αντιπάλων.