Το βαρέλι δεν έχει πάτο..!

-

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ηττηθεί στη Λεωφόρο από τον κάκιστο ΟΦΗ με σκορ 1-2, συμπληρώνοντας έτσι άλλο ένα θλιβερό κομμάτι στο παζλ του κακού αγωνιστικού του προσώπου. Οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ στο 2ο’ με τον Μερεμπασβίλι, οι πράσινοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 76′ με κεφαλιά του Κουτρουμπή, ωστόσο στο 95′ ο Μακρής ”πάγωσε” τη Λεωφόρο…

Ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε να χρησιμοποιήσει τον Στιλ κάτω από τα δοκάρια, με την αμυντική τετράδα του Τριφυλλιού να αποτελείται από τους Νάνο, Σίλντενφελντ, Κουτρουμπή και Μπούρμπο, από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στο χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Ζέκα, Λαγός και Πράνιτς ελέω της απουσίας του Μέντες. Στο αριστερό άκρο της επίθεσης πήρε θέση ο Ατζαγκούν, στο δεξί ο Κλωναρίδης, ενώ μόνος του στο κέντρο της επίθεσης κινήθηκε ο Καρέλης.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο γνωρίζοντας ότι το παιχνίδι με τον ΟΦΗ αποτελεί μόνο την αρχή ενός… ”ανηφορικού” 20ήμερου διαστήματος, κατά τη διάρκεια του οποίου θα κριθούν πολλά.

Το γεγονός αυτό μάλλον προκάλεσε άγχος στους πράσινους, αφού ναι μεν στα πρώτα λεπτά του αγώνα είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους, ωστόσο τα συνεχή λάθη στην τελική πάσα δεν τους επέτρεπαν να μπουν με αξιώσεις στην περιοχή του Λόρια. Έπειτα, το Τριφύλλι ανέβασε κι άλλο τον ρυθμό του, πίεσε τους Κρητικούς και δημιουργώντας μερικές επικίνδυνες καταστάσεις.

Ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο ΟΦΗ έμελλε να ”παγώσει” τη Λεωφόρο σε μια εξ ορισμού ανύποπτη φάση. Στο 20ο λεπτό, ο Μακρής επιχείρησε τη βαθιά μπαλιά στην περιοχή του Στιλ, στην κορυφή της οποίας βρέθηκε ο Μερεμπασβίλι, που με δυνατό γυριστό σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ.

Μετά το γκολ, οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου έδειχναν αγωνιστικά σοκαρισμένοι. Οι Κρητικοί κατόρθωσαν να παγώσουν τον ρυθμό του αγώνα, με τους πράσινους να ξεκινούν τις βαθιές μπαλιές και τα γεμίσματα από την άμυνα, ψάχνοντας τους επιθετικούς της ομάδας. Παρόλα αυτά, οι αμυντικοί του ΟΦΗ απομάκρυναν εύκολα τον κίνδυνο με αποτέλεσμα να διατηρηθεί το αποτέλεσμα μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι έχει ένα και μοναδικό σκοπό: την ανατροπή. Η πίεση από τους πράσινους ξεκίνησε από το πρώτο λεπτό της επανάληψης, με τον Γιάννη Αναστασίου να έχει δώσει ξεκάθαρες επιθετικές εντολές στους παίκτες του.

Βέβαια, από το 50ο λεπτό κι έπειτα γίναμε μάρτυρες της… ”λεβεντιάς” των Κρητικών. Οι παίκτες του Τζενάρο Γκατούσο έπεφταν στο χορτάρι σε κάθε ευκαιρία που τους δινόταν, ηλεκτρίζοντας την ατμόσφαιρα τόσο στην εξέδρα, όσο και στον αγωνιστικό χώρο. Παρά τον εκνευρισμό, το Τριφύλλι συνέχισε να επιτίθεται κατά κύματα, δίχως όμως να κατορθώνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο χρόνος συνέχισε να κυλά χωρίς οι πράσινοι να βρίσκουν τον τρόπο να ισοφαρίσουν. Αυτό όμως έμελλε να αλλάξει στο 76ο λεπτό, όταν από ένα ακόμη κερδισμένο κόρνερ του Παναθηναϊκού, ο Γιώργος Κουτρουμπής που είχε προωθηθεί για τη φάση, έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του ΟΦΗ, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια.

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός κυνήγησε με κάθε μέσο το γκολ που θα του έδινε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Η κατοχή της μπάλας έφτασε να είναι 77% υπέρ των πρασίνων, όμως τα πολλά νεύρα και ο περιορισμένος χρόνος δεν άφησαν το Τριφύλλι να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Το θλιβερό σκηνικό του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε με τον χειρότερο τρόπο, αφού στην εκπνοή του αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 95ο λεπτό, ο Μακρής βρέθηκε ανενόχλητος στην μικρή περιοχή του Παναθηναϊκού έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Στιλ,