Έβγαλε… Λαγό από το καπέλο!

-

Άνετη νίκη με 0-4 πήρε ο Παναθηναϊκός επί του Λεβαδειακού στο Δημοτικό γήπεδο της Λιβαδειάς και πλησίασε και πάλι τον Ατρόμητο στους 2 βαθμούς. Από ένα γκολ οι Κλωναρίδης και Δώνης για τους “πράσινους” και δύο ο Τάσος Λαγός που ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, παρά το γεγονός ότι αποβλήθηκε στο 71′.

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε την ομάδα με πολλές απουσίες, καθώς δεν μπορούσε να υπολογίζει στον τιμωρημένο Ντάνιελ Πράνιτς, καθώς και στους τραυματίες Σίλντενφελντ, Mπεργκ και Μπαϊράμι. Έτσι, ο Στέφανος Κοτσόλης βρέθηκε για μία ακόμα φορά κάτω από τα δοκάρια του “Τριφυλλιού”, με τους Νάνο, Τριανταφυλλόπουλο, Κουτρουμπή και Σπυρόπουλο να αποτελούν την τετράδα της άμυνας. Οι Μέντες, Λαγός και Αμπεϊντ συμπλήρωσαν την τριάδα του κέντρου, με τους Κλωναρίδη και Ζέκα να κινούνται στα άκρα και τον Νίκο Καρέλη να αποτελεί την αιχμή του δόρατος.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι καλύτερα από τους γηπεδούχους, έχοντας την υπεροχή στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ωστόσο, οι Βοιωτοί είχαν κλείσει καλά τους χώρους στα μετόπισθεν και δεν επέτρεπαν στους παίχτες του Αναστασίου να πατήσουν εύκολα την περιοχή τους. Η πίεση των “πρασίνων” καρποφόρησε στο 30′ της αναμέτρησης, όταν και ο Βίκτορας Κλωναρίδης με πολύ ωραίο σουτ έκανε το 0-1 για τον Παναθηναϊκό και έδιωξε το άγχος από τους συμπαίχτες του. Η συνέχεια ήταν αντίστοιχη, με το “Τριφύλλι” να συνεχίσει να πιέζει και να φτάνει και σε δεύτερο γκολ πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Αυτή τη φορά, σκόρερ ήταν ο Τάσος Λαγός, ο οποίος με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ στο 37′, ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “πράσινοι” συνέχισαν από εκεί που είχαν σταματήσει, καθώς πριν καν συμπληρωθούν 10 λεπτά αγώνα, μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά-γύρισμα του Καρέλη, ο Τάσος Λαγός πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά έκανε το 0-3, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Να σημειώσουμε ότι, αυτά ήταν τα δύο πρώτα γκολ στην καριέρα του Λαγού. Μετά το τρίτο γκολ, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, όμως ο διαιτητής Κουτσιάυτης θέλησε να κλέψει λίγη από την δόξα του πρωταγωνιστή του αγώνα, αποβάλλοντάς τον Λαγό στο 71′ με υπερβολική κίτρινη κάρτα. Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” έκαναν συντήρηση δυνάμεων ενόψει και του επόμενου αγώνα με την Ξάνθη στη Λεωφόρο, με το παιχνίδι να μην επιφυλάσσει κάτι το ιδιαίτερο μέχρι το 89′, όταν και ο Κλωναρίδης σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Χρήστο Δώνη, που είχε μπει σαν αλλαγή, με τον νεαρό να κάνει το 0-4. Έτσι, ο Παναθηναϊκός πήρε άνετη νίκη με εντυπωσιακό σκορ και συνεχίζει με ανεβασμένη ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Ταμείο: Ο Παναθηναϊκός παρά τις σημαντικές απουσίες, ήταν πολύ καλός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήρε άνετη νίκη, ίσως ευκολότερα απ’ όσο θα περίμενε και ο ίδιος ο Αναστασίου. Στα θετικά, η παρουσία των πολλών νεαρών παιχτών στην ενδεκάδα, που απέδειξαν πως μπορούν να σηκώσουν το βάρος της φανέλας. Πλέον, οι “πράσινοι” στρέφουν την προσοχή τους στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς στη Λεωφόρο κόντρα στην Ξάνθη.

MVP: Αναμφισβήτητα ο Τάσος Λαγός ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα, καθώς σημείωσε δύο πολύ ωραία τέρματα-τα πρώτα του με την φανέλα του Παναθηναϊκού- και έδειξε πως μπορεί να εξελιχθεί σε ηγέτη της μεσαίας γραμμής. Μπορεί να αποβλήθηκε με αυστηρή κόκκινη στο 71′, όμως πρόλαβε να βάλει την υπογραφή του στην ευρεία νίκη της ομάδας του Γιάννη Αναστασίου.