Έργο…Τριτσώνη!

-

Με 1-0 ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός από την Καλλονή στην Μυτιλήνη, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα και μένοντας τρεις βαθμούς μακριά από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ. Ξεκάθαρη “κλοπή” από τον διαιτητή Τριτσώνη, ο οποίος “δεν είδε” καθαρή ανατροπή του Κλωναρίδη στο 9′ από τον Χογκ, ο οποίος θα έπρεπε να έχει αποβληθεί. Καλός κατά διαστήματα ο Παναθηναϊκός, άξιζε κάτι παραπάνω από παιχνίδι. Σε πέντε τελικές προσπάθειες αστόχησε ο Πέτριτς.

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Στέφανο Κοτσόλη κάτω από τα δοκάρια, τους Νάνο, Κουτρουμπή, Σίλντενφελντ και Μπούρμπο να αποτελούν την τετράδα της άμυνας από τα αριστερά προς τα δεξιά και τους Μέντες, Μπούι, Ζέκα και Ατζαγκούν να κινούνται στον χώρο του κέντρου. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκαν οι Μλάντεν Πέτριτς και Βίκτωρας Κλωναρίδης.

Πριν καλά καλά οι δύο ομάδες βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, την παράσταση κατάφερε να κλέψει ο διαιτητής Τριτσώνης, καθώς μόλις στο 9′ έκλεισε τα μάτια σε πεντακάθαρη κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα της Καλλονής, Χογκ, ο οποίος ανέτρεψε τον Κλωναρίδη εκτός περιοχής. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πήρε τον έλεγχο του αγώνα και είχε τρεις καλές στιγμές με τον Πέτριτς στο 22′, στο 26′ και στο 27′, με τον Κροάτη να έχει την ευκαιρία να βρει δίχτυα κυρίως στην τελευταία περίπτωση, όπου μετά από εκτέλεση φάουλ του Νάνο δεν μπόρεσε να σκοράρει από πολύ πλεονεκτική θέση. Μετά το πρώτο ημίωρο, η Καλλονή ισορρόπησε το παιχνίδι και αφού απείλησε με μακρινό σουτ του Χουάνμα που απέκρουσε δύσκολα ο Κοτσόλης, τελικά κατάφερε να προηγηθεί στο 35′ με γκολ του Λεοζίνιο, ο οποίος με ένα φαλτσαριστό, γωνιακό σουτ, νίκησε τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού για το 1-0. Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να απαντήσουν πριν από την λήξη του ημιχρόνου, έχοντας μία καλή στιγμή με τον Σίλντενφελντ, την κεφαλιά του οποίου  απέκρουσε δύσκολα ο Χογκ στο 39′. Στις καθυστερήσεις, μετά από νέα αδράνεια της άμυνας των φιλοξενουμένων, το μακρινό φάουλ του Λεοζίνιο έσκασε στο έδαφος και κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Κοτσόλη. Το 1-0 παρέμεινε τελικά μέχρι το τέλος του 45λέπτου και ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Αναστασίου να πραγματοποιεί δύο αλλαγές, βάζοντας τους Μπαϊραμι και Λαγό στις θέσεις των Μπούι και Κουτρουμπή, που είχαν πολύ μέτρια απόδοση. Το “Τριφύλλι” ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και στο 54΄ είχε πολύ καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Κλωναρίδη να εξαπολύει μία βολίδα και τον Χογκ να πραγματοποιεί πολύ μεγάλη επέμβαση. Δύο λεπτά αργότερα, οι “πράσινοι” είχαν ακόμα μία μεγάλη στιγμή, όταν μετά από κόρνερ του Μπαϊράμι, ο Σϊλντενφελντ έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Γιορέντε έδιωξε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή. Στο 70′ ο προπονητής του Παναθηναϊκού έριξε στη μάχη και τον Καρέλη στη θέση του Ατζαγκούν, πραγματοποιώντας την τελευταία του αλλαγή. Ένα λεπτό αργότερα, ο Πέτριτς έχασε ακόμα μία ευκαιρία, όταν πλάσαρε μετά από πολύ ωραία πάσα του Κλωναρίδη, αλλά και πάλι ήταν άστοχος. Στο 72′ ο ίδιος παίχτης, με την πέμπτη τελική του προσπάθεια, σούταρε από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να περνάει αρκετά άουτ. Στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, κυρίως γιατί την περισσότερη ώρα…”μπαινόβγαινε” στο γήπεδο το ιατρικό επιτελείο της Καλλονής. Στο 86′ αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μανούσος για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπαϊράμι. Ωστόσο, το σκηνικό με τις καθυστερήσεις των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αλλάξει κάτι μέχρι την λήξη.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα και πλέον, με την ψυχολογία στο “ναδίρ” καλείται να προετοιμαστεί για το πρώτο παιχνίδι των ομίλων του Europa League, απέναντι στην Ντιναμό Μόσχας στη Λεωφόρο, την ερχόμενη Πέμπτη.