Ξέσπασε στο παράρτημα!

-

Κυρίαρχη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός στη Λεωφόρο απέναντι στον Πλατανιά για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος, διαλύοντας τους Κρητικούς με σκορ 3-0. Οι Πέτριτς, Τριανταφυλλόπουλος και Κλωναρίδης τα γκολ για τους πράσινους, με τον Μπεργκ να χάνει πέναλτι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Με κλασσικό 4-4-2 παρέταξε την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο ο Γιάννης Αναστασίου. Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Στιλ, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτελούσαν οι Χουχούμης, Ταυλαρίδης, Σίλντενφελντ και Τριανταφυλλόπουλος από τα αριστερά προς τα δεξιά. Στο χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Λαγός και Ζέκα, οι οποίοι είχαν δίπλα τους στα άκρα τους Κλωναρίδη και Ατζαγκούν. Στην επίθεση, οι πράσινοι αγωνίστηκαν με το δίδυμο Πέτριτς – Μπεργκ, με τον Κροάτη να έχει ρόλο κρυφού επιθετικού πίσω από την πλάτη του Σουηδού.

Ήταν δεδομένο ότι το Τριφύλλι μετά τον ανεπίτρεπτο αποκλεισμό από τη Ξάνθη στο Κύπελλο έπρεπε να επιστρέψει στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του πρωταθλήματος με νίκη. Έτσι, οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου μπήκαν στο παιχνίδι ως κυρίαρχοι, πήραν νωρίς τον έλεγχο του ματς και ξεκίνησαν να δημιουργούν φάσεις για γκολ.

Ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να πάρει κεφάλι στο σκορ, καθώς στο 7ο λεπτό ο Λαγός τροφοδότησε εκπληκτικά τον Μλάντεν Πέτριτς πίσω από την πλάτη της άμυνας του Πλατανιά, με τον Κροάτη επιθετικό να τελειώνει υποδειγματικά τη φάση, διώχνοντας το άγχος από τους συμπαίκτες του. Οι Κρητικοί έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν, αφού δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Στιλ. Εξαίρεση αποτελεί η εκτέλεση φάουλ του Μιλούνοβιτς από το όριο της περιοχής, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω στο 11′.

Η πίεση στα καρέ του Ολιμπά συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό από πλευράς πρασίνων, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Πλατανιά ήταν ο λόγος που οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει στο 1-0. Στο 45ο λεπτό ο Πέτριτς κατορθώνει να βγει σε πλεονεκτική θέση για γκολ με τον Ολιμπά να τον ανατρέπει αντικανονικά εντός περιοχής. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Μπεργκ, ωστόσο ο Σουηδός εστειλε χλυαρα τη μπάλα στα χέρια του Ολιμπά.

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους αποδείχθηκε τόσο δυναμικό, όσο το ξεκίνημα του πρώτου. Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να διευρύνει το προβάδισμά του, όταν στο 47ο λεπτό ο Νάνο που έιχε περάσει στη θέση του Χουχούμη εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πέτριτς έπιασε το σουτ στο όριο της μικρής περιοχής, ο Ολιμπά κατάφερε να διώξει, όμως στην επαναφορά ο Τριανταφυλλόπουλος έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας γράφοντας το 2-0.

Οι Χανιώτες προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα στο γκολ του Τριαντραφυλλόπουλου, αφού η κεφαλιά του Γιακουμάκη στο 50 λεπτό χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Στιλ κι έφυγε έξω. Ακόμη μια ευκαιρία είχε ο Πλατανιάς να μειώσει το σκορ στο 68΄όμως το πλασέ του Μιλούνοβιτς κάτω από τα πόδια του Στιλ κατέληξε στο κάθετο δοκάρι.

Ο Γιάννης Αναστασίου αποφάσισε να αλλάξει πρόσωπα στο σχήμα της ομάδας, αφού έβλεπε ότι οι πράσινοι έχουν χαλαρώσει επικίνδυνα. Έτσι, στο 70′ ο Πέτριτς αποχώρησε και στη θέση του μπήκε ο Νίνης, δίνοντας άλλη πνοή στην ανάπτυξη του παιχνιδιού του Τριφυλλιού. Το τρίτο γκολ για τον Παναθηναϊκό δεν άργησε να έρθει, καθώς στο 78′ ο Κλωναρίδης άνοιξε τη μπάλα έξω από την περιοχή, μπήκε μέσα και έκανε το σουτ με τη μία, αφήνοντας τον Ολιμπά άγαλμα!

Συνεπώς, ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη μεσοβδόμαδη γκέλα με τη Ξάνθη, διαλύοντας με 3-0 τον Πλατανιά και συνδύασε τη νίκη με ωραίο ποδόσφαιρο.