Έχασε την ευκαιρία, κέρδισε τη διαφορά!

-

Ο Παναθηναϊκός στάθηκε στο ύψος του στη “Nokia Arena” απέναντι στη Μακάμπι, ήταν αρκετά καλός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο πλήρωσε για ακόμα μια φορά ανόητα λάθη σε κρίσιμες στιγμές και γνώρισε την ήττα με 73-70. Ωστόσο, οι “πράσινοι” διατήρησαν το +7 του ΟΑΚΑ και έτσι έχουν το “πάνω χέρι” σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Ισραηλινούς. Κορυφαίος για την ομάδα του Ιβάνοβιτς ήταν ο καταπληκτικός Βλάντο Γιάνκοβιτς, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, αλλά έχασε στο τελευταίο λεπτό ένα εύκολο καλάθι που θα μπορούσε να είχε αλλάξει την ιστορία του αγώνα. Εξαιρετικός και ο Νίκος Παππάς με 15 πόντους. Ντεμπούτο για τον Γκάνι Λαβάλ, που δεν μπόρεσε να βοηθήσει στο μικρό διάστημα που αγωνίστηκε.

Όσον αφορά στη ροή του αγώνα, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και κυρίως ο Παναθηναϊκός είχε πολύ κακά ποσοστά εντός πεδίας. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά 11 πόντων λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έληξε τελικά με σκορ 38-30.

Στην τρίτη περίοδο, το “Τριφύλλι” παρουσιάστηκε εμφανώς βελτιωμένο και με τους Γιάνκοβιτς και Παππά να κάνουν… όργια, κατάφερε να μειώσει στο καλάθι στα μέσα του δεκαλέπτου (45-43). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, το παιχνίδι πήρε μορφή θρίλερ, καθώς μέχρι το τέλος της αναμέτρησης η Μακάμπι διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα με τον Παναθηναϊκό να είναι συνεχώς σε απόσταση βολής, αλλά να μην μπορεί να πετύχει το μεγάλο καλάθι που θα τον βάλει μπροστά.

Στα καθοριστικά τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Παναθηναϊκός δεν φάνηκε να έχει καθαρό μυαλό, με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να αστοχεί εξ’ επαφής και να χάνει την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε κι ενώ το σκορ ήταν 71-68. Κι αφού δεν έγινε το 71-70, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν το 73-68, με τους “πράσινους” από εκείνο το σημείο κι έπειτα να προσπαθούν να διαφυλάξουν τη διαφορά των 7 πόντων του ΟΑΚΑ. Κάτι το οποίο κατάφεραν, καθώς το τελικό 73-70 τους βάζει σε θέση “οδηγού” σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Μακάμπι.

Πλέον, παίχτες και προπονητές στρέφουν την προσοχή τους στην δύσκολη και καθοριστική εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

Δεκάλεπτα: 22-17, 38-30, 54-52, 73-70

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκάι Γκούντες): Πάργκο 16 (1), Χέινς 2, Σμιθ 7 (1), Ραντλ 6, Λίνχαρντ 4, Τάιους 10, Κοέχν 8 (1), Οχαγιόν 10 (2), Αλεξάντερ 10

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ 5 (1),