Εύκολα και ωραία! (vid)

-

Άνετα επικράτησε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ επί των Τρικάλων με 83-63 και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην αναμέτρηση της Τετάρτης κόντρα στον ΚΑΟΔ και κυρίως στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου την ερχόμενη Κυριακή με τον Άρη.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης είχε την δυνατότητα να ξεκουράσει πολλούς από τους παίχτες τους, με τον Διαμαντίδη να μην αγωνίζεται καθόλου στο πρώτο ημίχρονο. Πολύ θετική ήταν η παρουσία του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους, ενώ σε παρόμοια επίπεδα κινήθηκαν και οι Γκιστ και Μπράμος με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα. Εκτός 12άδας έμεινε ο Γιόνας Ματσιούλις, ώστε ο Λιθουανός να πάρει ανάσες ενόψει δύσκολης συνέχειας.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, οι “πράσινοι” υπερίσχυσαν απόλυτα στο πρώτο μέρος, καθώς η ανάπαυλα βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 41-25. Στην τρίτη περίοδο, οι παίχτες του Πεδουλάκη εμφάνισαν κάποια σημάδια χαλαρότητας, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πλησιάσουν κάπως στο σκορ και ο 50χρονος τεχνικός να…”βγάζει αφρούς”. Έτσι, η τρίτη περίοδος έληξε με τα Τρίκαλα να έχουν πλησιάσει στους 12 πόντους (62-50), χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πιο σοβαρός και κατάφερε να τελειώσει το παιχνίδι, το τελικό σκορ του οποίου ήταν 83-63 υπέρ του “Τριφυλλιού”.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 41-25, 62-50, 83-63

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 3(1),