Ένα λάθος έφερε την ήττα…

-

Με 1-0 ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός από τον Αστέρα στην Τρίπολη, εξαιτίας ενός τραγικού λάθους του Κάρλος Ζέκα, που έδωσε την ευκαιρία στον Καράσκο να πετύχει το μοναδικό γκολ του αγώνα. Καλύτεροι οι “πράσινοι” στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έλειψε όμως το γκολ. Εντυπωσιακή παρουσία από περίπου 700 οπαδούς του “Τριφυλλιού”. Στην 5η θέση της βαθμολογίας πλέον ο Παναθηναϊκός.

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Στέφανο Καπίνο κάτω από τα δοκάρια, τους Νάνο, Σίλντενφελντ, Κουτρουμπή και Τριανταφυλλόπουλο στην άμυνα, με τους Ζέκα, Αμπεΐντ και Λαγό να αποτελούν την τριάδα του κέντρου. Οι Ατζαγκούν και Κλωναρίδης κινήθηκαν στα άκρα, ενώ ο Μάρκους Μπεργκ αποτέλεσε την “αιχμή του δόρατος” στην κορυφή της επίθεσης του “Τριφυλλιού”.

Οι “πράσινοι” ήταν καλύτεροι από τους γηπεδούχους καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτο ημιχρόνου, καθώς είχαν πολύ καλές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, κυρίως με τον Βίκτορα Κλωναρίδη. Ο νεαρός εξτρέμ του Παναθηναϊκού, μετά από εξαιρετικές ενέργειες βρέθηκε απέναντι στο Μπαντή σε δύο περιπτώσεις (12′, 29′), όμως την πρώτη φορά αστόχησε για λίγο, ενώ την δεύτερη νικήθηκε από τον γκολκίπερ του Αστέρα. Νωρίτερα, στο 7′ ο επόπτης σταμάτησε λανθασμένα τον Κλωναρίδη ως οφσάιντ και ενώ έβγαινε απέναντι στον Μπαντή, ενώ στο 19′ ο ίδιος παίχτης έχασε την ευκαιρία να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Μπεργκ, καθώς η συρτή του σέντρα κόπηκε τελευταία στιγμή από την άμυνα των γηπεδούχων. Να σημειώσουμε ότι σε όλο το πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Τρίπολης έπαιζε πολύ σκληρό παιχνίδι, το οποίο όμως έμεινε ατιμώρητο από τον Κομίνη.

Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας ισορρόπησε το παιχνίδι και μόλις στο 53′ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα μετά από τραγικό λάθος των παιχτών του Παναθηναϊκού. Ο Καπίνο έδωσε ριψοκίνδυνα την μπάλα στον Ζέκα, ο αρχηγός του “Τριφυλλιού” ήταν απρόσεκτος με αποτέλεσμα ο Μουνάφο να κλέψει και να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Καράσκο, ο οποίος έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Σίγουρα ο Πορτογάλος φέρει τεράστια ευθύνη για αυτό το γκολ. Στη συνέχεια του αγώνα, ο Παναθηναϊκός φανερά επηρεασμένος από το γκολ του Αστέρα, δεν κατάφερε να δημιουργήσει καταστάσεις στην αντίπαλη περιοχή για την ισοφάριση. Πέραν ενός καλού σουτ του Ζέκα που απέκρουσε με δυσκολία ο Μπαντής δεν υπήρξε κάτι το ιδιαίτερο με το 1-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη του αγώνα και να χαρίζει την νίκη στην ομάδα της Τρίπολης.

MVP: Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του αγώνα, ο Βίκτορας Κλωναρίδης ήταν ο καλύτερος παίχτης του γηπέδου, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Ο νεαρός άσσος του Παναθηναϊκού αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα των αντιπάλων και θα μπορούσε να είχε χριστεί σκόρερ αν ήταν λίγο πιο τυχερός. Κακώς αντικαταστάθηκε από τον Καρέλη στο 75′.

Ταμείο: Ο Παναθηναϊκός έχασε το παιχνίδι, όμως σε καμία περίπτωση δεν άξιζε την ήττα. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερος, ενώ στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και κρίθηκε από ένα λάθος του Ζέκα. Πλέον, οι “πράσινοι” βρίσκονται στην 5η θέση της βαθμολογίας και η νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ την ερχόμενη Κυριακή φαντάζει επιτακτική.