Άλωσε το Βερολίνο!

-

Την πρώτη του νίκη μακριά από την Αθήνα στο Top-16 της Euroleague κατάφερε να πετύχει ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου με σκορ 59-65. Κακό ξεκίνημα για τους πράσινους, ωστόσο λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού υπήρξε καθολική αλλαγή σκηνικού. Κορυφαίοι για το Τριφύλλι οι Δαμαντίδης, Γκιστ και Φώτσης.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά συγκρατημένες στο παρκέ της O2 Arena, με τη συγκομιδή του σκορ στο 1ο δεκάλεπτο να είναι αρκετά φτωχή. Οι πράσινοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου, καταφέρνοντας να πάρουν τους περισσότερους πόντους από ατομικές ενέργειες. Η Άλμπα δεν άφησε το Τριφύλλι να ξεφύγει, καθώς είχε τις απαντήσεις στα καλάθια του Παναθηναϊκού, ενώ πλησιάζοντας προς το τέλος του δεκαλέπτου, οι Γερμανοί πήραν κεφάλι με 13-10, όμως ο Σλότερ στην εκπνοή διαμόρφωσε το 13-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς συνέχισε να προβληματίζει με την εικόνα της στο παιχνίδι, τόσο επιθετικά, όσο κι αμυντικά. Οι Γερμανοί στα πρώτα λεπτά της περιόδου εκμεταλλεύτηκαν τις αμυντικές δυσλειτουργίες των πρασίνων (κυρίως στο αμυντικό ριμπάουντ) και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Προβάδισμα, το οποίο έμελλε να το αυξήσουν όσο κυλούσε ο χρόνος, με τον Παναθηναϊκό να μένει στάσιμος στην επίθεση, δείχνοντας ότι δεν βρίσκει τρόπους αντίδρασης. Σκορ ημιχρόνου 29-22 υπέρ της Άλμπα Βερολίνου και τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να έχει να πει πολλά στους παίκτες του.

Η επανάληψη αποτελούσε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να μειώσει τη διαφορά στο σκορ και να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Αρχικά, οι πράσινοι δεν τα κατάφεραν κόντρα στους Γερμανούς, με την Άλμπα να εκτοξεύει τη διαφορά στους 10 πόντους δύο λεπτά μετά την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου. Σε αυτό το σημείο, ο Εξάστερος… ξύπνησε και με πρωτεργάτη τον αρχηγό του, Δημήτρη Διαμαντίδη, που πέτυχε 3 τρίποντα στο 3ο δεκάλεπτο εξάλειψε τη βραχεία κεφαλή της Άλμπα, ισοφαρίζοντας σε 45-45 με τη λήξη της περιόδου!

Έτσι, το 4ο δεκαλέπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο σκορ, με μόλις 10 λεπτά να απομένουν για να κριθεί ο νικητής. Η φόρα του Παναθηναϊκού από το 3ο δεκάλεπτο δεν ανακόπηκε στην μικρή ανάπαυλα και μέσα σε ένα λεπτό οι πράσινοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 45-51. Οι Γερμανοί έμοιαζαν αιφνιδιασμένοι από την ολική ανατροπή σκηνικού στην O2 Arena, κάτι το οποίο φάνηκε ξεκάθαρα στην επιθετική τους λειτουργία. Τη χαριστική βολή στην Άλμπα έδωσε ο Αντώνης Φώτση 4 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, όταν κέρδισε δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, ενώ ευστόχησε σε δύο απανωτά σουτ 3 πόντων από τη γωνία, βάζοντας το Τριφύλλι μπροστά στο +11.

Κάπως έτσι, ο Παναθηναϊκός έφτασε στην πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φάση των 16 της Ευρωλίγκας με σκορ 59-65 και πλέον κάνει ένα σημαντικό βήμα για την πρόκρισή του στα Playoffs της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 29-22, 45-45, 59-65