Στάση….Τριτσώνης!

-

Ισόπαλος με τελικό σκορ 1-1, αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός στο Περιστέρι απέναντι στον Ατρόμητο, με τους “πράσινους” να ανοίγουν το σκορ στο 18′ με τον Αμπεΐντ και να ισοφαρίζονται στο 53′ από τον Ταυλαρίδη. Κακοί επιθετικά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα οι παίχτες του “Τριφυλλιού”, που θα μπορούσαν ωστόσο να πάρουν τη νίκη. Προκλητικός ο Τριτσώνης, που έδωσε μόλις τέσσερα φάουλ στον Παναθηναϊκό σε όλο το παιχνίδι και ενώ οι αντίπαλοι τραυμάτισαν τους Αμπεΐντ, Ατζαγκούν και Λαγό με το σκληρό τους παιχνίδι!

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Στέφανο Καπίνο κάτω από τα δοκάρια, τους Νάνο, Σίλντενφελντ, Κουτρουμπή και Τριανταφυλλόπουλο στην άμυνα, με τους Ζέκα, Λαγό, Αμπεΐντ και Ατζαγκούν να αποτελούν την τετράδα του κέντρου. Στην κορυφή της επίθεσης, αγωνίστηκαν οι Πέτριτς και Κλωναρίδης, με τον πρώτο σκόρερ της ομάδας, Μάρκους Μπεργκ, να μένει στον πάγκο. Εκτός αποστολής, ώστε να ξεκουραστεί, έμεινε και ο Ντάνιελ Πράνιτς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και να μην μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες στις αντίπαλες περιοχές. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πολύ αποτελεσματικός και σε μία από τις λιγοστές ευκαιρίες του στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να προηγηθεί στο 18′ με εξαιρετική κεφαλιά του Μεχντί Αμπεΐντ, μετά από πολύ ωραία σέντρα του Τριανταφυλλόπουλου από τα δεξιά. Ο Αλγερινός έκανε το 0-1, όμως στη συνέχεια ήταν άτυχος, καθώς τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Νίκο Καρέλη. Το “Τριφύλλι” κατάφερε σχετικά εύκολα να διατηρήσει το προβάδισμα του μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, καθώς το παιχνίδι συνέχισε να παίζεται περισσότερο στο χώρο του κέντρου. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-1 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για την ομάδα του Αναστασίου, καθώς μόλις στο 53′, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιντες, ο Ταυλαρίδης νίκησε όλη την άμυνα του Παναθηναϊκού στον αέρα και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-1. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες να πάρει και πάλι το προβάδισμα. Αρχικά ο Πέτριτς μετά από ωραία ατομική προσπάθεια, νικήθηκε από τον Τσενάμο και λίγα λεπτά αργότερα, ο Ζέκα δύο μέτρα από την γραμμή, δεν μπόρεσε να βρει καλά την μπάλα μετά από σέντρα του Νάνο, με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στην αγκαλιά του γκολκίπερ του Ατρομήτου. Στο 71′ ήταν η σειρά του Ατρομήτου να χάσει μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Ναπολεόνι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, εξαπόλυσε μία “βολίδα”, με τον Καπίνο να πραγματοποιεί μία φοβερή επέμβαση. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός αναγκάστηκε να αγωνιστεί με 10 παίχτες, καθώς ο Λαγός τραυματίστηκε στο κεφάλι, μετά από σύγκρουση με τον Ταυλαρίδη, σε μία φάση που θα μπορούσε να δοθεί κάλλιστα πέναλτι υπέρ του “Τριφυλλιού”. Ο νεαρός χαφ δεν μπόρεσε να συνεχίσει, ενώ ο Αναστασίου έχει συμπληρώσει και τις τρεις αλλαγές του, με τους Μέντες και Μπεργκ να περνούν στις θέσεις των Ατζαγκούν και Πέτριτς αντίστοιχα. Έτσι, οι “πράσινοι” έχασαν τον έλεγχο του αγώνα, όμως αυτό δεν τους στοίχισε, αφού η μεγαλύτερη φάση των γηπεδούχων στο 86′, βρήκε τον Κουτρουμπή να σταματάει πάνω στη γραμμή το σουτ του Παπαδόπουλου.

Έτσι, το 1-1 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα, με τον να παίρνει τον έναν βαθμό στο Περιστέρι, ωστόσο από την στιγμή που προηγήθηκε, δεν μπορεί να είναι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Πλέον, οι “πράσινοι” υποδέχονται τον ΠΑΟΚ στην Λεωφόρο την Κυριακή, σε ένα παιχνίδι που θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό την έκβαση των πλέι οφ.