Φιλική ήττα στο ”ντέρμπι”

-

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ της Β’ Εθνικής στο πλαίσιο του φιλικού αγώνα που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ με σκορ 3-2. Οι πράσινοι δεν εμφανίστηκαν καλοί στον αγωνιστικό χώρο, με τους κιτρινόμαυρους να πληγώνουν το Τριφύλλι στην αντεπίθεση.

Βέβαια, θα πρέπει να επισημανθεί ότι το φιλικό πραγματοποιήθηκε κεκλεισμένων των θυρών και χωρίς τηλεοπτική κάλυψη, έχοντας περισσότερο χαρακτήρα προπόνησης.

Ο Γιάννης Αναστασίου αποφάσισε να ξεκινήσει το παιχνίδι με ένα σύστημα 3-5-2. Ο Κοτσόλης πήρε θέση κάτω από τα γκολπόστ, οι Τριανταφυλλόπουλος, Ρισβάνης, Σίλντενφελντ ήταν στην τριάδα των
στόπερ, ο Μπούρμπος ο δεξιός μπακ-χαφ, ο Χουχούμης ο αριστερός, οι Λαγός
και Μπούι οι δύο αμυντικοί χαφ, ο Ντίνας ο επιτελικός χαφ και οι
Κλωναρίδης, Πέτριτς στην επίθεση.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν ξεκάθαρα αναγνωριστικό, με τις δύο ομάδες α προσέχουν αρκετά τις μεταβιβάσεις τους, προσπαθώντας να διατηρήσουν την κατοχή της μπάλας. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να βρεθεί πίσω στο σκορ, αφού στο 27ο λεπτό ο Αραβίδης πρόλαβε τον Τριανταφυλλόπουλο στο πρώτο δοκάρι έπειτα από σέντρα του Μπαρμπόσα, πλασάροντας εύστοχα τον Κοτσόλη.

Στη συνέχεια οι πράσινοι φάνηκαν να χάνουν την αγωνιστική ψυχραιμία τους, δίνοντας την ευκαιρία στην ΑΕΚ να αντεπιτεθεί αποτελεσματικά, απειλώντας την εστία του Κοτσόλη. Μια από αυτές τις αντεπιθέσεις κατέληξε και πάλι στα δίχτυα στο 34′, όταν ο Πλατέλλας από τα αριστερά ντρίμπλαρε τον Ρισβάνη και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Κοτσόλη.

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού αποφάσισε με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου να αλλάξει ολόκληρη την ενδεκάδα του Τριφυλλιού, καθώς οι πράσινοι ήταν εμφανές ότι δεν μπορούσαν να προβληματίσουν την οπισθοφυλακή του Δικεφάλου. Τέρμα ο Στιλ, άμυνα οι Σπυρόπουλος, Κουτρουμπής, Μέντες, Νάνο, στη
μεσαία γραμμή οι Δώνης, Σταματάκης, Μπαϊράμι, Νίνης και στην επίθεση οι
Μπερίσα, Μπεργκ.

Το πρόσωπο της ομάδας άλλαξε άμεσα και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στο χορτάρι. Η είσοδος του Μάρκους Μπεργκ στο παιχνίδι έδωσε άλλη πνοή στους πράσινους, ενώ η κινητικότητα του Σωτήρη Νίνη βοήθησε στην κυκλοφορία της μπάλας.

Από το 47ο λεπτό κιόλας, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 2-1, όταν από σέντρα του Σπυρόπουλου ο Μπεργκ έκανε την κεφαλιά πάσα προς το μέρος του Δώνη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι.

Η συνέχεια ήταν ακόμη πιο συναρπαστική! Το Τριφύλλι συνέχισε να πιέζει, παίρνοντας τα ηνία του παιχνιδιού και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η συνεχής πίεση και η ανωτερότητα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο απέδωσε καρπούς στο 56ο λεπτό, όταν ο Μπερίσα δέχθηκε τη μπάλα από σέντρα – και πάλι – του Σπυρόπουλου, πραγματοποιώντας με πλασέ το 2-2, δείχνοντας ότι ίσως αξίζει μια ευκαιρία στην πρώτη ομάδα.

Παρόλα αυτά, η πράσινη άμυνα πιάστηκε για μια ακόμη φορά απροετοίμαστη, αφού ουσιαστικά η ΑΕΚ στην πρώτη της επίσκεψη στην περιοχή του Τριφυλλιού στο δεύτερο μέρος, κατάφερε να σκοράρει. Στο 65ο λεπτό ο Μέντες δεν κατάφερε να διώξει τη μπάλα, έπειτα ο Νάνο δεν μπόρεσε να ντριμπλάρει σωστά, με τον Ντούνη να του κλέβει τη μπάλα, έκανε τη σέντρα, ο Ζόριτς έπιασε την κεφαλιά, ο Ντ’ Ακόλ πραγματοποίησε άλλη μία, η  οποία και κατέληξε στα δίχτυα του Στιλ.

Το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με τον Παναθηναϊκό να χάνει μεν από την ΑΕΚ, αλλά με τον Γιάννη Αναστασίου να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα για τη συνέχεια της σεζόν.