Λύγισε στο τέλος…

-

Με 81-75 ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός από την Μπάγερν στο Μόναχο, με τους “πράσινους” να χάνουν το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου παρουσιάστηκαν χωρίς συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση. Κορυφαίος για τους “πράσινους” ο Μπατίστα με 18 πόντους, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Γιάνκοβιτς και Σλότερ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πορεύτηκαν μαζί στο σκορ, χωρίς να καταφέρει κάποια από τις δύο να ξεχωρίσει. Οι “πράσινοι” προσπάθησαν αρχικά να πάρουν σκορ απειλώντας πίσω από τα 6.75, ωστόσο η μεγάλη αστοχία οδήγησε τους παίχτες του Ιβάνοβιτς να ψάξουν περισσότερο τον εξαιρετικό Μπατίστα, ο οποίος έκλεισε το ημίχρονο με 12 πόντους. Άξιος συμπαραστάτης του Ουρουγουανού ήταν και ο Γιάνκοβιτς στο πρώτο μισό του αγώνα, με τον Έλληνα άσσο να πετυχαίνει 9 πόντους στα πρώτα 20′. Τελικά, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους “πράσινους” να προηγούνται με 3 πόντους (32-35) και το παιχνίδι να παραμένει πολύ αμφίρροπο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ και τον Μπατίστα να μην σταματάει να σκοράρει κάτω από το καλάθι. Επιθετικά για τους “πράσινους” άρχισε να δίνει βοήθειες και ο Σλότερ, με την τρίτη περίοδο να λήγει με το 57-59 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, οι παίχτες του Ιβάνοβιτς παρουσιάστηκαν αγνώριστοι αμυντικά και επιθετικά και δέχτηκαν ένα σερί 11-2, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 68-61 κι ενώ απέμεναν 5′ για τη λήξη. Το “Τριφύλλι” προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας στους 2 πόντους 3′ πριν το τέλος (70-68), χάρη σε καλάθια των Σλότερ και Φώτση, ωστόσο δύο απανωτά τρίποντα των γηπεδούχων με τους Τζέκοβιτς και Σαβάνοβιτς έριξαν στο “καναβάτσο” τις ελπίδες του Παναθηναϊκού για νίκη. Έτσι, μοιραία ήρθε η ήττα με 81-75, με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την πρώτη του ήττα στην φετινή Ευρωλίγκα και γενικότερα στη σεζόν και να έχει πλέον σερί 1-1.

Δεκάλεπτα: 17-16, 32-35, 57-59, 81-75

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Σαφάρτζικ 3(1), Μίσιτς 4,