Άνετος κι ωραίος στο Βόλο!

-

Νίκη με καλή εμφάνιση πέτυχε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος με σκορ 0-1. Μεστό παιχνίδι από το Τριφύλλι που θα μπορούσε να νικήσει με περισσότερα γκολ διαφορά. Ο Ατζαγκούν χρίστηκε σκόρερ για τους πράσινους, ενώ δοκάρι είχε ο Μπούι στο 66ο λεπτό. Θετικός στο ντεμπούτο του ο Στιλ.

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε την ομάδα του με σχήμα 4-2-3-1 στον αγωνιστικό χώρο, επιλέγοντας τον Στιλ κάτω από τα δοκάρια, τον Μπούρμπο στα δεξιά της άμυνας, τον Χουχούμη στα αριστερά, ενώ ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο αγωνίστηκαν οι Τριανταφυλλόπουλος και Κουτρουμπής. Οι Λαγός και Πράνιτς πήραν θέση αμυντικού χαφ στο χώρο του κέντρου, ο Ατζαγκούν αγωνίστηκε ως δεκάρι, ενώ Μπαϊράμι και Κλωναρίδης κινήθηκαν στα δεξιά και στα αριστερά της επίθεσης αντίστοιχα. Μόνος μπροστά ο Μλάντεν Πέτριτς.
Ο Παναθηναϊκός, παρόλες τις αλλαγές που είχε στην βασική ενδεκάδα του, παρουσιάστηκε σοβαρός στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, επιβάλλοντας τον δικό του ρυθμό. Με κατοχή μπάλας και διαρκή κυκλοφορία, οι πράσινοι έψαχναν να βρουν κενούς διαδρόμους για να δημιουργήσουν προβλήματα στην εστία του Ολυμπιακού Βόλου.
Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για το Τριφύλλι ήρθε στο 11ο λεπτό, όταν ο Πέτριτς πλάσαρε έπειτα από κάθετη πάσα του Μπαϊράμι, με τον Γιαλούση να διώχνει την τελευταία στιγμή τη μπάλα πάνω από τη γραμμή. Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου συνέχισαν την πίεση και έτσι στο 17ο λεπτό ο Πράνιτς έκανε τη μπαλιά στον Πέτριτς, ο Μαργαρίτης έκοψε προσωρινά και ο επερχόμενος Ατζαγκούν με πλασέ βρήκε τον Κολλίτση εκτός εστίας και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1. Μετά το γκολ, οι Βολιώτες θέλησαν να πιέσουν και να βγουν μπροστά, ωστόσο οι πράσινοι δεν τους άφησαν περιθώρια κι έτσι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα.

Δυνατά μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, δείχνοντας πως θέλει να σημειώσει και δεύτερο γκολ, ώστε να σιγουρέψει τη νίκη. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε γρήγορο ρυθμό, με τον Πέτριτς στο 56ο λεπτό να αστοχεί σε τετ-α-τετ με αντίπαλο τον Κολλίτση, χάνοντας την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του Τριφυλλιού. Η μεγαλύτερη στιγμή για τον Παναθηναϊκό ήρθε 10 λεπτά αργότερα, όταν το σουτ του Ουασίμ Μπούι τράνταξε το δοκάρι του Κολλίτση. Οι πράσινοι συνέχισαν να πιέζουν τον Ολυμπιακό Βόλου, ωστόσο το δεύτερο γκολ δεν ερχόταν, με το παιχνίδι να λήγει ως έχει και τον Παναθηναϊκό να ξεκινά με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο Ελλάδος.

Να σημειώσουμε ότι οι 5.000 θεατές που βρέθηκαν στο ΕΑΚ αποδοκίμαζαν διαρκώς σε μεγάλο βαθμό τον διαιτητή Σιδηρόπουλο, ενώ δεν δίστασαν να πράξουν το ίδιο και κατά του Ντάνιελ Πράνιτς όταν εκείνος βγήκε αλλαγή, με τον Κροάτη να απαντά με ειρωνικό χειροκρότημα.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος

Σκόρερ: 18′ Ατζαγκούν

Ολυμπιακός Βόλου: Κολλίτσης, Ζέρης, Μακρυδημήτρης, Γιαλλούσης, Μαργαρίτης, Ρόκας (63′ Νικόλιας), Πινάρες, Θέος (47′ Κορνελάτος), Ζέσους, Μπιτάνγκ, Κούτσι (76′ Διαμαντόπουλος).

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μπούρμπος, Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Χουχούμης, Λαγός, Πράνιτς (63′ Μπούι), Ατζαγκούν, Μπαϊράμι (75′ Καρέλης), Κλωναρίδης, Πέτριτς (65′ Δώνης).