Έσπασε τα καλάθια!

-

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρξε ο Παναθηναϊκός στη Μόσχα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ στο πλαίσιο του δεύτερου αγώνα της σειράς των Play-Offs της Euroleague, ο οποίος υπέστη βαριά ήττα με σκορ 77-51. Ανεπανάληπτη η αστοχία για τους πράσινους, πρωταγωνιστής για τους Ρώσους ο Σόνι Βιμς.

Απότομη προσγείωση υπέστη ο Παναθηναϊκός στον δεύτερο αγώνα της σειράς κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αφού κανείς δεν προσδοκούσε ότι το Τριφύλλι θα έχανε από τους Ρώσους με κατεβασμένα τα χέρια.

Ο Εξάστερος μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ, σαν να συνέχισε το ρυθμό του από τον πρώτο αγώνα της σειράς, όπου οριακά δεν έκανε το σπάσιμο της έδρας. Οι πράσινοι στο 1ο δεκάλεπτο παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι και συγκροτημένοι, έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, ”πυροβόλησαν” από την περιφέρεια (3/5 τρίποντα) και γενικότερα είχαν πάρει βραχία κεφαλή σε ολόκληρο το δεκάλεπτο, παρόλο που το τέλος τον βρήκε στο -2 (21-19).

Με το ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός έμεινε στα αποδυτήρια. Η ΤΣΣΚΑ επέβαλλε τον δικό της ρυθμό σε άμυνα κι επίθεση, με τους παίκτες του Τριφυλλιού να χάνουν εύκολα πόντους ακόμη και κάτω από το καλάθι. Χαρακτηριστικό της αστοχίας των πρασίνων στην επίθεση είναι το γεγονός ότι το Τριφύλλι είχε κολλήσει στους 19 πόντους περίπου για 7 ολόκληρα λεπτά, αφήνωντας ουσιαστικά τους Ρώσους να χτίσουν διαφορά, η οποία μάλιστα έφτασε τους 14 πόντους (35-19). Εν συνεχεία, το Τριφύλλι συνήλθε και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 39-25 με τα ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα να είναι απογοητευτικά.

Στην επανάληψη και στο 3ο δεκάλεπτο, οι πράσινοι μπήκαν αποφασισμένοι να παίξουν σκληρή άμυνα, ώστε να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Το πρώτο το έπραξαν με μεγάλη επιτυχία, το δεύτερο δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ. Τα κλεψίματα ήταν συνεχή, ο Παναθηναϊκός έκλεψε την κατοχή σε αρκετές περιπτώσεις, όμως επιθετικά η μπάλα δεν έμπαινε στο καλάθι με τίποτα. Η ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη κατόρθωσε να κρατήσει την ΤΣΣΚΑ χωρίς πόντο για πέντε ολόκληρα λεπτά, ωστόσο η διαφορά μειώθηκε μόνο μέχρι τους 10 πόντους, λόγω της τρομερής επιθετικής δυστοκίας.