Πήρε το προβάδισμα!

-

Σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου πήρε ο Παναθηναϊκός μετά την επικράτησή του με 2-1 επί του Εργοτέλη στην Λεωφόρο. Κλωναρίδης στο ντεμπούτο του και Σίλντενφελντ στο 90′ τα γκολ του Παναθηναϊκού, ενώ είχε ισοφαρίσει ενδιάμεσα ο Διαμαντάκος σε ένα “νεκρό” 15λεπτο των “πρασίνων”. Εντυπωσιακή παρουσία περίπου 8.000 φίλων του Παναθηναϊκού και επανεμφάνιση του Φιγκερόα, ο οποίος αποθεώθηκε. Στις 30 Οκτωβρίου η ρεβάνς στην Κρήτη.

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Στέφανο Κοτσόλη κάτω από τα δοκάρια, τους Τριανταφυλλόπουλο, Σίλντενφελντ, Χουχούμη και Σπυρόπουλο στην άμυνα, τους Ζέκα, Πράνιτς και Μέντεζ να αποτελούν την τριάδα του κέντρου, ενώ στην επίθεση αγωνίστηκαν οι Ντίνας και Κλωναρίδης στις πτέρυγες, με τον Νίκο Καρέλη να βρίσκεται στην κορυφή.

Οι δύο ομάδες δεν μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με τους παίχτες να ψάχνουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο τα πρώτα 20 λεπτά. Σιγά σιγά όμως, ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του, έχοντας τέσσερις τελικές μέσα σε 5 λεπτά στο διάστημα 30′-35′, με μεγαλύτερη αυτή του Θανάση Ντίνα, ο οποίος συνεργάστηκε άψογα με τους Κλωναρίδη και Καρέλη, το σουτ του όμως σταμάτησε στον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Η συνέχεια ήταν αντίστοιχη, με την πίεση των “πρασίνων” να καρποφορεί στο 40′, όταν ο Ντίνας συνεργάστηκε πολύ όμορφα με τον Πράνιτς και ο πρώτος μπαίνοντας στην περιοχή, σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Κλωναρίδη, ο οποίος στο ντεμπούτο του άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με το “Τριφύλλι” να προηγείται με 1-0.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ νωθρά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Εργοτέλη να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα. Ο Διαμαντάκος προειδοποίησε αρχικά στο 53′, όταν και σε τετ α τετ νικήθηκε από τον Κοτσόλη, όμως δεν έγινε το ίδιο και στο 60′, όταν ο νεαρός επιθετικός του Εργοτέλη πήρε την μπάλα από τον Χαλκιαδάκη και με δυνατό σουτ έκανε το 1-1. Η είσοδος του Φιγκερόα στο 70′ έδωσε άλλον αέρα στην επίθεση του Παναθηναϊκού, με τον Ντίνα να χάνει δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 73′ και στο 75′. Και στις δύο περιπτώσεις ο Καβουσάκης έδιωξε με υπερένταση την μπάλα σε κόρνερ. Και ενώ ο χρόνος πέρναγε βασανιστικά για τον Παναθηναϊκό, ήρθε στο 90′ ο Γκόρντον Σίλντενφελντ με κεφαλιά να κάνει το 2-1 μετά από σέντρα του Παναγιώτη Σπυρόπουλου και να λυτρώσει τον κόσμο του Παναθηναϊκού που έδωσε δυναμικό παρών στη Λεωφόρο για ακόμα μια φορά. Οι καθυστερήσεις πέρασαν χωρίς να σημειωθεί κάτι το ιδιαίτερο και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε αγχωτική νίκη με 2-1.

Ταμείο: Ο Παναθηναϊκός έκανε ίσως το καλύτερο ημίχρονο που έχει κάνει από την αρχή της σεζόν. Στο πρώτο μέρος βγήκαν μερικοί τρομεροί αυτοματισμοί, από έναν από τους οποίους προήλθε και το πρώτο γκολ. Από εκεί και πέρα, η παρουσία της ομάδας στο πρώτο 15λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ήταν πολύ κακή και δικαίως ήρθε η ισοφάριση. Σημαντική ήταν η αντίδραση μετά το γκολ των Κρητικών με τον Παναθηναϊκό να δημιουργεί ευκαιρίες και να σκοράρει στο 90′ με τον Σίλντενφελντ. Επίσης, στα πολύ θετικά και η επιστροφή του Φιγκερόα στους αγωνιστικούς χώρους έπειτα από 5 μήνες.

MVP: Ο Θανάσης Ντίνας, παρόλο που έχασε πολλές ευκαιρίες, ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού, όσον αφορά την διάθεση και την συμμετοχή του στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού. Πολύ δραστήριος, σέρβιρε μετά από υπέροχη προσπάθεια το πρώτο γκολ στον Κλωναρίδη. Στάθηκε άτυχος, αλλά και επιπόλαιος σε τρεις περιπτώσεις, όταν και νικήθηκε από τον Καβουσάκη από πλεονεκτικές θέσεις.