Έπαιξε με τη φωτιά και… κέρδισε!

-

Με 84-86 επικράτησε ο Παναθηναϊκός επί της Γαλατάσαραϊ στην Κωνσταντινούπολη και έκανε ακόμα ένα καθοριστικό βήμα για την πρόκριση στους “8” της Ευρωλίγκας. Έπαιξε με τη “φωτιά” το “Τριφύλλι” στο τέλος, καθώς είχε προηγηθεί με 11 πόντους λίγο πριν τη λήξη, ωστόσο κινδύνεψε να χάσει το παιχνίδι στο τέλος. Κορυφαίοι για τους νταμπλούχους Ελλάδας οι Γκιστ, Μπατίστα και Γιάνκοβιτς.

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος από τους γηπεδούχους και με τους Γκιστ, Γιάνκοβιτς και Διαμαντίδη να δίνουν λύσεις επιθετικά, κατάφερε να χτίσει μια διαφορά 7 πόντων με τη λήξη του δεκαλέπτου (16-23). Οι Τούρκοι ωστόσο αντέδρασαν με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου και κατάφεραν να προηγηθούν περίπου 5′ λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου με 27-25. Οι “πράσινοι” όμως ήταν αξιόπιστοι στην επίθεση και κατάφεραν τελικά να αποκτήσουν ένα ελαφρύ προβάδισμα με τη λήξη του πρώτου μέρους (40-38).

Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Ιβάνοβιτς κατάφερε να πάρει και πάλι προβάδισμα 8 πόντων (53-45), ωστόσο στη συνέχεια οι κακές επιθετικές επιλογές και η χαλαρή άμυνα του “Τριφυλλιού”, όχι μόνο έβαλαν και πάλι την Γαλατάσαραϊ στο παιχνίδι, αλλά επέτρεψαν στους γηπεδούχους που είχαν ως κορυφαίο τον Γιανγκ, να πάρει το προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου (59-57).

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο αποφασισμένος για τη νίκη και με τέσσερα σερί τρίποντα, δύο από τον Μπλουμς και από ένα τους Γκιστ και Διαμαντίδη, πήρε προβάδισμα 11 πόντων (78-67), περίπου 4′ πριν τη λήξη. Παρόλα αυτά, οι Τούρκοι δεν παραιτήθηκαν από το παιχνίδι, τη στιγμή που οι “πράσινοι” συνέχισαν να φανερώνουν… τάσεις αυτοκτονίας. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το παιχνίδι να κριθεί στις τελευταίες φάσεις του αγώνα και στη ρουλέτα των βολών, με τον Μίτσοφ να κάνει το 83-84 στα 15” πριν το τέλος. Στη συνέχεια, σε μια βολή ευστόχησαν οι Διαμαντίδης, Γιανγκ και Γκιστ κατά σειρά, με τον Κάρτερ να χάνει τις δύο τελευταίες καθοριστικές και να χαρίζει τη νίκη ουσιαστικά στο “Τριφύλλι” με 84-86.

Δεκάλεπτα: 16-23, 38-40, 59-59, 84-86

Γαλατάσαραϊ (Έργκιν Αταμάν): Κάρτερ 10 (1), Γιανγκ 24, Μίτσοβ 17 (1), Έρτσεγκ 19 (2), Γκονλούμ 2, Πότσιους 7 (1), Αρσλάν 5 (1)
Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ, Μποχωρίδης