Και τώρα…Μιλάνο!

-

Με 64-69 επικράτησε ο Παναθηναϊκός του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη και πλέον στρέφει την προσοχή του στο δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι της Πέμπτης κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο. Το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα πραγματοποίησε ο Ζακ Ράιτ, ο οποίος πέτυχε μάλιστα και 9 πόντους.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τις άμυνες να είναι πολύ σφιχτές και από τις δύο πλευρές. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να λήξει με σκορ μόλις 10-10, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο με την βοήθεια του Ράιτ, οι “πράσινοι” κατάφεραν να πάρουν “αέρα” 6 πόντων (14-20), ωστόσο οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Μακόλουμ δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Πεδουλάκη να ξεφύγει, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν τελικά στα αποδυτήρια με σκορ 23-26 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο μέρος, η κατάσταση δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τους “πράσινους” να προπορεύονται και τον Μακόλουμ να προσπαθεί να κρατήσει μόνος του τους “κυανέρυθρους” στο παιχνίδι. Με τους Ράιτ, Παππά και Γκιστ όμως να πρωταγωνιστούν, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει διαφορά 11 πόντων (31-42) περίπου 3′ πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Κάπου εκεί φάνηκε πως τα  πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο του, με τον Πανιώνιο να μην δείχνει ικανό να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ να είναι 38-43 υπέρ του “Τριφυλλιού”, όμως με την ομάδα του Πεδουλάκη να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι.

Ο Μακόλουμ ήταν καταπληκτικός (27 πόντοι) και προσπάθησε να επαναφέρει μόνος του τον Πανιώνιο στο παιχνίδι, ωστόσο δεν τα κατάφερε παρά το γεγονός πως η διαφορά μειώθηκε μέχρι και στους 3 πόντους (59-62) λίγο πριν τη λήξη του αγώνα. Η νίκη τελικά πήγε στην πλευρά του Παναθηναϊκού και πλέον παίχτες και προπονητές στρέφουν την προσοχή τους στην κρίσιμη αναμέτρηση της Πέμπτης κόντρα στην Αρμάνι.

Δεκάλεπτα: 10-10, 23-26, 38-43, 64-69

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μακόλουμ 27(2), Ντούβνιακ,