Τα λάθη πληρώνονται…

-

Την ήττα με 87-71 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Μάλαγα στην Ισπανία, γνωρίζοντας την τρίτη συνεχόμενη ήττα του στη διοργάνωση. Πλέον οι “πράσινοι” βρίσκονται εκτός τετράδας και πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσουν τον Ολυμπιακό την ερχόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ. Τραγικοί σε ριμπάουντ και περιφερειακή άμυνα οι “πράσινοι”, ενώ είχαν και 17 λάθη στο παιχνίδι.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τον Παναθηναϊκό να έχει σε εξαιρετική κατάσταση τον Ραμέλ Κάρι, ο οποίος με 3/3 τρίποντα μέσα σε λιγότερα από 5′, βοήθησε το “Τριφύλλι” να πάρει προβάδισμα τριών πόντων με τη λήξη του δεκαλέπτου (20-23). Πολύ καλός επιθετικά ήταν και ο Μάικ Μπράμος, ο οποίος σημείωσε πολύ γρήγορα έξι πόντους με 2/2 τρίποντα.

Ο Κάρι συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στη δεύτερη περίοδο και με 5 ακόμα πόντους, επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να πάρει προβάδισμα 7 πόντων (23-30). Με ένα σερί 8-0 όμως, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν πολύ γρήγορα τα δεδομένα και κατάφεραν να προηγηθούν με 31-30 στο 15′. Στη συνέχεια, παρά το γεγονός πως οι “πράσινοι” ήταν καλοί επιθετικά, βρίσκοντας λύσεις με τους Διαμαντίδη, Ματσιούλις και Μπατίστ, δεν μπόρεσαν να πάρουν προβάδισμα, καθώς οι Ισπανοί ήταν αρκετά εύστοχοι έξω από τα 6.75 (8/18 στο ημίχρονο), ενώ η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη είχε σημαντικό πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ με τους γηπεδούχους να έχουν μαζέψει 10 επιθετικά στο πρώτο μέρος. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, η λήξη του ημιχρόνου να βρει την ομάδα του Χουάν Πλάθα να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα 2 πόντων (44-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε συγκεντρωμένα στο παιχνίδι, δίνοντας την ευκαιρία στη Μάλαγα να πάρει για πρώτη φορά “αέρα” έξι πόντων (52-46). Σε εκείνο το σημείο, ο Δημήτρης Διαμαντίδης ανέλαβε δράση και με ένα τρίποντο και μία ασίστ έφερε τον Παναθηναϊκό και πάλι σε απόσταση βολής (52-51). Στη συνέχεια με έξι σερί πόντους του Γιόνας Ματσιούλις το “Τριφύλλι” πήρε και πάλι προβάδισμα τριών πόντων (54-57), όμως ακολούθησε ένα “μπλακ άουτ” από την πλευρά των “πρασίνων” με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να κάνουν ένα 7-0 και να παίρνουν προβάδισμα με 61-57 με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Η Μάλαγα συνέχισε να υπερισχύει στα ριμπάουντ, έχοντας 26 έναντι των 18 του Παναθηναϊκού, ενώ είχε και πολύ καλά ποσοστά στα τρίποντα (10/21 μέχρι εκείνο το σημείο).

Στο τέταρτο και πιο καθοριστικό δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και 8′:30” πριν το τέλος πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους με 67-59, αναγκάζοντας τον Πεδουλάκη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η εικόνα του Παναθηναϊκού δεν βελτιωνόταν με τίποτα, με αποτέλεσμα η Μάλαγα να πάρε προβάδισμα έντεκα πόντων 4′:15” πριν τη λήξη (74-63), έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Αμερικανό Τούλσον με 20 πόντους ως εκείνο το σημείο. Ο Κάνερ-Μέντλεϊ έδωσε τη “χαριστική βολή” στον Παναθηναϊκό με τρίποντο 2′:45″ πριν τη λήξη, κάνοντας το 77-65. Στη συνέχεια ήταν αδύνατο να αλλάξει κάτι, με τους Ισπανούς να παίρνουν τελικά τη νίκη με 87-71 και να φτάνουν στη βαθμολογία το “Τριφύλλι”.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της, έχει πλέον σερί 3-3 και πρέπει οπωσδήποτε να επανέλθει στις νίκες στην επόμενη αγωνιστική κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Δεκάλεπτα: 20-23, 44-42, 61-57, 87-71

Μάλαγα (Πλάθα): Σαμπόνις 3, Βιντάλ