Στύλ(ωσε) στην Τρίπολη…

-

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την Τρίπολη, καθώς κόλλησε στο 1-1 με τον Αστέρα κι έτσι δεν εκμεταλλεύτηκε τις γκέλες των Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ. Ο Λαγός στο 30′ το γκολ του “Τριφυλλιού”, που ισοφαρίστηκε στο 36′ από τον Σανκαρέ, μετά από λάθος του Στιλ, ο οποίος ήταν εκπληκτικός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μέτρια η εικόνα των “πρασίνων”, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι και να χάνουν περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Εντυπωσιακή παρουσία από περίπου 1.500 οπαδούς του Παναθηναϊκού.

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναθηναϊκό με αρκετές αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Παναιτωλικό, με τον Λουκ Στιλ να βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια και τους Νάνο, Κουτρουμπή, Σίλντενφελντ και Τριανταφυλλόπουλο να αποτελούν την τετράδα της άμυνας. Στο χώρο του κέντρου κινήθηκαν οι Λαγός, Μέντες, Ζέκα και Ατζαγκούν, με τους Πέτριτς και Μπεργκ να αποτελούν το δίδυμο της επίθεσης.

Οι “πράσινοι” δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να είναι αυτοί που έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ. Στο 8′ ο Μάσα εξαπέλυσε έναν “κεραυνό” από τα 25 μέτρα, ο οποίος σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Στιλ. Έξι λεπτά αργότερα, ο Βρετανός γκολκίπερ χρειάστηκε να επέμβει, όταν ο Γιαννιώτας έκανε πολύ δυνατό σουτ από κοντινή απόσταση και νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των “πρασίνων”. Στο 20′ ο Αστέρας ολοκλήρωσε το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, όταν ο Στιλ νίκησε και πάλι τον Πάρα, ο οποίος έκανε την προβολή από το σημείο του πέναλτι μετά από σέντρα του Τσοκάνη. Δύο λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να δημιουργήσει την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία, αν ο επόπτης Γρεβένης δεν είχε εφεύρει οφσάιντ, μετά την καταπληκτική κάθετη του Πέτριτς στον Μπεργκ, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κόζιτσι. Στο 30′ όμως, κανείς δεν μπόρεσε να σταματήσει την εξαιρετική ενέργεια του Ζέκα, ο οποίος έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Λαγός με κοντινή κεφαλιά έκανε το 0-1 για τους “πράσινους”. Η χαρά των παιχτών του “Τριφυλλιού” ωστόσο, κράτησε για μόλις έξι λεπτά, αφού στο 36′ ο Σανκαρέ με κεφαλιά μετά από κόρνερ έκανε το 1-1 για τους γηπεδούχους. Στο συγκεκριμένο γκολ, ξεκάθαρη ευθύνη φέρει ο Στιλ, καθώς η μπάλα ουσιαστικά πήγε πάνω του, αλλά δεν μπόρεσε να την αποκρούσει. Κατά τ’ άλλα, ο πορτιέρο των “πρασίνων” ήταν ο κορυφαίος του πρώτου μέρους, αφού στο 45′ κατάφερε να πραγματοποιήσει ακόμα δύο δύσκολες επεμβάσεις σε δύο διαδοχικά δυνατά σουτ των Φερνάντες και Τσοκάνη. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1 και όλα τα ενδεχόμενα για τη συνέχεια να είναι ανοιχτά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, με τον Αστέρα να είναι αυτός που συνέχισε να είναι πιο απειλητικός. Στο 52′ ο Γιαννιώτας έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, ωστόσο το σουτ του πέρασε δίπλα από τα δοκάρια. Την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Φερνάντες στο 58′, όταν και βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή του Στιλ. Η μοναδική φάση στην οποία απείλησε ο Παναθηναϊκός την αντίπαλη εστία ήρθε στο 60′, όταν ο Μπεργκ βρήκε με τη μία τον Πέτριτς, ο οποίος πιεζόμενος πλάσαρε από το ύψος της περιοχής, όμως νικήθηκε από τον Κόζιτσι. Το επόμενο 20λεπτο κύλησε με τον Αστέρα να έχει την πρωτοβουλία και να πιέζει, όμως να μην μπορεί να φτάσει στο δεύτερο γκολ. Μετά το 80′, ο Παναθηναϊκός πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να απειλήσει την αντίπαλη άμυνα. Έτσι, μοιραία το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα ήταν το 1-1, με το “Τριφύλλι” να χάνει μεγάλη ευκαιρία να φτάσει μία ανάσα από την κορυφή της βαθμολογίας.

Πλέον, οι “πράσινοι” στρέφουν την προσοχή τους στο τελευταίο ευρωπαϊκό παιχνίδι της σεζόν κόντρα στην Εστορίλ, στο γήπεδο της Λεωφόρου την ερχόμενη Πέμπτη.