Το σχόλιο του Γιοβάνοβιτς μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ

-

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς σχολίασε την μεγάλη νίκη του «Τριφυλλιού» στην Τούμπα και στάθηκε στον… πανικό που επικράτησε στα τελευταία λεπτά.

Αναλυτικά τα όσα ανέφερε στην κάμερα της NOVA:

«Εδώ που είμαστε, σίγουρα είπαμε ότι για να διεκδικήσουμε το Πρωτάλημα πρέπει να κερδίσουμε όλα τα παιχνίδια. Σήμερα ήταν ένα από αυτά που έχουν τεράστια σημασία, σε μια πολύ δύσκολη έδρα και μια πολύ καλή ομάδα. Κάναμε μια τεράστια προσπάθεια και καταφέραμε να κερδίσουμε.

Υπήρχαν φάσεις στο τέλος. Τα συναισθήματα στην διάρκεια του παιχνιδιού αλλάζουν. Από την στιγμή που είχαμε ένα καλό ματς, μπορούσαμε να σκοράρουμε και δεύτερο γκολ. Δεχτήκαμε την ισοφάριση, πήραμε το πέναλτι. Υπήρχε πολλή πίεση από την πλευρά του ΠΑΟΚ και πολύ άγχος για εμάς. Σίγουρα θα θέλαμε να μην υπήρχε, αλλά πολλές φορές γίνεται και δικαιολογημένα. Μπορούσαμε να το πληρώσουμε βάσει κάποιας ανασφάλειας που έχουμε δείξει στις καθυστερήσεις.

Δεν υπάρχουν εντολές σε αυτό το πράγμα, ούτε από την μία πλευρά, ούτε από την άλλη. Επικράτησε ένας πανικός σε εμάς στο τελευταίο δεκάλεπτο, θα μπορούσαμε να το πληρώσουμε. Αλλά μπορώ να κατανοήσω τους παίκτες μου, ήταν πάρα πολλά τα συναισθήματα από την ισοφάριση μέχρι το τέλος!

Σε μεγάλη διάρκεια του παιχνιδιού ήμασταν πολύ σοβαροί, πιεστικοί, ελέγξαμε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Είχαμε το 0-1, είχαμε ευκαιρίες να αυξήσουμε το σκορ, όμως ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι, είναι μια πολή καλή ομάδα ο ΠΑΟΚ».